1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın dolapları

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Oersen tarafından 21 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Oersen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhaba Arkadaşlar;

  Çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işletme için yangın dolap sayısı ile ilgili olarak
  - Her 250m2'de 1 tane olacak
  - En fazla 30 m uzaklıkla yerleştirilecekler
  ayrıca ne yapılması gerekmekte ?
 2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sayın OERSEN
  Yangın dolapları ile ilgili olarak her 250 m2 de 1 adet dolap olacak diye bir madde ile karşılaşmadım .Söz konusu Hesap Yangın söndürme Cihazları için verilen bir hesap şekli olmaktadır. Yeni yangın dolaplarında dolap içinde yangın söndürme cihazı bulunduğu için öyle bir çıkarım olmaktadır.
  Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik
  Sabit boru tesisatı ve yangın dolapları MADDE 94- hükümleri size yardımcı olacağını düşünüyorum.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ağustos 2014 ---
  Ayrıca dolaplarda olması gereken TS EN standartları vardır. Bu konuya dikkat etmeniz iyi olacaktır. Mesela Hortum çapı , hortum malzemesi TS EN 694 e göre ve Yangın dolabının TS EN 671-1 e göre uygun olması da gerekmektedir. Ayrıca dolapların yerden yüksekliği de önemlidir. Ki bir itfaiye raporunda bu yükseklik için yangın alarm butonu için istenilen yükseklik olan 110cm-130 cm yüksekliği belirtilmiştir.
 3. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  250 metrekare ile ilgili olan kısım yangın cihazlarının yerleştirilmesi alakalı.çok tehlikeli yerler için gerekli.yangın dolaplarını bina içi ve bına dışı olarak iki kısma ayırarak değerlendirmek gerekir.Yangın söndürücüler yangın dolabının içinde yada yakınında bulundurulmalıdır.yangın dolapları işaretlendirilmelidir.İçindeki hortum iş yerinde itfaiyeci yok ise kauçuk yani sert plastik olmalıdır.(bina içindeki dolaplar için geçerlidir) mesafeler 30 metrede bir olmalıdır.Yangın dolaplarının önü açık kolay ulaşılabilir şekilde olmalı ve 6 ayda bir dolapların içindeki hortumların kontrolleri test basınçları,yangın dolabının korozyon ve boya kontrolleri yapılmaldır.