1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yanıcı ve yakıcı kimyasalların depolandığı bir kimyasal deponun sıcaklık aralığı ne olmalıdır?

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve uzmanist tarafından 31 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

 1. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba Arkadaşlar,

  Çok kolay alevlenebilir, yanıcı ve yakıcı kimyasalların depolandığı bir kimyasal deponun sıcaklık aralığı ne olmalıdır? Bununla ilgili bir standart var mıdır?

  Ve bu depoda alınması gereken iş güvenliği önlemleri nelerdir Kısaca bahsedebilir misiniz?
 2. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Her bir kimyasalın depolanması gereken sıcaklık msdslerinde yazar, teker teker msdsleri incelemeniz gerekir. Ayrıca içerdeki havayıda düzenli dışarı atan fan benzeri bir sistem olmasında fayda var. veyahut içerdeki havayı belli oranda tazeleyen klima gibi çalışan soğutma sistemleri var. onlarıda tercih edebilirsiniz. her bir kimyasalın msdsi bu depoda bulunmalıdır. Ayrıca msdsler Türkçe olmak zorundadır. Deponun içinde yangına karşı yangın dedektörü, yağmurlama sistemi, yangın tüpü olması gerekmektedir.
 3. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Klima gibi soğutma sistemleri buralar için riskli değil mi. Sonuçta klimalar exproof özellikte değil. Arızalanması, kısa devre yapması sonucu risk oluşturmaz mı?
 4. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Tabi haklısınız o risk var... ex-proof klima var mı bilmiyorum ama peki 30-40 derecelik sıcaklığın sıkıntı olduğu durumlarda içeriyi nasıl soğutabiliriz?
 5. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bende nasıl soğutabiliriz diye düşünüyorum :(
 6. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bizdede konteynerler var taze hava beslemeli klimalar kullanılıyor ama exproof değil. konteynerler dış alanda ve yanmaz malzemeden yangın çıksa dahi içerde hapsolcak. dedektörler algıladığında klima kendisini kapatıcak. biraz daha araştırayım bende...
 7. Stility İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhabalar, depolarda kimyasal sızıntı senaryoları hazırlayarak risk değerlendirmesi ve sonucunda patlamadan korunma dökümanı hazırlamanı öneririm. Patlamadan korunma dökümanı sonucunda tehlikeli alanların belirlenmesi ve sonucunda bu bölgelere göre gerekli ekipman ve sistemleri kurdurmanızı öneririm. Ex-proof soğutma veya havalandırma sistemleri mevcuttur. Ek olarak sprinkler, yangın söndürme cihazları vb. ek güvenlik önlemleri ile tehlikeli durumu önleyebilirsiniz. İyi çalışmalar kazasız günler dilerim.
 8. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Önerileriniz için teşekkür ederim. Soğutma için eksproof klima bulamadık. Ancak klima ünitesini depo dışına kurup soğuk havayı menfez vasıtasıyla depo içerisine vermeyi düşünüyoruz. Umarım faydalı olur :)

  Birde şunu ilave etmek istiyorum. Kimyasal depodan sorumlu olacak kişinin kimya diplomasına sahip olması en az meslek lisesi kimya bölümü mezunu olması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü çok tehlikeli kimyasalların bulunduğu bu alana yetkinliği olan bir personeli atamamız hem riskleri önleyecektir hemde olumsuz durumlarda yasalar karşısında zor durumda kalmamızı önleyecektir.
 9. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge

  Deponun içinde yangına karşı yangın dedektörü, yağmurlama sistemi, yangın tüpü olması gerekmektedir. dediniz bu hangi yönetmelikte yazıyor yaksa sızmı öngörüyorsunuz
  :)
 10. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Depo dışına klima dışına kurma bır kanal yardımı ile depo içine almanız kesinlikle yanlış bir uygulamadır.
  Eğer illaki yapacaksanız hava çekvalfleri var ileri hava gider geri gelmez zira klima çalışmadan gaz klima kanal yolunu takip eder ve klima içinde zengin karışımlı bir gaz birikirse klimayı açtığınız an patlama meydana gelir.

