1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yaşam hatları kurma ve yüksekte çalışma eğitimi

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Seyhant tarafından 24 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Seyhant İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    36882
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba,
    Yüksekte çalışmalarla ilgili olarak bazı konularda yardıma ihtiyacım var, bu konuda deneyimli arkadaşlarım yardımcı olabilirler mi?
    1- Dikey ve yatay yaşam hatları nasıl kurulur? Teknik detay bilgisi olan arkadaşlar görsel olur,kaynak yazı olur paylaşabilir mi? Zira bağlantı kısmında sorun yaşıyorum.Bunu iyi biliyorum diyen inşaat mühendisi şantiye şefi arkadaş en son çamaşır ipi gerdi, açıkçası ben de tam bilmiyorum.Bağlantı için gereken malzeme nereden alınır?
    2- Yüksekte çalışma eğitimini uzman verebilir mi? Ben kimi videolarla,üzerinde konuşarak , emniyet kemerinin nasıl giyilmesi gerektiği gibi bilgileri aktarıyorum ama bence yetersiz kalıyor.Dışarıdan nasıl aldırabilirim?

Yardımcı olursanız çok memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim
  2. Evren Dağ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Selamlar,
    Öncelikle bahsettiğiniz konular aslında saha içerisinde fazlasıyla tartışılan konular. Bende bildiğim kadarıyla size yardımcı olmak isterim.
    1- Yaşam halatı kurulması maalesef ülkemizde ipini / çelik halatını alan kişiler tarafından kurulmaya başlanmış durumda. Özellikle ankraj noktaları eline matkap alan herkes kafasına göre ankraj noktası koymaktadır. Ancak bunların bir standartları (EN795-2012) ve garantileri mevcut. Ben bir firmamda yaşam halatı için firmadan teklif almıştım. Onlar bana 10 yıl garanti sözü verdiler ve kişinin bu yaşam halatının kopması durumunda tüm riski alacaklarına dahil bir kağıt vermişlerdi. Acaba orada ki inş. müh. arkadaşlar böle bir riske girmek isterler mi? Benim fikrim internetten bu tarz firmalara bakıp en azından gelip size teklif versinler ve gelen kişiler size alanınız hakkında daha fazla bilgi ve riski anlatacaklardır.
    2- Yönetmeliklerde yüksekte çalışma eğitimini veren kişi olarak bir konu geçmemektedir. Ancak işveren işin kapsamında çalışan kişilere konu hakkında eğitim verilmesini sağlar. Böylelikle yüksekte çalışan kişilerin yüksekte çalışma eğitimi olmalıdır. Uzman olarak bunu siz verebilirsiniz. Ancak eğitim sadece video izlemek değil kişilerin yüksekte çalışırken nelere dikkat etmesi gerektiğini, emniyet kemeri bağlama/çıkarma/kullanımı hakkında, olası bir kazada kişiyi nasıl kurtarmaları gerektiğini, çalışma ekipmanlarının kontrolü ve kullanımının neler olduğunu, güvenli çalışma ortamının oluşturulması vb konular hakkında eğitimi vermeniz gerekecektir.

Umarım faydalı olmuştur.
    Saygılarımla.
    Evren
  3. Seyhant İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    36882
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim.Eğitimde elbette daha çok detay vermeye çalışıyorum ancak dediğim gibi benim yüksekte çalışma tecrübem yok.İyilik yapalım derken eksik teknik bilgi ile insanları yanlış yönlendirmek istemem.Bu konuda kendim de eğitim almak niyetindeyim.