1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yalıtkan paspas periyodik bakımı

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve ozan uzay tarafından 26 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. ozan uzay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba,

yalıtkan paspasların periyodik bakımları var mıdır? Papasları alıp koyduktan sonra yapılması gerekenler var mıdır?

iş kazasız günler dilerim
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Paspaslar müdahale esnasında pano zeminine serilmesi gerektiği ve müdahale sonrasında kaldırıldığı için böyle bir şeye ihtiyaç duyulur mu bilemem...

Zemine sabitlenmesi konusunda görüş belirtenlerde var.

Değişik bir soru...
  3. Şafak Erdem İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98162
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Talha Bey benim şahsi düşüncem yalıtkan paspaslar sürekli olarak pano önünde bulunmalıdır, çünkü müdahale dışında da bilinçsiz bir şekilde panoya yaklaşan kişilerin de elektrik akımına kapılabileceği düşünülmeli ve önlem sürekli olmalıdır.Bu sebepten müdahale sonrası kaldırılması görüşü biraz yanıltıcı olmuş.

Ayrıca periyodik bakımı hiç duymamış ve okumamış olmakla beraber gözle kontrol (Yırtık,Delik vs. tespiti) yeterli olur diye düşünüyorum

Saygılarımla,
  4. Taner Bahçeci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    KİT OSGB
    yalıtkan paspasları bilmiyorum ama antistatik zeminlerin testleri yapılıyor..
  5. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Gözle kontrol yeterli, çatlak, ezilme, kesilme vb.. olmadığına bakılmalı.

İşten sonra kaldırılması yanıltıcı değil Şafak Bey. Lütfen TEİAŞ İşi Güvenliği Yönetmeliğine bakınız. Hem "paspas var, ben çarpılmam" artık diyip rahat haretket etmek daha büyük kazalara sebep olur (bkz. İki faza birden temas eden insan, bir faza temas ederken pano kaapağını eliyle tutan insan). Bunun dışında paspas sürekli serili kalırsa neme, toza maruz kalır.Ayrılca ezilme, delinme ihtimali artar.
  6. Şafak Erdem İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98162
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Onur Bey selamlar, yönetmelikte dediğiniz gibi yazıyordur mutlaka, zaten bu konuda sizin kadar tecrübeli değilim fakat yazmış olduğunuz 'pas pas var,ben çarpılmam' der insanlar diye sürekli bulundurulmaması çok tuhaf geldi bana.O zaman hiçbir KKD'de bu düşünce tarzı yüzünden kullanılmasın, 'işçi,kafamda baret var diye bana bir şey olmaz der, veya eldiven takıyorum diye tehlikeli davranışta bulunabilir.

Deformasyondan da bahsetmişsiniz, deformasyon tespit edilirse pas pas değiştirilir.(Çok kısa sürede nemden,tozdan etkileneceğini sanmıyorum.)
    Not: bu girdi kişisel fikirlerimi belirtmekte olup, bilgi içermemektedir.