1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yalıtkan paspasların kalınlıkları ne olmalıdır?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 24 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Onur Umur bey bu sorum size :)

Elektrik pano zeminlerine konulacak olan yalıtkan paspasların voltaja göre kalınlıkları ne olmalıdır ?

Az önce 6 ila 12 mm arasında değişken olduğunu öğrendim.

Bizim tesislerde 34500 Volt trafo gerilimi var. 380 Voltta iç gerilim.

Kaç mm kalınlık tercih etmeliyiz ?
  2. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    İZOLE HALI

TANIMI: OG kapalı şaltlarda, hücrelerde ve panoların bulunduğu yerlerde yapılacak çalışmalarda toprakla yalıtarak çalışanın güvenliğini sağlayan güvenlik malzemesidir.

YAPISI: Üst yüzeyi kaymayı önleyecek şekilde baklava dilimli veya tırtıllı şekilde olan, elastromer ve yalıtkan (kauçuk, polüretan vb.) malzemeden imal edilmiş 80x150 cm ebadında olan halıdır.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

1-Halılar 80x150 cm ebadında olmalıdır.

2-Halıların üst yüzeyi kaymayı önleyecek şekilde baklava dilimi veya tırtıllı olmalı, ayrıca elastromer ve izole malzemeden üretilmelidir.

3-40 kV’ luk test gerilimine dayanıklı olmalıdır.

4-Halılarda üretim hatası olarak, hava kabarcığı, yırtık, çatlak, iplik dokuma v.b. yalıtkanlığı azaltıcı etkenler olmalıdır.

5-Halılar ısıya, neme ve aside karşı dayanıklı olmalıdır.

6-Malzemelerde Ulusal veya Avrupa Birliği normlarına uygunluk belgesi bulunmalıdır.

7-Halı üzerinde;

-Yapımcı firma adı ve sembolü,

-İmal yılı,

-Varsa raf ömrü,

-Kullanım gerilimi,

silinmeyecek şekilde bulunmalıdır.
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Paspas üzerinde yazar diyorsunuz yani ?
  4. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    34,5 kv da kullanacağın paspas 40 kv test gerilimine tabi olmalı üzerinde yazmayabilir katoloğuna bakmak lazım birde 34,5 de paspas serili halde bulunmaz rulo halinde merkezde bekler. ihtiyaç halinde çalışma mahallinin önüne serilir aksi halde çabuk deforme olur...
  5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sipariş verdiğim yer ile görüştüm şimdi onlarda bilmiyor bir bilene danışıp bize kalınlık hakkında bilgi verecekler bakalım :D

Şimdi 8 mm yeter deriz sipariş geçeriz bu sefer mazallah çarpılma olur sonra müfettişler gelip 10 mm olan tere 8 mm koydun ondan oldu derlerse bu vebali almak istemem...
  6. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    mm önemli değil kimi malzemeden olur 6 mm 40 kv a dayanı kim malzeme olur 10 mm 20 kv a dayanmaz önemli olan testi geçmesi
  7. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Kopya çekmek haa :D
    Hüseyin hocam halıların kalınlığıyla ilgili de var bir şeyler..ONu araştırmak lazım.. Gidip bizimkileri ölçüp gelsem mi? Aam bizimkiler 12 mm değil, baya ince
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Temmuz 2013 ---
    Ama kesin ilgili IEC standardında kalınlığa atıf yapılyıordur..Gerçi IEC test sertifikası varsa zaten standarda da uygun demektir.
  8. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    bizimkiler çoğu yerde 5-6 mm yi geçmez ama kalınlıkla ilgilli bir dökümana rastlamadım ben....
  9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teşekkürler Hüseyin bey
  10. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    İşin ilginci izole eldiven ile ilgili kalınlık standartları var.. Eldivenlerin poşetinde yazıyor.. Halı için ben de görmedim
  11. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    benm bir sorum olucak şimdi mağzalarda blunan elektrik panoların (öyle büyük panolar değil küçük ev tipi olan sigorta kutuları) altlarınada yalıtkan paspas serilmesine gerek varmı
  12. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    mecburi değil olsa iyi olur. bu bir korunma yöntemidir.
  13. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Neticede elekrik heryerde elektrik :) Evdeki benim kutu küçük ben çarpmayıvereyim demiyor :D
  14. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    teşekkür ederim. kafam karımıştı minicik sey adam ben neyine paspas koyayım derse diretmelimiyim yoksa keyfin bilir ben risk analizine yazdım senin açından iyi olurmu demeliyim diye
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Temmuz 2013 ---
    evdeki kutuların altlarına sermiyoruz ordan yola çıkarak kafamı karıstırdım zaten ;)
  15. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    sistemde kaçak akım var ve çalışıyorsa; gerek bile yok denebilir.
  16. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    bundan sonra detayları sorayım en iyisi ben öğrenicem inşallah :p
  17. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Hocam bari sen de şu halı serme işine karşı çık:) Serili olmasın, bi köşede dursun diyorum. Gerilim yüksek olmayabilir ama izole halıyı kullanma mantığı bizim TEİAŞ'ın kiyle aynı olmalı. Hazlı serili olursa ezilebilir, delinebilir, nemlenebilir..
    Siz yazın, diretin..Diyelim ki kaçak akım rölesi kalitesiz bir marka ve çalışmadı..Bu durumda izole halı koruyacaktır. Ama izole halının, yada paspasın yerde serili kalması ezilebileceği, delinebileeği, nem ve tozla birleşebileceği için sakıncalıdır. Bir köşede katlı vaziyette durması lazım.. Ama bu durumda elektrikçiler alıp da sermeye üşenebiliyor. Bu yüzden eğer ezilme, delinme, nem, toız tehlikesi yoksa serili de kalabilir.

Eğer paspas çok toz aldıysa periyodik olarak tozlarını silmekte fayda var.
  18. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    çok teşekkür ederim
  19. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    bunu söyledim zaten halı serili beklemez diye, özellikle yüksek gerilimde.
    ag de ise halı kullanmak zaten mecburide değil kullanışlıda değil ag de en güzel yapılacak iş yerlerin tamamen parke yada yalıtkan malzeme ile kaplanmasıki zorunluda değildir. (zannediyorum ekat yada elektrik iç tesissatı yönetmeliğinde bir öneridir.)
  20. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Hocam kızma hemen ya:) Burada aynı şeyi bir kaç kere yazacaksın yoksa anlaşılmıyor :d
    Bir de elektrikle ilgil isorular kısmında öyle elektrikçilerden bahsediyorlar ki, bu tip elektrikçilerin çalıştığpı fabrikalarda kaçak akım rölesi + hlaı bile yetmez :D

O yüzden kullansınlar halı:) Çok pahalı bişey değil..Güvenlik kültürü oluşsun :D