1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yabancı dizi önerisi (forbydelsen)

Konusu 'Sinema ve Tiyatro' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    forbrydelsen.jpg

tanıtım

Dizi Künyesi

• Türü: Dram-Polisiye-Politik
    • Yapımcısı: Søren Sveistrup
    • Çekim Yeri: Kopenhag, Danimarka
    • Sezon – Bölüm sayısı: 3 sezon ve 40 bölüm
    • Yayın tarih aralığı: 7 Ocak 2007 – 25 Kasım 2012
    • Bölüm süresi: 58 dakika
    • imdb:7,9
    Özet: Sarah Lund, Kopenhag’da yaşayan ama İsveçli erkek arkadaşının yanına taşınacağından Stockholm’e transfer olmak üzere olan bir detektifdir. İşyerindeki son gününde, bir genç kızın kaybolduğu haberi gelir. Gerçi akşama veda partisi vardır ama yerine geçecek olan detektif ile birlikte olaya el koyar. Daha sonra genç kızı vahşice öldürülmüş bir şekilde bulurlar, ipuçları Kopenhag belediye başkanlığına oynayan bir politikacının kampanya ekibine kadar uzanmaktadır.amc dizisi the killing'in uyarlandığı danimarka yapımı dizi. 2007'de 20 bölüm olarak yayınlanmış. daha sonra 2009'da 10 bölümlük ikinci bir seri çekilmiş. 2012'de 10 bölümlük üçüncü seriyi sonlandırmışlardır.

kişisel analiz:
    önce amerikan versiyonu the killing'i izlemeye başladığım sonra yeniden çevrimlere olan önyargım yüzünden 'bu harbiden esaslı bir diziymiş, orijinali nasıl acaba?' deyip danimarka versiyonuna dadandığım ve adeta müptelası olduğum dizidir.

yıllardan beri bize dayatılan bir amerikan dizisi mantığı var. csi'den itibaren olsun (criminal minds, law and order, csi miami, csi newyork, csi çorum, vs.) artık cinayet, dna, kriminoloji, pataloji, suçlu profili gibi kelimelere öylesine alıştık ki, mesela her suç dizisinin 45 dakikalık bir bölümünde artık yeri geliyor tek cinayet, yeri geliyor ortaya karışık on cinayet işleniyor ve daha sonra acar dedektiflerimiz yok baş döndüren ultra teknoloji olsun, yok dağları taşları yıkan, bir bakışta adamın ecdadının psikolojisini kavrayan zekası olsun sonunda her daim katili yakalıyor, mutlu sona ulaşıyorlar vs. artık o kadar kanıksadık ki cinayet kavramını, her hafta çerez niyetine cinayetsiz bir suç dizisi eksik olmuyor ekranlardan.
    oysa bu dizide sadece her sezonda tek bir cinayet mevcut. ve mesela birinci sezonda yirmi bölüme, evet doğru duydunuz, tam tamına yirmi bölüme yayılan esrar perdesi ile perçinleniyor senaryo. zaten dizinin adı cinayet ve hakkını seve seve de veriyor. asla sıkmıyor, asla bunaltmıyor. evet, bazen elinizde olmadan ' niye bunu daha önce söylemedin polislere, ha?' diyorsunuz ama dizi öylesine gerçek, öylesine hayatın içinden, öylesine insani ki hatasız kul olmaz deyip hoş görüyorsunuz. gerçek hayatta hata insanlara mahsus sonuçta.
    buradan yola çıkıp dizinin baş karakteri sarah lund'a da değineceğim. böylesine bir oyunculuk, böylesine bir inandırıcılık, böylesine bir azim yok. dediğim gibi alışmışız başrollerde boyalı saçlı
    , silikon dudaklı, dansöz makyajlı kadın dedektifler görmeye. her biri, bırak dedektifliği adli tıp uzmanı olsa da kungfu, jujutsi, tekvando, karate, aikido vs. biliyor, silahı eline alır almaz tam isabetle hırsız avlıyor, katillerin, kötü adamların saçını başını yoluyor ama akşam eve her daim fönlü saçla ve ütü çizgili prada pantolonla dönüyorlar.sonra lund'a geçiyorum. dizi boyunca gelişigüzel toplanmış at kuyruğu saç, aynen her sabah işe giden normal bir kadın gibi ve bir beyaz desenli, bir de gri kırçıllı kazakla gözüküyor. o kadar. bildiğin polis, kıt kanaat geçinen devlet memuru, sen ya da ben.
    bu arada türk versiyonuda çekilecekmiş ayrıntılı haber için
    http://haber.gazetevatan.com/nurgul-yesilcay-polis-olacak/575829/4/yazarlar

iyi seyirler.......
  2. Zeynep İpek Özkaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54095
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    FRINGE
    THE BIG BANG THEORY
    DRACULA
    BLACK MIRROR - toplam 6 bölümlük bir dizi =) Her bölümde ayrı bir konu işleniyor ve gerçekten akıllıca kurgulanmış izlenmesi gereken mini bir dizi. Diziyi bitirmeseler çok daha güzel olurdu :(
  3. Hamdi KOÇ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50642
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  4. Serdar Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23451
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    How I met your mother
    Revolution
    The Big Bang Theory
    The Walking Dead
    Breaking Bad
    Game Of Thrones

Takibimde olan diziler hepsinide beğenerek izliyorum kesinlikle tavsiye ederim.....
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    The Mentalist i pas geçmeyelim bence..
  6. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dizi tavsiyesinde bulunan arkadaşlar kişisel analizlerinide eklerse daha tanıtıcı olur:)
  7. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dizi tavsiyesinde bulunan arkadaşlardan bir preason break çıkmadı şaşırdım.oysa bu dizi bir mihenktir kanımca.neyse yakın zamanda bu dizininde tahlilini yapacağız kısmetse.:)
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    The Mentalist
    Patrick JANE ana karakterinin Polisiye olayları kendine özgü çözüm yolları ile çözmesini konu alıyor. Karakterin baş düşmanı ise daha ortalığa çıkmayan RED JOHN karakteri. Acımasız bir seri katil karakteri olan RED JOHN UN Kimliği konusunda gizem 6. sezon da halen sürmekte. Gerçekten de türünün en başarılı dizi filmi olduğunu ifade edebilirim.