1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yalıtkan paspasların kalınlıkları ne olmalıdır?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 24 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  plastik paletler var küçük boyutlu veya elektrik sehpaları(plastik yalıtkan malzemeden), bunların kullanmanız uyun olmaz mı?
 2. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Kalınlığın uygun olup olmadığı bulabilmek için aşadaki gibi test edilir. İlla yalıtkan paspas almak zorunda değilsiniz. Yeterki yerin koruyacağı voltaja göre etkili olsun. Test raporunuda unutmayın.
  Örnek denetim raporunda;

  "Teknik özellikleri incelenen izole halının,
  5 mm kalınlığında ve 40 kV’a dayanıklı olduğu
  test sonuçlarının bulunduğu dosyada incelenmiştir.
  İlgili dosyada izole halıya ait di elektrik
  dayanım testi ; (TS 5119 Madde 1.5) sonucunda 5
  mm kalınlıktaki halının 40 kV deney gerilimine 1
  dakika süreyle atlama ve delinme olmaksızın
  dayandığı sonucuna varılmıştır."

  ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ


  Madde 48 - ZEMİN YALITKANLIK DİRENCİNİN ÖLÇÜLMESİ

  Herhangi bir zemini yalıtkanlık durumunu uygun olduğunun gösterilmesi için üzerinde durulan yerin geçiş direncinin ölçülmesi gerekir (Şekil-20).

  a) U1 gerilimi olarak aşağıdaki gerilimler seçilerek kullanılabilir:

  a.l- Ölçme yerindeki topraklanmış şebekelerdeki toprağa karşı gerilim,

  a.2 - Sargıları elektriksel olarak ayrılmış bir transformatörün sekonder gerilimi,

  a.3- Bir yedek elektrik üretim aygıtının boşta çalışma gerilimi,

  b) Ölçme yapmak için a.2 ve a.3 durumlarında bir iletken topraklanmalıdır.

  c) Zeminin (taban örtüsünün geçiş ve ek yerleri gibi) en elverişsiz yerlerine 270 mm x 270 mm'lik bir ıslak bez serilir. Bu bez üzerine 250 mm x 250 mm x 2 mm boyutlu bir metal levha konur ve levha yaklaşık 75 kg'lık bir ağırlıkla yüklenir. Metal levha ile (a)'da açıklanan gerilim kaynağının topraklanmamış iletkeni arasındaki U2 gerilimi şekil 20'de görüldüğü gibi ölçülür.

  d) Voltmetrenin iç direnci, seçilen ölçme bölgesi değerlerinin her bir voltu için en az 300 ohm olmalıdır.


  [​IMG]

  e)Bu ölçme zeminde gelişi güzel seçilen yerlerde üçden az olmamak şartı ile yeterli sonuç alınıncaya kadar yapılmalıdır.
  f) Üzerinde durulan yerin geçiş direnci Rg = R aşağıdaki değerlerin altına düşmemelidir.


  Anma gerilimleri 500 V (toprağa karşı 300 V) olan tesislerde 50 kohm.
  Daha yüksek anma gerilimlerinde 100 kohm.
 3. yalitkan paspas İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  umut bey 5mm kalınlıkta bir tarafı pütürlü yalıtkan paspas almalısınız

  5mm kalınlık 36 kv 'dir ( bazı sitelerde 50 kv denır ama bu gercegi yansıtmaz )

  daha fazla bilgi için bize ulaşnız. http://www.yalitkanpaspas.net/
 4. yalitkan paspas İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  YALITKAN PASPAS NEDİR?
  [​IMG]
  YALITKAN PASPAS NEDİR?
  İş yerlerinde çalışma tezgahları, elektrik panoları ve iş güvenliği olan yerlerde çalışmalarda toprakla yalıtarak çalışanın güvenliğini sağlayan güvenlik malzemesidir.

