1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yalıtkan paspas ve uygulama kriterleri

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Nil Gün tarafından 18 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, İşletmemiz içerisinde makine elektrik panoları dahil bütün elektrik panolarının önüne yalıtkan paspas yerleştirmem gerekiyor. Açıkçası en büyük ve en önemli eksikliklerimden biri. İşletmede 100 üzerinde yalıtkan paspas koymam gereken yer oluyor.
    Bunun yerine İşletmemizde elektrikçilerin bulunduğu odada standartlara uygun olarak (belirli voltaj dahilinde) tek bir yalıtkan paspas bulundurulursa ve işlem yapılacağı zaman elektrikçiler götürüp uygulama yapılacak yerde kullanırsa olur mu?
  2. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    Yetkisi olmayan adamın panoyu kurcalama ihtimali ?
    veya bu elektrikçinin izole halıyı yanında götüreceğine inanıyor musunuz ?
    çok bir maliyeti yok. bence her panoya röle ve izole halı şart :)

çift ve daha fazla önlem almak ve işimizi garantiye almak bizim işimiz :)
  3. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zaten her panoda yetkisi olmayan kullanamaz ibaresi var. İzole halıları zimmetleyerek elektrikçilere vermeyi düşünüyorum. Ayrıca taktıkları baret gibi yanlarında taşıyacaklar paspasları herhangi bir işlem olacağı zaman. Maliyet durumuna işveren karar verdiği için o konuda sadece sunum yapabiliyorum.. Ki her bir paspasın fiyatı 45 tl'den fazla. Öneri gerekiyor bu durumda:)
  4. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    bence dediğiniz mantıklı birde panolar kilitli olup, bunlar yetkili kişilerde olursa tadından yenmez.
  5. Yıldız Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    acil durumda kilitli panodan paspası almak mümkün olacak mı peki?
  6. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kilitli pano elektrik panosudur . Karıştırma oldu heralde:) Ben elektrikçilerin odasında kalsın iş anında kullanılsın diyorum.
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işletme ve panolarda bir anlık arıza, işin durması üretimin felç olması ve zarar demektir ...000.00 TL
    elektrik teknisyeni veya bakımcının tamircinin olaya müdahale etmesi gereken süre ise birkaç saniye veya dakikadır

yalıtkan paspas 45.. TL, yalıtkan eldiven baret ayakkabı vb KKD 150-200 TL
    bu süre zarfında personelin bu paspası veya kişisel koruyucu diğer malzeme ekipmanı kullanma düşüncesi ise sadece 1 saniye

kişi arızaya ve üretimin maddi kayıp baskısına odaklandığı için o saniye gelir geçer o malzeme kullanılmaz
    kaza ise göz açıp kapanıncaya kadar olur biter birkaç saniyede

iş kazası yaralanma uzuv kaybı veya ölüm hiç düşünülmez. sonrasındaki manevi ve maddi kayıplara değer biçilmez
    güvenli bir çalışma ortamına PAHA BİÇİLEMEZ
  8. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Söylediklerinize katılıyorum zaten bu mesleği seçerken en küçük ayrıntısına kadar her şeyin hesap edilmesi gerektiğinin farkındayım fakat işveren olmadığım için parasal konularda pek söz hakkım geçmiyor sadece bulunduğum firmada acaba bu olmazsa bunu nasıl çözerim gibi bir düşünceyle hareket ediyorum. Hiç olmamasından iyidir ama bakalım umarım ikna ederim.
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    daha önceki iş hayatınızda nasıl bir iş tecrübeniz var bilemiyorum ama
    şahsım adına belirtmem gerekirse
    bir çok konuda gider ve kazanç politikasını, işverenin alacağına karşı ASLAN kesildiğini borcuna karşı ise BORCUMUZ MU VAR tavrını hiç bırakmadığını çok gördüm, cepten para çıkmayan işletme en iyisidir işveren nazarında (bu cümleler tabi ki tüm işveren ve işletmeleri kapsayan bir yaklaşım değildir yanlış anlaşılmasın bne gördüklerimden birer örnek paylaşıyorum)
    dolayısıyla nabza göre şerbet verebilmek lazım
    iş kazası ve meslek hastalıklarının sadece buz dağı örneğindeki gibi görünen tarafını görmekte işverenler
    görünmeyen tarafını da biz yorumlar ve işverene kabul ettirebilirsek ne ala
  10. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elimden geleni yapıyorum teknik testlere, tesis içi ölçümlere, şirket içindeki bütün yangın söndürücülerin değişimine, uyarı levhalarına, sağlık raporlarına, 3 doz tetanosa aylık kkd alımlarına hiçbir şekilde hayır denilmedi ama bu yalıtkan paspas birazcık değil uzun zamandır beklemede:)
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    çok daha maddi boyutlu ciddi sorunları aşmışsınız
    işvereniniz bu konuda gayet duyarlı anladığım kadarıyla
    bu sorunu da çözersiniz umarım
  12. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Böyle küçük çaplı şeyleri çözemiyorum.. Önerisi de olmayan bir durum zaten.
  13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    forumda da bulunan iş güvenliği teftiş tutanağı örneklerini işverene gösterin ,çoğu raporda müfettişler "işyeri genelinde bulunan elektrik panolarının zemin yalıtımı yapılmamıştır.Islak zeminler dikkate alınmamıştır " gibi ifadeler tutanaklarda yazmaktadır

Ekli Dosyalar:

14. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    bizim satınalma gimelsan diye bi yerden almış. metre hesabı satılıyor.1,5 m genişliğinde 10 metre almıştım geçen ay :) parasal değerini araştırma yaparak öğrenebilirsiniz