1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın dörtgeni

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Serkan Aydemir tarafından 18 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. evet..maalesef size katılmak zorundayım, doğru söylediniz, oksijen oranının % 5 lerde bulunduğu ortamlarda dahi yanma gerçekleşebilir, bunun ana fonksiyonu ufak bir kıvılcım ısı ihtimalidir yanıcı maddenin niteliğine göre değişir tabi, onun için kıvılcım banko ihtiyaç..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Eylül 2013 ---

evet..oksijen yanma olayına katkıda bulunan ısı faktörünün reaksiyon göstermesine imkan tanır, oksicen ,yakıcı olan ısının faailiyete geçmesini sağlar.ben size mecbur katılıyorum.
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ısı kesinlikle yakma sağlamaz, siz kok kömürünün nasıl hazırlandığını bir araştırın derim veya ADR de kullanılan aktif karbonun nasıl rejenerasyondan geçtiğini inceleyin... ;) Yanma konusundaki teknik bilginiz çok zayıf...
  3. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Yıldız Teknik Üniversitesi'nden yanma konusuyla ilgili bir yazı. Belki bu tartışmaya ışık tutar

Ekli Dosyalar:

4. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

kok kömürü hakkında bilgi sahibiyim.Spesifik örnekler geneli kapsamaz.Sizinde görüşlerinize saygı duyarak okuyorum.ama tamamen farklı şeylerden bahsediyoruz.Bu arada teknik bilgimi ölçecek durumu kendinizde görmenizde beni şaşırttı.

5. nereyi vurgulamak istediğimizi anlayamıyorlar, hiçkimse anlayamadı, ezber bakış çok kötü..
  6. Mehmet BAYSAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    6961
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    7.yi açıklıyorum: Basınç
  7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bırakın yanmayı, herhangi bir kimyasal reaksiyonun meydana gelmesi için 3 şeye ihtiyaç vardır, tepkimeye girecek 2 adet atom ve bu atomları birleştirmek veya ayırmak için gerekli olan enerji... Burdaki enerjiye 'aktifleşme enerjisi' deniyor. Yangındaki aktifleşme enerjisi (ki eşik enerjisi de denir) ısıya denk geliyor. Biliyoruz ki bir maddeyi ısıttığınız zaman enerjisini arttırıp kararsızlaştırırsınız, o enerjiyi atmak için de form değşikliğine gider. Bu değişiklik kimyasal yapıyı bozacak ortamı sağlarsa kimyasal reaksiyon başlar. Kimyasal reaksiyonun başlaması için herhangi bir atomun sadece bir elektron alması veya vermesi yeterlidir.

Yanma, yani oksitlenme bir kimyasal reaksiyondur. Yanıcı bir madde (oksijenle birleşebilen), yakıcı madde (yani oksijen) bir araya geldiğinde ortamda kimyasal reaksiyonun başlaması için gerekli enerji (yani ısı) da ortama dahil olduğunda yanma başlar. Başlayan yanmanın durması için yapabileceğiniz 3 şey var, ya ani soğutma ile aktifleşme enerjisinin altına atomları çekmek (ki teknik olarak pek mümkün değil), ya yanıcı maddeyi ortamdan çekmek ya da yakıcı maddeyi (hava veya oksijen ihtiva eden herhangi bir madde olabilir bu) ortamdan ayırmak lazım...