  2. uyarım demeyelımde tavsiyem illaki depolamada çalışan kısının kımya mezunu olmasına gerek yok kimyasalların depolanması ve kullanlınması ile ilgili bir eğitim verip oşekilde depodan sorumlu olabılır zira hiç bir yönetmelik yada kanunda bu şekilde depo sorumlusunun şu yetkinlikte olduğu söylenmemiştir.

  Ufakta olsa bende Kimyasalların depolanması ile ilgili bir kaç tavsiyem olucak çalıştığım işletmeden örnek verecek olursak


  1. Depolanacak kimyasalların MSDS(Malzeme güvenlik bilgi formu) bulunması ve türkçe olması zorunludur.

  2. Kimyasalların MSDS lerine kolay hızlı bir şekilde bulunabilir olması gerekmektedir.

  3. Kimyasal depo girişinde Depo sorumlusu ve yedek sorumlu kartı olmalı.

  4 Sorumlu harıci girilmesinin yasak olduğu girilecek ise sorumlu gözetiminde girileceği ile ilgili uyarı tabelası koyulması.

  5. Depoya girmeden önce çalışan personelin statik elektriği depo içerisine taşmaması için bakır plaka yada baranın kapı yanına montaj yaptırılarak topraklanmasınn sağlanması

  6 Depo girişinde depolama matriks i asılmalı ve depo personelinin eğitimlerinde bu konu bahsedilmeli.

  7 Depo güneş alıyor ise camlar ısık geçirmeyecek şekilde boyanmalı.

  8 Depo zemini dahil olmak üzere depo yanmaya dayanıklı malzemeden yapılmış olması

  9 Depo öncelikli doğal havalandırma sistemi yapılmalı (depo zeminide ve tavan bölgesine yakın yerlere menfez açılması) doğal havandırmanın yeterli olmadığı durumlarda ex proof fan takılmalı hava akışı dışardan içeri olmalı bu sebepten dolayı havalandırma fanın debisinin 1.5 katı çapında çıkış menfezi yapılmalı bu menfez çıkışı bina dışına verilmeli

  10. Depolanacak malzelerin raflarında taşma havuzları olmalı taşma havuzları rafta bulunan kımyasalların yarısından az olmamalı(250 lıtre kımyasal var ıse taşma havuzu mın 125 lıtre olmalı.

  11. kimyasal deponun riskine göre Köpüklü otomatik yangın söndürme sisitemi yapılmalı.

  12 . Duman, ısı ve alev dedektörü üçlemesi en iyi çözümdür.

  13. Dedektör üçlemesi yapılamıyorsa muhakkak duman ve ısı dedektörü olmalı (risklere göre)

  14. Riske göre Osotmatik sistem yada dedektör koyulamıyorsa ozaman gözlemlenen riske karşı depo içinde olmamak kaydı ile yangın tüpü, köpüklü yangın dolabı

  15 Depo içerisinde acil çıkış kapısı olmalı eğer olanak dışı ise depo kapısının etrafı kımyasallardan arındırılmalı.

  16. Aydınlatma kesinlikle dışardan açma kapama yapılmalı

  17. Aydınlatmalar ex proof olmalı (yarı exproof diye bişey yoktur yada entajlı olurdiyede kendinizi kandırmayın)


  Umarım yardımcı olmuştur yazdıklarım harf hatalarını mazur görün klavyede sıkıntı v
  ar
 11. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Turgut Bey uyarılarınız için çok teşekkür ederim. Hava çek valfleri hakkında biraz daha detaylı bilgi verebilir misiniz rica etsem. Bunların herhangi bir riski var mıdır? Nereden ve nasıl temin edebiliriz?