1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın dolaplarının bulunduğu kolonlar kırmızıya boyanmalı mıdır ?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve İPEK KARABABA tarafından 25 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. İPEK KARABABA İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  128131
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar;
  Fabrika içerisinde bulunan yangın dolaplarının bulunduğu kolonlar uzaktan dalopların bulunduğu yer kolayca bulunması için boydan boya kırmızıya boyanması gerektiğini emekli bir itfaiyeciden öğrendim. Ancak başka hiçbir yerde bu konu ile ilgili bilgi bulamadım. Konu hakkında bilgisi olan var mı tüm kolon mu boyanmalı yoksa belirli bir mesafeden görülecek kadar ki kısmı mı ?
  İkinci bir konu ise boyama işlemini yapmak için dışardan gelen çalışan (bir firmaya baglı degil ve bir günlük çalışacaktır) bu kişiye girişte fabrika hakkında genel bilgiler, iş sağlığı ve güvenliği talimatı ve ziyaretci talimatının bildirisini yapacağım.Yapmam gereken ek herhangi birşey var mı ?

  Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
 2. cankaban İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  işverenleri bugüne kadar birçok şeye ikna ettim, ömrümü adasam kolonu kırmızıya boyamaya ikna edemem. ancak ve ancak binanın iç boyası sarıysa, işverende galatasaraylıysa belki bazı kolonları kırmızıya boyamama müsaade edebilir diye düşünüyorum.
 3. Mehmet Aydın_ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Uludağ Bilişim Medya Hizmetleri
  Yangın yönetmeliğinde sadece fark edilebilir olması var. Ama bir renkten bahsetmiyor
 4. İPEK KARABABA İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  128131
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çok teşekkür ederim Fatih Bey.
  TSE'den gözetim tetkikine geldiklerinde baş denetçide kolonların neden boyanmadığını sormuştu bana ikinci bir kişiden daha duyduğumda da herhangi bir sorun çıkmaması açısından görülebilecek bir mesafeye kadar boyatmaya karar verdik. Gelen cevaplardan da yasal bir zorunluluk olmadığını anladım.
 5. Kolonların kırmızıya boyanması, OHSAS belgelendirmesi için hazırlanan işletmelerde bakın biz bir şeyler yaptık saçmalığıdır. Bu uygulamayı da belgeleme için danışmanlık yapan şirketler uydurmuştur. Yangın esnasında YSC veya Dolabı görmeniz için kırmızı boyalı kolondan çok fotolümen veya ışıklı tabelelalara ihtiyaç vardır. Aksi takdirde yapacağınız kırmızı boya görüntü açısından iyi olacaktır ve müşteri denetimlerinde müşterileri kandırabileceğiniz bir uygulama olacaktır.
 6. İPEK KARABABA İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  128131
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Fotolümenli levhalarımız mevcut , dedektörlerimiz aktif, dolaplar üzerindeki yangın 110 ibaresi talimatlar vs. hersey tamam ancak gözümden kaçmıs olan bir detay var mı diye sormuştum. Müşterilerden ziyade önce can güvenliğimize faydalı olacak herşeyi de yapmaya çalışıyorum. Panik halinde yeni başlayan yada herhangi biri için direk kırmızı kolonlar dikkatini çekip doğruca yönelmesi için yaptırmaya karar verdim.
 7. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  kolonların kırmızıya boyanmasına gerek yoktur.Sadece yangın dolaplarının ön kısmında yangın dolabı ibaresini belirtecek bir fosforlu ibare olması yeterlidir.Emekli itfaiyeci aslında doğruyu söylemiş ancak o bilgi değişti.Binanın bütünlüğünü bozmamak ,mimarisini değiştirmemek ve gözü yormamak adına kırmızıyı boyama zorunluluğu ortadan kaldırıldı.Bunu açıkca gittiğiniz sinema salonlarında,alışveriş merkezlerinde vb.... gibi yerlerde görebilirsiniz (Aktif itfaiyeci :) )
 8. mehtapkorkmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47771
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Denetime gelen bir CSGB Müfettişi fabrikadaki yangfın dolaplarının ve YSC'nin asılı bulunduğu kolonlarda 3 metrelik yüksekliğe halka şeklinde kırmızı bir işaretleme yaparsanız yeterlidir demişti.Hem şık hem de bütünlüğü bozmuyor.Ben genelde bunu öneriyorum.
 9. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  arkadaşlar bugün fabrikaya gelen expertiz de aynı durumdan bahsetti. yangın dolaplarının olduğu kolonları tamamen olmasa bile halka şeklinde farkedilmesi için boyamak gerek diye söyledi. çok da haksız değil. herhangi bir yönetmelikte geçmiyor gerçi ama bence boyatmakta fayda var.
 10. cul_de_sac İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şimdi arkadaşlar içimizden bazılarınada taş gelecek ama işin doğrusu şudur ki, artık iş güvenliğinde PROAKTİF YAKLAŞIMLAR isteniyor, bence bu işin bakanlık sertifikasını sadece biraz maaş alırım yada iş bulurum diye alanlar, gerek yok aman ne olacak deyip alaycı yaklaşabilirler ama biraz özveriyle bu sertifikayı alıp bu işi yapmaya çalışanlar o kolonu boyatırlar mantıklı düşünür, çabuk farkedilsin göze batsın diye düşünür boyatırlar. Bence dediğiniz çok mantıklı ve boyatın İpek hanım tamam her zaman önceliğimiz yasal mevzuata uymak ama mevzuatın eksik kaldığı bir nokta olursa PROAKTİF bir yaklaşım sergileyin. İşinizde başarılar dilerim.