  Üst yüzeyi kaymayı önleyecek şekilde tırtıllı veya baklava şeklinde olan yalıtkan kauçuk ve poliüretan malzemeden imal edilmiş 100*200 cm uzunluğunda paspaslardır

  YALITKAN PASPAS ÖLÇÜLERİ
  [​IMG]
  YALITKAN PASPAS ÖLÇÜLERİ
  İşyerlerinin çalışma alanlarına göre genişlik 1000 mm ve 1200 mm olmak üzere istenilen boy ve ölçülerde ve istenilen renklerde üretilmektedir.

  2mm kalınlıkta 1000 volt için (delinme 20000 voltta), 3 mm kalınlıkta 20000 volta dayanıklı, 5mm kalınlıkta 40000 volta dayanıklı ve 10 mm kalınlıkta 50000 volta dayanıklı üretilmektedir.

  YALITKAN PASPAS ÖZELLİKLERİ
  [​IMG]
  YALITKAN PASPAS ÖZELLİKLERİ
  Kauçuk esaslı bir karışımdır. %100 koruma sağlamaktadır. Çeşitli kalınlıklarda 50.000 volta 50 KV kadar koruyucu özelliğe sahiptir. Dayanıklı, esnek ve kaymaz özelliğe sahiptir. Yalıtkan özelliği sayesinde ısı ve neme dayanıklıdır.

  2mm kalınlıkta 1000 volt için, 3 mm kalınlıkta 20000 volta dayanıklı, 5mm kalınlıkta 40000 volta dayanıklı ve 10 mm kalınlıkta 50000 volta dayanıklı üretilmektedir.

  İZOLE HALI KULLANIM ALANLARI
  [​IMG]
  İZOLE HALI KULLANIM ALANLARI
  Elektrikle çalışan makine ve çalışma tezgahları, pano önleri, orta ve yüksek gerilim olan yerlerde ve elektrik enerjisi olan her yerde kullanılmaktadır.

  İş Güvenliğinde prensip önlenebilecek her kazayı önlemek olmalıdır. İzole halı iş güvenliği açısından en önemli koruyucu malzemelerden birisidir.

  YALITKAN PASPAS NEDEN KULLANILMALI?
  [​IMG]
  YALITKAN PASPAS NEDEN KULLANILMALI?
  Her şeyden önce insan hayatı söz konusu olduğu için elektrik enerjisi olan bölgelerde tam korumanın sağlanması gerekir. İş güvenliği için yapılan denetimlerde yüksek miktarda para cezaları yazılmaktadır. Makine önleri, pano önleri ve trafolarda kullanılması yasal olarak zorunludur. İş güvenliği için özel olarak üretilen yalıtkan paspaslar tam koruma sağlamaktadır. Tahta, plastik ve buna benzer diğer ürünler değişen koşullarda tam koruma sağlanamamaktadır. Bu ürünler mevzuata ve iş güvenliğine uygun değildir.

  YALITKAN PASPAS FAYDALARI
  [​IMG]
  YALITKAN PASPAS FAYDALARI
  İş güvenliğinde koruma sağladığı için hayati tehlike hiçbir zaman söz konusu olmaz. Su tutma ve su çekme özelliği olmadığından ıslak koşullarda bile kolaylıkla kullanılabilir. Döşemesi kolaydır. Özel ölçülerde üretilebilir. İzolasyon özelliği sayesinde sıcak ve soğuktan etkilenmez. Yalıtım özelliği sayesinde tam koruma sağlar. Dayanıklı, ekonomik ve uzun ömürlüdür. Kullanımı ve temizlenmesi kolay olduğundan işçilikte, malzemede tasarruf sağlar.

  TSE BELGELİ ve TEST RAPORLU

  http://www.yalitkanpaspas.net/

  Adres:Havaalanı Mahallesi, Garanti Caddesi, No:32/B, Esenler / İstanbul
  Telefon:0850 304 3707
  E-mail: info@yalitkanpaspas.net
  cep : 0507 819 50 86