1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın dörtgeni

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Serkan Aydemir tarafından 18 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Sabiha Gökçen Havaalanı Siz?
  2. Alihan DAĞHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82213
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
    İbitem(İstanbul İtfaiyesi Eğitim Merkezi).Memnun oldum.Yangınsız, kazasız, belasız çalışmalar dilerim.
  3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Bağlantı şu; yangının bir üçgeni vardır. 4 gen diye verilen demirin paslanması bir yanmadır ama hiç bir zaman bir yangın oluşturmaz..

Bu yazdığınız kısmı tekrar gözden geçirin derim. Belirli şartlar altında oksidasyon ile ısı açıga cıkmakta, özellikle kimyasal ve yanıcı tozlar içinde konsantrasyonuna baglı olarak potansiyel yangın baslangıç noktalarından biridir.
  4. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bende memnun oldum.Teşekkür ederim.sizede kazasız çalışmalar dilerim
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Evet gözden geçirip yazdık. Orada yangını çıkaran şey ısıdır. Üçgenin bir ayağı ısı zaten. Eğer ısı kaynaklarını ayaklardan bir bir sayacaksak çakmak, kibrit, kıvılcım, zippo çakmak diyip saymaya başlamamız gerekir.
  6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

oksitlenme yangın için potansiyel bir tehlikedir. Yani yangına etkisi vardır.
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    evet ısı oluşturur. Neymiş ISI... yangının 3 ayağından biriymiş.

Tıpkı kibritin işlevi gibi. Kibritte de yakan ne ISI.
  8. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Koray bey, loksidasyon yangına sebep olmaz demışsiniz ben bu ifadenizin yanlıgına degındım. 3 ,4 ayaga takılmıyorum. Ayrıca Özel (A,B,C ) yangın eğitimleri alan bir kişi olarak sizin ayak dedıgınız yangının 4. boyutu oldugu dogrudur.
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    4 gen 5 gen yok..
    ısı, oksijen ve yanacak madde.. ucgen.jpg
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bu dosya biraz olsun konunun seyrini değiştirir

Ekli Dosyalar:

11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ee siz bunu paylaşmıştınız zaten. Bende itiraz etmiştim her yangın zaten bir zincirleme reaksiyondur.. bunu tekrar belirtmek anlamsız demiştim.
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    nasıl yani
    ben böyle birşey paylaştığımı hatırlamıyorum
    ayrıca o raporu hazırlayan yada rapor altında kaynak olarak belirtilen kişiler sarı çizmeli mehmetlerde değiller

rica ediyorum at gözlüğüyle dünyaya bakmayın,,,
    böyle bir rapor hazırlanmış ve bu kadar ciddi kaynaklar var iken dediğim dedik öttüğüm düdük misali davranmayın,,,
    karşınızdaki insanları ve düşüncelerini, bilgi birikimlerini bir hiç gibi görüyorsunuz,,,
    ne desem boş nasıl olsa bu cümlelerede bir kulp bulursunuz

DEĞER VERİN Kİ DEĞER GÖRESİNİZ
  13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Kim hazırlarsa hazırlasın mantıksızlık ve bilim dışılık varsa karşı çıkacağım. Tartışacağım. Bu gayet doğal

Zincirleme reaksiyon olmayan bir yagın var mı? Yangın zincirleme reaksiyonla kendi ısısını kendi yaratır hale gelmektir zaten.

Bu mantıkla gidersek yangın 17 geni bile yapmak mümkün olur.
  14. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bilim dışılık kararını verecek kapasiteniz var ise ki yazılarınızdan bunu anlıyorum
    yada sadece ahkam kesmek için buradasınız ki bunu düşünmek bile istemiyorum
    bunu belirtin ki
    şahsen ben ve forumu ziyaret eden diğer uzman arkadaşlarımız, sizin bu engin bilgilerinizden faydalanmış olalım;)
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Tamam soruyorum size;

Yangın zincirleme reaksiyonla kendi ısısını kendi yaratır hale gelmektir zaten. Zincirleme reaksiyon olmayan bir yagın var mı?

Isı, oksijen ve yanacak madde yangının saç ayakları. Bunlardan birini kesersek yangın yoktur. Zincirleme reaksiyon yangının kendisi zaten..

Evet aydınlanmayı bekliyorum.

Bana laf sokmaya çalışacağına canımın içi fikrini yazmayı denesen arada.. al dosya oku demeden ama.. dimi canım
  16. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bu konuda bi fikir paylaşamıyorum zira bilgim buna yeterli değil yangın konusunda deneyimli kariyer sahibi arkadaşların bilgilerinden feyz almaya çalışıyorum