1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yıllık izin hesaplanırken

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve AYDIN_06 tarafından 25 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İş kanununa göre;

İsteği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz

Burada anlamadığım yıllık izin hakkı için en az 1 yıl işçinin çalışması gerekiyor.
    Diyelimki işçi 6 ay fiilen işyerinde bulunarak çalıştı.diğer 6 ayınıda kanunda geçen emzirmeden dolayı 18 hafta süre sonunda 6 ay daha uzatarak ücretsiz izinle geçirdi.

Şimdi sorum şu;bu durumda işveren 6 ay fiilen + emzirme yüzünden 6 ay ücretsiz izin aldı toplamda 1 yılı doldurdugu için yıllık izin vermek zorundamı

yoksa emzirmeden dolayı 6 ay ücretsiz izin aldıgı için 1 yılı doldurmamış kabul etmiyerek yıllık izne hak kazanması için en az 6 ay daha fiilen çalışmasımı gerekicek ? Şimdiden teşekkürler...
  2. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Doğum izninin üzerine ÜCRETLİ 2 hafta yıllık izin ilave edilmesi lazım, ilk işe giriş tarihinden hesaplanır yıllık izin, doğum izninden dönüşünden itibaren hesaplanmaz. Eğer öyle değerlendirilse rapor alan çalışanlar içinde raporları düşülerek yıllık izin hesaplanması gerekirdi. İkisi farklı konulardır. Yıllık iznin bayram iznine eklenmesi gibi düşünebilirsiniz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Mart 2014 ---
    Bu arada doğum izni için ben cevap yazdım, siz ücretsiz izni sormuşsunuz. O konuda emin değilim.... o_O
  3. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

yani şunu demek istiyorum ben benim sordugum ücretli yıllık izin verilmesi konusunda

steği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz

evet yıllık izin işe başladıgı tarihden itibaren hesaplanır onda bir sorun yok zaten sorum şu çalışansınız ilk işe başladığınızdan dogum izni alıncaya kadar 6 ay çalıştınız ! sonra 6. ayın sonunda 6 aya kadar ücretsiz izin aldınız. şimdi yıllık ücretli izin hakkını kazanabilmeniz için 1 yıl işe başlangıc tarihinden itibaren çalışmanız gerekiyor. fakat kadın 6 ay calısmıs 6 ayda cüretsiz izin almıs topladıgınızda 12 ay yapıyor şimdi bu kadın 12 ayı doldurdu diye işverenden yıllık ücretli izin hakkına sahip oluyormu yoksa önceden aldıgı 6 ay ücretsiz izin dolayısıyla 12 ayı doldurmayıp 6 ay calısmıs sayılarak 1 yılı doldurmamıs kabul edılıp yıllık izin hakkı elde edememe durumumu oluyor
  4. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    ''6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz'' bu cümleden anlaşılan ücretsiz izni hesaba katmayacağız. Ben öyle anladım, yani 6 ay daha çalışıp yıllık izni hakedecek. Yinede durumu İK ile değerlendirmekte fayda var
  5. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bende öyle anladım tşk ederim.6 ayı Ücretsiz izin olarak aldığı için 12 ay değilde 6 ay çalışmış olacak ve yıllık izin hakkı için 6 ay daha çalışması gerekicek buradan benimde sizin gibi anladığım o.Tekrar tekrar teşekkürler.