1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yalıtkan paspas

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Mügen Işık tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    fabrika içerisinde yalıtkan paspas uygulamasına geçmem çok zor. 430 w luk gerilime sahip panolar ve makinalar vardır. antistatik ayakkabı koruma sağlarmı emniyet açısından
  2. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Antistatik, statik elektrik yapmaz anlamında. İzolasyon ise başka bir şey.
  3. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    anladım. elektrik panoları önüne mecbur paspas koyacağız o zaman.
  4. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Eğer zemin ıslaksa her panonun önüne koymayın. ıslak zeminde paspasın bir anlamı olamyacaktır. Taşınabilir paspaslarınız olsun. İşi yapacak elektrikçi iş yapacağı zaman paspası taşısın.
  5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Antistatik ayakkabılar ile izole yalıtkan halı tamamıyla ters işlevleri vardır. A. ayakkabı statik elektriklenme etkisini azaltmak / yok etmek, elektrik yükünü zemin topraklaması yapılmış tabana iletme foksiyonu vardır. İzole ise hiç bir sekilde iletmeyen, geçişe izin vermeyen ve yükleri setleyici görevi olan yalıtkan malzemedir. Katılıyor musunuz Onur Bey :)
  6. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yalıtkan paspasın görevi genellikle elektrik panolarına yapılacak olan bakım ve montaj işlerinde elektrikçi personelin pano üzerinde olması muhtemel kaçak elektriğin devreyi tamamlayarak çalışan üzerinden elektrik akımının geçmesini engeller, elektrikçi ayakkabısı yada hemen hemen tüm iş ayakkabıları yalıtkan dır, bunlar statik değil bunlarda devrenin tamamlanmaması için elektrikçi personelini yada diğer çalışanları korur, elektrikçi ayakkabısı olarak 500v ve yukarısı akımlar için çalışanlara elektrikçi ayakkabısı kullandırılır. ELEKTRİKÇİ AYAKKABISI ASIL AMACI STATİK DEĞİL ELEKTRİK AKIMINI TOPRAKLA BULUŞMASINI ENGELLEMEKTİR STATİK AMAÇLI AYAKKABILAR KAPALI ALANLARDA BOYA İŞİ YAPAN YADA YOĞUN GAZIN OLDUĞU ALANLARDA ÇALIŞANLAR İÇİN KULLANDIRILIR

AYRICA 220 ve daha yukarı gücü olan panolarda kaçak akım rolesi kullanılması zorunludur
  7. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    PANO ÜZERİNDE YALITKAN PASPAS ÖRNEĞİ

8. Murat Tosun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    muhasebeci adama antistatik iş ayakkabısı vereceğimize paspas koysak daha iyi kanımca :)
  9. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Topraklama oalrak belirli bir değeri sağlayamayan tesislerde kaçak akım rölesi zorunludur dersek daha doğru olur. Lakin o direnç değerini sağlamak zor: 50V / 40 A = 0,8 ohm gibi birşeydi. Bu değerin altında bir topraklama direnci varsa, kaçak akım geçse sigortadan aşırı akım geçeceği için devre açar.
  10. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bana biraz kaçak akım röleleri ile ilgili bilgi verir misiniz arkadaşar yeri gelmişken :)
    nasıl kontrol etmem lazım? ne zamanlar önermem lazım biraz tembellik yapmak istiyorum lütfen affedin ;)
  11. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Tembellik:)

Kaçak akım kısaca elektrik enerjisi olmaması gereken kısımlarda eenerji olmasıdır. Genelde sigortayı açtırmayacak kadar küçük bür akım oluştuğu için tehlikelidir. Zira insan temas ederse insanı çarpacak büyüklükte bir gerilim akım oluşur. Topraklamanın süper olmadığı yerlerde kaçak akım rölesi kullanmak gerekir. Topraklama direnci elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliğinde hangi madde hatırlamıyorum orda yazıyor işte 1 ohm a yakın bir değerden büyükse kaçak akım rölesi kullanıyoruz. Kaçak akım rölesi devreye giren ve devreden çıkan akımları karşılaştırıyor, 30 mA den büyük fark varsa devreyi açtırıyor. Zira 30 mA den yukarısı insan için çok tehlikeli.

Ama forumda elektrik konusunda da kaçak akım ile ilgili başlık vardı sanırım. Yeterli oldu mu şimdilik Dilek Hanım, başka sorunuz var mı:)?
  12. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çoook teşekkürler :)
  13. AYKUT TEKİN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey ayrıntılı yorum için teşekkürler fakat belirttiğiniz yasal dayanaklar konusunda anlamadığım şeyler var.Bildiğim kadarıyla 1475 Sayılı eski iş kanunu, 23 Mayıs 2003 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılmış ve İSİG tüzüğü de 30.12.2013 tarihi itibariyle dayanağı kalmamıştır.Yanılıyorsam bilgi sahibi arkadaşlar lütfen bizi aydınlatsın.
  14. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Şimdilik bu konularda temel dayanağımız bilim arkadaşlar. Ama Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliğinde fazlasıyla ayrıntılar var..
  15. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    nem elektrik panolarında patlamaya neden olabilir mi ?
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Evet.olabilirligi siddeti ve ihtimalide cok yuksek.
  17. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    ERsin bey patlamaya değil de, kaçak akıma neden olur, toz ile birleşirse yangına yol açabilir..Patlama olmaz, tabii panonun dibine yanıcı tüp koymadıysak:):)
  18. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Onur bey ;

yalıtkan paspaslar hakkında yazılanları okuyarak buna uygun bikaç bişey yaptırdım çalıştıgım fırmada , ancak ben butun panoları genıslıgı en az 1metre olucak sekılde tel kafeslerle kapattırıyorum. Üstüne levhalar talımatlar felan asmayı planlıyorum. içerisinede 1 metre genişliğinde yalıtkan paspas alıcam. bu yalıtkan paspası tum panolara koymamda sıkntı olmaz dımı ? Okudum ıslak zemın olmasın demıssınız zaman zaman ıslanma durumu soz konusu da asırı yagmur gibi durumlarda ?
  19. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Cihan Bey,

Düşünceleriniz çok güzel. Ancak bir metrelik tel kafes biraz abartı bir çözüm gibi geldi bana. Lakin hem nem hem toz varsa faydalı olacaktır. Nemli ortamlarda paspasların sürekli yerde olması sakıncalı. Dediğim şu: Paspas kenarda dursun ve sadece gerktiğinde kullanılsın. Ama insanalr buna üşenir derseniz doğrudur. Lakin bir şekidle alışmkanlıkar kazandırmamız lazım insanlara. Yerdeki paspasın da eskiyeceği ve hasarlanabileceği bilinci ancak bu şekilde yerleşecektir
  20. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,

İzole halının en az 1 mt genişlikte olması gerektiği yönetmeliklerde var mı yoksa genel kullanımı mı bu şekilde?