1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yalıtkan paspas

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Mügen Işık tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Bizim TEİAŞ'ın İş güvenliği yönetmeliği var. İç yönetmeliktir. Ama kamu kurumu olduğumuz için ve kökenimiz TEK olduğu için, EKAT yetkisini de veren kuruluş olduğumuz için mahkemeler bilirkişi görüşü gibi bizim yönetmelikten faydalanmaktadır.

Bu ARADA EKAT:

YEDİNCİ BÖLÜM
    İşletme Güvenliğine İlişkin Hükümler
    Kuvvetli akım tesislerine girmek
    Madde 59- Kuvvetli akım tesislerine meslekten olmayan kimselerin girmesine ve özel
    gereçler olmadan bunlara dokunulmasına izin verilmez. Ayrıca tesislerin girişinde işletme
    personeli için gerekli iş güvenliği malzemeleri her zaman hazır bulundurulacaktır.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bizler aynı konuda gemilerde sıkı denetlemelerden geçmekteyiz. Neredeyse her ay yapılan denetleme esnasında enspektörler , sörveylerin baktığı ilk şeylerden birisi elektrik panolarının önünde ( her ne şartta olursa olsun ) izolasyon paspası bulunup bulunmadığıdır. Tabi ortamın ıslak vb. olması durumu gemi makina dairesinde söz konusu değildir ama bizler ilgili paspasları isterken belirli voltaj skalası belirtip panonun genişliğini bildiriyoruz. Sanırım ebatlardan birisi standart boyda ve kalınlıkta oluyor.
    Kara tesislerindeki işleyişin de buna yakın olduğunu tahmin ediyorum.
    Saygılarımla.
  3. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Üstadım sizin gemilerdeki tesisat sistemi nasıl? işleyiş nasıl ? bunları bilmiyorum.İzole sistem gii bir sistem de olabilir, bilemiyorum. Sonuçta gemide toprakalma olmaz. En fazla nötr olur. Bi ihtimal nötr barası sıfırlama amaçlı kullanılıyor olaiblir. Ama mantık yürütüyorum. Kesin bilgim yok.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ICCP sistemler ile nötrlemeler yapıyoruz.
    Ama pano önlerinde kesinlikle ve kesinlikle paspas isteniliyor. Her ne kadar ayakkabılardan yalıtım sağlasak da uluslararası klas kuruluşlarının olmazsa olmazı oluyor.
  5. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Numune olarak bir firmadan paspas geldi. Ölçüsü 1000x2000mm. bunu 1000x500 olarak da kullanabilir miyiz? Ya da 500x500 gibi panonun genişliğiyle aynı olacak şekilde konulabilir mi?

Ölçü için standart bulamadığım için 500x500 çok mantıklı gelmedi (sonuçta paspasın üstünde sabit durmayacak çalışan kişi, ayağı 500x500 alanın dışına çıkacaktır).
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kişinin kullanım amaçları doğrultusunda kullanmanızda sorun olmayacağını düşünüyorum. Ben bu tarz hayati önem taşıyan durumlarda, ( gemi için konuşuyorum ) regulasyonları pek takmıyorum. Benim personelimin can güvenliği açısından hangi yöntem beni tatmin ederse onu kullanıyorum ve gelen enspektöre durumu anlattığımda olumlu karşılıyor.
    Tabi gelen enspektörler tamamen yabancı olduğundan kompleksleri falan yok ve asıl amaçları can güvenliği olduğundan dolayı bu tarz uygulamaları taktir ile karşılıyorlar. Ülkemizde kompleks oranı yüksek olduğundan saçma durumlarla da karşılaşılma ihtimalini göz ardı etmemek gerek diye düşünüyorum.
  7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Onur bey'in işine karısmamak istemem ki oda mutlaka değerlı paylasımlarda bulunacaktır, alan hesabı yaparak istenilen boyutlara getirebilirsiniz ama paspaslarda içeriği, kalınlık ve voltaj degerlerinın dıkkate alınacagı en önemli parametrelerden bazılarıdır. Koruyuculuğu garanti altına alınmış gerekli testleri yapılmiş olması gerekir.
  8. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Valla ben panoların önünde sabit paspas bulunmasına karşıyım, ama anlatamıyorum :D Bizim iş güvenliği yönetmeliğimizde de mantık paspasları taşımaktır.
  9. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba bir firmam dan TS standartı olarak çalışılan bölümün antistatik malzeme ile kaplatılması ve çalışanların antistatik bileklik alınması talep edildi. Ancak benim bu konularda bilgim yok. Hnagi durumlarda yani kaç volttan veya nasıl bir çalışma yapılıyorsa bunları yapmak zorundayız? Her çalışanın onu istiyorum bunu istiyorum demesiyle iş yapınca sonra patlıyorda bilgim olamayn bişeyi işyerine aldırıp sonra zor durumda kalmak istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
  10. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Antistatik ayakkabı statikj elektrik tutmayan demektir. Bunun voltajla pek bir ilgisi yok. Zaten yüksek gerilimi yalıtan malzemelerin antistatik olması zorlaşır. Statik elektrik yangına sebep olmasın diye antistatik malzeme isteniyor burada. Muhtemelen tehlikeli kimyasallar parlayıcı maddeler filan var..
  11. oezguel oezguel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar, pano önüne pano genişli eninde ve açılır kapak genişliği boyunda ketenli lastik kullananları gördüm.
    bu sağlıklı mıdır?
  12. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yalıtkan paspasları yalıtkan olarak kullanabilmemizin sebebi, belirli seviyelerdeki gerilimlere karşı ilgili standartlara göre dayanıklı olduklarının test edilmiş olmasındandır. Kullanılan başka bir malzemenin yalıtkan yapıda olması, yeterli korumayı sağlayacağı anlamına gelmez.

Genel olarak; 2 mm kalınlığındaki bir yalıtkan paspas 1 kV gerilime, herhangi bir atlama veya delinme oluşmadan 1 dakika süreyle dayanabilir. Kullanacağınız sıradan bir yalıtkan malzemenin bu şartı sağlayacağını garanti edemezsiniz.
  13. krisografi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba,
    peki bu yalıtkan paspasların panonun sadece kapağının önünde mi olmalı, yoksa çevresinde mi?
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Elektrik çarpılması etken mesafesi,kişinin çalışma mesafesi ile çarpılma ihtimalini hesaplarsın ona göre ne yapacaksan yaparsın..
  15. Ela Abak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18812
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çiçek Yapı
    peki fiyatları nedir?
  16. gönül doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4204
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR BENİM Bİ SORUM OLACAK YALITKAN PASPAS ÜZERİNDE HERHANGİ BİR BİLGİ OLMALIMIDIR
  17. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba Gönül Hanım;
    Yalıtkan paspasın üstüne nasıl bir bilgi yazılabilir die düşündüm tebessümle :)
    Yalıtkan paspasın üzerinde bilgi olmasına gerek yok ama test sonuçlarını dosyanıza eklemenizde fayda var.
  18. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Şu da bi gerçek işletmelere yalıtkan paspas konulmalıdır pano önüne dediğinizde çoğu CE li veya teste tabi tutulmuş bi paspas almaz,gider hırdavatçıdan kestirir gelişigüzel bi paspas tamam var mı var yani...
    Ben bu zamana kadar çok az yerde rastladım yönetmeliğe uygun şekilde paspas alıp kullanan.
  19. gönül doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4204
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim
  20. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    İsmail bey merhaba paspas ile ilgili hangi yönetmelik var acaba? EKAT ta konu çok yüzeysel geçiliyor malum