1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın anında içerdeki dumanı dışarı atacak duman tahliye menfezi açılması hakkında

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 26 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @Teknik İ.S.G.

kolay gelsin benim sana bir sorum olacak inanın çok baktım içinde yangın kelimesi geçen tüm yönetmelik falan ne varsa baktım ,

aradığım şey fabrikamızın çatısında hiç bir fenerlik , menfez bir şey yok , benim sıkıntım bir yangın anında içerdeki dumanı dışarı atacak duman tahliye menfezi açtırmak ama
    kaç metre karede,
    ne kadar menfez olmalı,
    yada toplam kapalı alanın yüzde ne kadarı olacak şekilde menfez olmalı,
    bir cevabı var ise hangi yönetmelik yada standartta yazıyor, yardımcı olursanız sevinirim.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Kasım 2014 ---
    @Serkan Aydemir @Lale Nazmiye YILMAZ @Hasan Can Özdenli
  2. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Bence arkadaş pek araştırmamış ama genede bilgi verebilirim. Çatı diye birebir hesaplama olmaz, genel olarak kapalı alanda kaç metre küp varsa ve tavan yüksekliği gibi değerleri dikkate alınarak hesaplama yapılır. Kapalı otoparklara yapılan hesaplamayı çatı içinde kullanabilir. Yangın sınıfıa bakarak hesaplayabilir.
    Dokumanı buraya upload edemiyorum, sanırım şirket bilgisayarı olduğundan o yüzden link verebilirim.
    http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/5d104e0b6cc31f1_ek.pdf?tipi=2&turu=X&sube=2
    http://yangin110.wordpress.com/yang.../duman-tahliye-sistemlerinde-ornek-hesaplama/

Bunu neden Uzman hesaplar onuda anlamış değilim. En iyi adres "Makine Mühendisleri Odası" dır.
  3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  4. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

Ekli Dosyalar:

• duman.pdf
      Dosya Boyutu:
      464,1 KB
      Görüntüleme:
      47
  5. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    Fabrika çatısı demekle tam tarif yapamayız. Metre karebilgisi de olmaz. Her yapının işlevsel, mimari, yangın yükü özelliklerine göre ve bütçenizi de hesaba katarak duman tahliyesini hesaplamak gerekir. Otomatik-manuel duman tahliyesi yada damperlemesi yapan sistemlerden pasif duman kontrolü yapan mimariye ucu çok açık bir konudan bahsediyoruz. Bir sobaya 13cm çapında baca yetitorken, büyük yapılarda sıcak soğuk ortamları splinker li odaları yangına yalıtımlı duvar ve tavanları kapıdan giren rüzgarın pozitif basıncını vs. hesaplamak gerekebilir. 0555 4918443
  6. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    Fabrikada 3 metre yükseklikte geniş kapılarınız varsa o kadar da endişelenmyin