1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yaşlı ve engelliler için acil durum

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 25 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    Yaşlı ve engelliler için acil durum tahliye planı olan ya da bu konuda yardımcı olabilecek bir arkadaş aranıyor
  2. mervecelik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Torku / Panagro
    Ergün Bey merhaba,
    yaşlı ve engelliler için benim de acil durum eylem planı hazırlamam gerekiyor. Siz bulduysanız bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz.?
  3. Gülsevin GÖKÇE ÇİMEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ELİTAŞ OSGB
    Merhaba,
    Acil durum eylem planı içinde ayrı bir bölümde özel politika gerektiren kişiler ile ilgili eylem planını Sorumlu Arkadaş atama yoluyla çözdük.
    En kullanışlı yol bu gibi görünüyor.Fikirlerinizi almak isterim.
  4. mervecelik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Torku / Panagro
    Gülsevin hanım ben de literatür taramasında bu tarz yaklaşımlar gördüm ve dediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum ancak, 800 çalışanımız var ve 40 ı engelli. Bu engelli arkadaşların çalıştığı bölümler farklı o yüzden her bölüm için engelli arkadaşlarla ilgilenecek ayrı kişileri belirlesek olurmu acaba
  5. Gülsevin GÖKÇE ÇİMEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ELİTAŞ OSGB
    Merve Hanım benim fabrikam 500 kişinin üzerinde çalışanı var ve 2 vardiya üzerinden çalışıyor, vardiyaları ve çalışma alanları sabit olan arkadaşlara atıyoruz firmamızda, geçici personel veya çalışma alanı değişebilen personellerden kaçınıyoruz sorumlu arkadaşlık konusunda.

ADEP'e şuna benzer bir bölüm ekledim;

Özel risk grupları olarak engelliler, yaşlılar, hamileler ve yaralı/hastalar dikkate alınacaktır.

Dört farklı engelli türü değerlendirilmektedir: Fiziksel, görsel, işitsel ve zihinsel engellilikler. Bu sınırlamaların her birisi binaların tahliye süreçlerinin insan kapasitesi ile ilgili belirli farklılıklar göstermektedir. Buna ilave olarak, hayatının bir noktasında herkes astım, yaralanma ya da hamilelik gibi tahliye potansiyellerini etkileyebilecek olan hafif ya da geçici engelliliklere sahip olabilirler. İnsanlar yaşlandıkça, kısıtlamalar ortaya çıkabilir. Engelli olarak belirlenmiş olanların değil, binadaki herkesin tahliyesini kolaylaştıracak çözümler olması gerekmektedir. İdeal olarak, seçilen çözümün birden fazla gruba fayda getirmesi ya da en azından bir başka grubun güvenliğini riske atmaması gereklidir. Engelli kişilerin güvenli bir konuma tahliyesine yönelik bir dizi seçenek verilmiştir. Sığınma alanları, güvenli asansörler, sorumlu arkadaş sistemleri bunlardan en çok uygulananlarıdır. Firmamızda Sorumlu arkadaş sistemi uygulanacaktır.

Sorumlu arkadaş ekibi kurulmuş olup listelerde belirlenmiş özel riske tabi çalışanlara ikişer sorumlu arkadaş atanmıştır. Acil Durum Tahliyelerinde sorumlu arkadaşlar Özel Riske tabi çalışanlara refakat ederek binanın tahliyesini gerçekleştirecektir.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu konu hakkında fikir verebilecek güzel bir analiz.bu hususun belirlenmesi için öncelik risk değerlendirmesinin yapılması şarttır.

Ekli Dosyalar:

7. mervecelik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Torku / Panagro
    Yardımlarınız için çok teşekkür ederim Gülsevin hanım yazdıklarınız doğrultusunda bir prosedür hazırlıyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Ekim 2016 ---
    Erkan Bey; teşekkür ederim formu inceledim eksik tespitlerim varmış onları ordan alacağım.