Bu prosesin hiçbir aşamasında 4. bileşen yoktur, kalkıp da yangın eğitmeni olarak 'ben yangın dörtgeninden bahsediyorum' derseniz bu olmaz, hiçbir teknik yöntemle bunu izah edemezsiniz... Kok kömürünü bilmeniz önemli değil, önemli olan kok kömürünün nasıl üretildiğini bilmeniz, koklaşabilen kömürün oksijensiz ortamda ısıtılarak karbon içeriğinin arttırılmasıdır, ısı yakıcı olsaydı kömürü yakardı, demekki değilmiş... :)
  8. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    yangın dörtgeni hatta yangın beşgeni mevcuttur yangın kimyasında.bunlar benim uydurduğum yada icat ettiğim şeyler değil ki.sizin bilmemeniz bir şey ifade etmez.bu ülkenin tek yangın eğitmeni ben değilim.bu kavramlar yangın eğitimlerinde eğitmenler tarafından ifade edilmektedir.ama görüyorum ki burda bilinmeyen kavramlar hakkında yada eğitimlerde insanların yararı olsun diye bazı şeylerden bahsedersek yoktur diye net bir şekilde karar veriliyor.Şöyle ifade edeyim o zaman.sizin yazınızın 2.paragrafında söndürmeyi bile çok iyi bildiğiniz görülüyor.Demek ki bizlere hiç bir ihtiyaç yok.Siz gerektiğinde her şeye yetiyorsunuz.
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sırf ben mi itiraz etmişim dörtgen beşgen vs. meselesine, ilk sayfayı tekrar okuyun isterseniz...
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    "Yangın 8'geni" yapalım anlaşalım; Kibrit+çakmak+ yanacak madde+ hava+ oksjijen+ duman+yanma+yangın..

17'gen içinde çalışmalarım sürüyor
  11. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

perşembe günü eğitimim var buyrun katılın bu bakış açısıyla bir yere varamayız
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Eğitirsiniz tabi de.. yangın 5 geni için bilimsel bir kaynak sunarsanız hepimiz sevineceğiz. Sonrada hepimiz geliriz bizi eğitirsiniz.
  13. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    eğitirim demedim.katılın dedim.bu bizi bir noktaya götürmez.ben size teşekkürlerimi sunarak bu tartışmayı bitirmek istiyorum bir katkı sağlamaz.siz bildiklerinizle yaşamaya devam edin.
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Tezinizi destekler bilimsel bir dayanak yok mu peki?
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    eğitim kurumunda verilen iş güvenliği eğitimleri akabinde sadece kağıt üzerinde öğrendiğimiz birçok kriter
    sahada yapılan çalışmalarda şekillenmeye başladı ve bazen bize öğretilenlerin uygulamada ne denli değiştiğini şahsen yaşayan biri olarak
    eğitim kurumlarında birkaç saatlik bir yangın konusunda bize anlatılanlar yeterli değildir araştırmak ve bilene danışmak gerekir diyorum
    üstadımız böyle olur diyorsa bir bildiği var ki böyle diyordur, olmaz olmazlarla uğraşacağımıza dinlemek doğru bilgiye ulaşmak gerekir
    bende dörtgenciyim:cool:
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İyide demirin paslanmasıyla yangın arasında hiç bir bağ yok. Her yanma yangın değildir :)
  17. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

tabiki bağlantısı olmaz.yanmanın oluşması yangının oluşmasına etken değildir.Yangın, yanmanın kontrol altına alınamamasından kaynaklanır.Bu söylediğinizin konuyla alakasını anlamadım.
  18. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bağlantı şu; yangının bir üçgeni vardır. 4 gen diye verilen demirin paslanması bir yanmadır ama hiç bir zaman bir yangın oluşturmaz..

olay 3 gen, ama illa 5-6-7 gen yapacam diyorsanız. Benim çakmak, kibrit, duman, daha çok çok duman denklemim tam size uyar.

Ayrıca vücudumuzdaki besinlerde yanarlar dimi. Vücudumuz tutuşmaz yangına dönmez. Aşk yangını da konumuz dışı.

Evet dağılabiliriz.
  19. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

yangın üçgeninde de kimyasal reaksiyon sözkonusudur.Ama irdelenerek anlatılmaz.Öyle çok yangın eğitimi verenleri gördüm ki Koray Bey yangın cihazını anlatıp eğitimi tamamlayanlar mı dersiniz E sınıfını yangın sınıfına sokanları mı,nfpa'yı duymayanları mı,yönetmelikle alakası olmayanları mı hangisini bahsedeyim.Evet dağılalım haklısınız çok farklı şeylerden bahsediyoruz Size iyi çalışmalar
  20. Alihan DAĞHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82213
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
    Serkan Bey Hangi İtfaiyedeseniz( İstanbul, İzmit ?).Ben de itfaiyedeyim de.