1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yaşam güvenliği kuramı

Konusu 'Yaşam Güvenliği' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  VII. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONFERANSINDA YAŞAM GÜVENLİĞİ VE İSGDER BİLDİRİSİ | İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI DERNEĞİ
  [​IMG]

  Yaşam Güvenliği Kuramı

  Hayatımıza dair olan birçok şeyi bırakın kaleme almayı , düşünmek istemeyiz ya da sorgulamayız. Sorgulamadığımız gibi gerçeklerin üstünü metafizki , teolojik ve bazende pozitif bilimin dışındaki inançlarımızla örter yada karar veririz… yaptığımız her işte bilimsel davrandığımızı idda ederiz . Risk alırız ve kazaya davetiye çıkarırız. Kulaktan dolma bizlerin türetiği tablolarla tecrübelerimizi paylaşır yada değerlendiririz. Bilimsel olduğunu savunduğumuz değerlerle yetersiz ya da temelsiz bilgimize önce kendi zihnimizde en üst katmana taşır olmayan bilgiyi varmışcasına savunuruz.İnanırız ! Birşeyler kendimizi ortaya koymak için yapar ..birşeyler söylemek için söyleriz …Kendimizi değerli hissetme ihtiyacınız sağlarken….söylemesi zor olmasına karşın bir insanın yada toplumun kolaylıkla zarar göreceği kararı verir yada ortak oluruz. Bizim kolaylıkla ifade ettiğimiz yada ortaya koyduğumuz olgulara çevremizdekilerin inanmalarını bekleriz….Her defasında yanılgılarımızı tekrar tekrar değerlendirir …..Sınırlı olan aklımızın sınırsız olduğunu savunuruz….Bütün bilgilerin bizde yeter miktarda ( Kafi ) olduğunu düşünürüz. Sonramı araştırmak isteriz neden oldu ! Niçin oldu ? Niçin kayıplar oluştu ? Niçin düştüler ? Niçin göçük altında kaldılar…..ve daha niceleri ?

  Kazaların yüzde 85 ‘i güvensiz davranışlardan olduğu idda edilir. İnsanların aldığı kararlardan …… Sormadığımız şey ise % 15 Güvensiz durumları kimin inşaa ettiğidir. Kazaların yüzde yüzü güvensiz davranışlar nedenlidir. Güvensiz davranışların temeli insandır ! İnsanın sahip olduğu bilginin oluşum evresi ne yazık ki süzgeçten geçirme cesaretini gösteren İş Sağlığı ve Güvenliği anlayışı bizlerle temel bulur.

  Her güvensiz davranış risk almanın kendisidir.Elbette ! Her insan çağın getirdiği bilgiyi teslim alır. Dünyaya boş bir beyinle geliriz. İnsanın bu boş hafızaya kaydetmiş olduğu bilgiyi değiştirmek güçtür… Dünya güvenlik kültürü anlayışı mühendislik temelli inşaa edilip kararlar alındığı müddetçe güvenlik kültürü inşaasında başarılı olma istemimizin çapı kadar başarıya ulaşacağız. İnşaa edilmesi gereken yapı Kişilerin karar alma merkezlerinin yada methodlarının değiştirilmesi ile mümkündür. Metafizki düşünce yapısı yada aşırı teolojik yanlış kabullü sağlamış bireyin kaza geçirmemesi mümkün değildir. Bunun içindir ki sahip çıkılması gereken

  Yaşam Güvenliği Kuramıdır !

  Saygılarımla

  Latif İŞCEN

  İSGDER Yönetim Kurulu Başkanı

  http://app.csgb.gov.tr/isggm/oshaturkey/bildirisunumlari.pdf

  BİLDİRİLERİN TAMAMINA BURADAN BAKABİLİRSİNİZ

  KAYNAK