  Kendi maaş kartınıza değil, insan canına kıymet veriyorsanız bu işi yapın lütfen.
 11. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Resimler ile göstermek gerekir Daha açıklayıcı olur

  yangın dolabı 3.jpg
  yangın dolabı 1.jpg
 12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Bütün kolonun boyanması durumunu ilk defa duydum bende. Ama dikkat çekmek amacı ile düşünülmüş olabilir.
  Aynı cinsten onlarca boru devresinin olduğu tesislerde bizler her devreyi içeriğine göre ayrı ayrı renklere boyamaktayız. Bu şekilde acil bir durumda hangi devreden ne tür bir akışkanın geçtiğini kolaylıkla belirleyebiliyoruz. Bu bağlamda bütün kolonu boyamak yerine ilgili dolaplara ulaştıracak uyarıcı ve ikaz edici işaretlemeler ile kişiyi o tarafa yönlendirmek bence daha akıllıca geliyor. Sonuçta herkes acil durumda kafasını kaldırıp sağına, soluna bakmaz. En yakınlarına bakar. Eğer siz belirli aralıklarla işaretleme yapıp, personeli kolonun olduğu bölgeye yetiştirebilirseniz daha faydalı olabileceğini düşünüyorum.
  Saygılar.
 13. Bende bir fabrikada çalışıyorum. Yaklaşık 70000 m2 lik bir alanı var. Buradaki yangın dolaplarına gelen su borularının boyanmasının yasal olarak bir zorunluluğu var mıdır? Bunu merak ediyorum. Tüpler ve dolaplar acil durum planında krokiler üzerinde işaretlenecek ve gerekli yerlere asılacak. Borular galvaniz olduğu için boya tutması da zor. Bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekir. Yardımcı olursanız sevinirim
 14. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yangın ( sprink ) boru tesisatı gördüğüm tüm işletmelerde kırmızı renk ile boyalıdır. Ayrıca yangın hortumlarının ve tüplerinin bulunduğu kolonlarda şöyle bir uygulama yapılabilir: kolonların en üst kısımlarında herkesin görebileceği yükseklikte dairesel veya dörtgen şeklinde boyama yapılabilir. Böylece kolon tamamen boyanmamış olur ve de o kolon işaretlenmiş olur. Bunun dışında kolonlara kırmızı işaretler yapıştırılabilir, savaş yangın firmasının ( http://www.savasyangin.com/) bu yönde çalışmaları mevcut.

  yangın.jpg
 15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  650a18325c.png
  inşaat ortamını az çok bilirsiniz ortada kalıplar tuğlalar çimento ıvız zıvır bir sürü malzeme ekipman vardır ve hiçbir zaman da düzenli değildir, böyle bir ortamda olası acil durumlar için konumlandırılan yangın söndürme cihazları genel itibariyle belirli birkaç noktaya kolon kenarına monte edilir veya konumlandırılır. bu kolonların dört tarafı da kırmızıya boyanır ise inşaat alanında hangi açıdan bakarsanız bakın kırmızı ile boyanmış kolonu
  yani
  yangın söndürme cihazının yerini görürsünüz.
  itfaiye yetkilisi böyle bir uygulamadan dolayı bu cümleyi kurmuş olabilir
  inşaat sektröü ile ilgili yapılan risk analizlerinde de özellikle belirtilmesi gerekli bir kriterdir:)
 16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Gemilerdeki alıcı boruları gibi :rolleyes:
 17. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  yönetmelikte böyle kırmızı boyama diye bir şey geçmiyor.ancak krokide renkli olarak işaretlenmeli.benim fikrim galvaniz borunun bir kaç yerine yangın hattı diye yazdırırsanız daha yararlı olur.Birde borunun akış yönünü oklar ile gösterin
 18. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Mekanik firmalar yangın sistemine ait basınçlı kollektör hatlarını kırmızı renge boyar, ama spring hattı gri miydi yoksa kırmızı hatırlamıyorum. Kırmızı insanlarda yangın hattı algısını yaratıyor. Tıpkı sarı renge boyanmış borunun doğalgaz algısı oluşturulduğu gibi. Ayrıca içerisinden soğuk su veya gaz geçişi olan borular siyah izolasyon ile kaplanır. Bu anlamda rengin kurulacak sistemle alakası önemlidir.
 19. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Tüm boru devrelerinde diyelim.

  Deniz suyu Yeşil,
  Yangın hattı kırmızı
  Tatlı su mavi
  Sintine Siyah
  Yağ Sarı vb.vb. ;)