1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın alarm ve tahliye denemeleri

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Ömer Daşdan tarafından 15 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Yangın alarm butonu gerekmeyen işyerlerinde yangın alarm ve tahliye denemeleri gerekmiyor. Doğru mu anladım. Şimdi bu yönetmelikler bizim siyasetçiler gibi. Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik;
    Madde 75; Yangın uyarı butonu bulunma zorunluğu olan yerler;
    a) Konutlar hariç; kat alanı 400 m2 den fazla olan iki kat ile dört kat arasındaki bütün binalarda
    b) Konutlar hariç kat sayısı dörtten fazla olan bütün binalarda
    c) Konutlar dahil bütün yüksek binalarda
    İş güvenliği tüzüğü yangın alarm ve tahliye denemeleri işyerlerinde 6 ayda bir yapılmalıdır diyor. Herhalde içerisinde yangı uyarı butonu bulunma zorunluluğu olmayan yerlere bu uyarıyı yapmam gerekmez. Kafam karıştı benim
  2. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ömer Bey birde şu maddeye bakıp öyle yorumlayın.
    Genel eğitim
    MADDE 129- (1) Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin sorumluluğunda yangından
    korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması
    konularında, mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve
    becerileri artırılır. Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl kullanılacağı ve
    en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbikî eğitimden geçirilir. Binada senede en az 1 kez söndürme ve
    tahliye tatbikatı yapılır.