1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yıldırım, şimşek, paratonerler ve alınması gerekli önlemler

Konusu 'Bilimsel ve Teknik Yazılar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 28 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şimşek; elektrik yüklü bir bulut ile diğer bir bulut arasındaki elektrik boşalmasıdır. Önceden tahmin edilmesi oldukça zordur. Fakat belli hava koşullarında meydana gelir. Yıldırım ise; bulut ile yeryüzü arasındaki elektrik boşalmaları olarak bilinir. Şimşek saniyede 144.810 km ,yani neredeyse yarı ışık hızıyla hareket eder. Gürleme sesi ise 330 m/s hızla yayılır. Şimşek sesten 100.000 defa daha hızlıdır. Şimşek, 100 milyon volt civarında bir akım bulutlar arasındaki boşalımdır. 10 6 wattan 10 9 watta kadar elektrik akımı söz konusudur. Yıldırımlardan korunmak için paratonerler kullanılır. Yüksek binaların tepesine sivri uçlu madeni çubuklar takılır ve bu çubuklar bakır tellerle toprağa bağlanır bu düzene paratoner denir. Paratonerlerin en üst kısmındaki radyoaktif bir malzeme, havanın iyonize olmasını sağlar.

Coşkun İŞÇİ

Ekli Dosyalar:

2. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    paratoner bütün iş yerleri için gerekli midir ? hangi yönetmelikte geçmektedir eğer zorunlu ise
  3. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :) buldum okurken ,binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikte geçiyor

Yıldırımdan korunma tesisatı

MADDE 64- (1) Binaların yıldırım tehlikesine karşı korunması için ilgili yönetmelik ve standartların gereğinin yerine getirilmesi şarttır. Elektrik yükünün yapı veya yapı içindeki diğer tesisat üzerinde risk yaratmaksızın toprağa iletilebileceği yeterli bağlantının sağlanması ve bir toprak sonlandırma ağı oluşturulması gerekir.
  4. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    yıldırımdan korunma sadece paratoner değildir arkadaşlar, aman karıştırmayalım.. Faraday kafesi de yıldırımdan korunma tesisatıdır mesela ki paratonerden farklıdır.

Yıldırımdan korunma yönetmeliğinde teknik ayrıntılar yazmaktadır. Ama işin bu kısmından sonra elektrik müh. işidir.. Uzmanın bu kadar ayrıntıya girmesine gerek yok bence..
  5. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet sadece risk analizinde yasal dayanak göstermek için sormuştum :) yoksa detaya girsem de anlamam..teşekkürler onur bey
  6. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Yok, böyle giderse bütün mühendislik islerini uzmanlara yikacaklar:d meslekler arasi kirmizi cizgileri ve sorumluluklari netlestirmeliyiz.:) bu arada fabrikalarin bahceleri yangindan korunma yönetmeligi kapsaminda midir? Yani yildirim koruyucusu burayi kapsiyor mu bakmadim. Bilgisi olan varsa yazarsa sevnrim:)
  7. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Malumunuz Paratonerlerin belirli bir etki çapı bulunmaktadır. Ve dolayısı ile konulacağı alana yetecek şekilde ve koruyacağı alanı kapsayacak şekilde yerleştirilmelidir. Bazı durumlarda ki çok büyük işletmelerde bu yüzden birden fazla paratoner de kullanılmaktadır.
    En önemlisi ise ortamda bir paratoner var ise etki çapının bilinmesi ve periyodik olarak (en az yılda 1 defa ) kontrolünün yaptırılması gerekmektedir. Ki yaşanmış bir tecrübe olarak işletmede paratoner bulunuyordu ancak koruyacağı alanın oldukça dışına konulduğunu görmüştüm.