1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın eğitimi

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Eray ÖZER tarafından 28 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Eray ÖZER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118415
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samet Kalıp ve Madeni Eşya San. Tic. A.Ş.
    İş yerinde yangın eğitimini iş güvenliği uzmanı verebilir mi?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet..sivil savunma uzmanıda olursa şekil olur...
  3. Eray ÖZER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118415
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samet Kalıp ve Madeni Eşya San. Tic. A.Ş.
    Teşekkürler Erkan bey şekille işimiz yok eğitimi ben veriyim şirkete o yeter :) Öbür türlü masraf açısından düşünülüyor.
  4. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

itfaiyeden isteseniz ücretsiz verebilir sosyal belediyecilik adına
  5. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    yok bedava vermezler belli bir ücret talep ederler
  6. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    acil durum eğitimlerini iş güvenliği uzmanları verebilir mi?ben baktım ama verebilir diye bi ibare bulamadım
  7. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende duymadım açıkçası.Fakat teknik bilgiler gerektirebilir diye sitelere bakarken osgbelrin acil durum eğitimleri şeklinde reklamlarına rastladım ondan sordum
  8. xhumz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Değerli arkadaşlar,

ÇSGB müfettişlerinin yapmış olduğu denetimlerde bazı müfettişler yangın eğitimi verebilmek için isg uzmanından yangın eğitici eğitimi sertifikası istiyor.Bu sertifikayı Kocaeli üniversitesi ve namık kemal üni veriyor.

Bilgilerinize
  9. hikmett İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47467
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sakarya nın kı geçerli değil mi
  10. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg uzmanının yangın eğitimi vermesi sadece yıllık eğitim programı içerisinde geçerli olur. Öbür türlü denetimde müfettişler yangın eğitimi veren kişinin eğitici sertifikası var mı yok mu onu sorguluyorlar. Eğer siz yangın eğitimi eğitici sertifikası alırsanız yangın tatbikatı eğitimi vs. gibi masraflı işler üzerinize kalmış olur. İşveren direk kullanır bunu sizede para ödemez işin bu yap der:)

eğer eğitim ücretini şirket karşılarsa o daha iyi olur.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Şubat 2016 ---
    özel kurumlarda veriyor diye biliyorum genellikle büyük OSGB ler veriyor.
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    1.Sınıf Yangın Eğiticisi ve Gemi Yangınlarıyla Mücadele İleri Teknikleri sertifikam var eğitim verebilirim :cool:
  12. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Resmi Gazete Tarihi: 18.06.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28681

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.

Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitim

MADDE 15 – (1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.

(2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır.

(3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

Bu yönetmeliğin konu ile ilgili yukarıdaki maddelerine göre acil durum eğitimlerini iş güvenliği uzmanı verebilir. Müfettişlerin istediği yangın eğitimi eğitici sertifikası olan birinin yangın eğitimi vermesinin yasal dayanağı var mıdır?
  13. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    1.Derece yangın eğitici eğitmenliği sertifikası ile acil durum ekipleri yangınla mücadele eğitimini verebildiğine dair kanuni bir alt yapı yok. Zaten yukarıdaki yönetmelikte belirttiğiniz gibi İş Güvenliği Uzmanı eğitimi verebilir. Müfettişler hep parlaklığın peşinde. 3.kuruluşlar her zaman havalı oluyor ya :eek:
  14. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öyleyse, özel eğitim gerektiren tüm acil durum ekiplerine, eğitimlerini iş güvenliği uzmanı verir ve müfettişler de yasal dayanağı olmayan 3.kuruluş eğitim istekleri için de yaptırımda bulunamazlar. :D
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    aynen öyle , bazı özel kurumlar eğitim vermek için binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik maddelerinden bazılarını öne sürüyor. O yönetmeliğin ilgili maddelerini okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
  16. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yukarıda belirtildiği gibi evet isg uzmanı verebilir ben veremez diyemiyorum. Ancak yurtdışı, bakanlık, müşteri denetimleri sonucunda yaşadığım tecrübelere göre konuşuyorum. Denetçilerin söylediği şey "eğer bir firmada acil durum ekibindeki çalışanlar hiç eğitim almadılar ise İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜNDEN eğitimlerinizi alın ve tatbikatınızı yaptırın. Elinizde resmi kuruluşlara veya görevlendirilmiş kuruluşlara ait bir belge bulunsun. Devamında yıl içi eğitim programlarına yangın eğitimini de katarak, tatbikat raporunuzu eğitim raporunuzu ve katılımcı sertifikalarını siz hazırlayabilirsiniz."
    Sonuçta bir fabrikada hiç yangın tatbikatı yapmadıysanız ya da yangın eğitimi vermediyseniz olayın akışını bilen kişilerden öğrenip devamını getirmeniz daha doğru olur diye düşünüyorum.
  17. Yasar Adem İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    133966
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,

Bu konuda henüz 1 ay kadar önce yaşadığımız sorunu ileteyim.
    İşyerimize gelen ÇSGB müfettişleri bize aynı konuyu ilettiler bende verdiğimi söyledim. Ancak müfettiş bana yetkinliğiniz var mı? şeklinde bir soru sordu. Bende yetkinlikten kastınız İSG Uzmanıyım ve İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK'te İSG Uzmanı verebilir diyor dedim. Müfettişte sizin yorumunuz İSG Uzmanının verebileceği eğitimler İSG Uzmanlarının Görev Yetki ve Sorumlulukları Yönetmeliğinde belirtilmiştir gibi birşey söyledi. Biz bu konuyu ÇSGB'de kurula taşıdık. şuanda orda cevap bekliyoruz. Ancak yine de AFAD'la görüşüp 60 personelimize eğitim verdirdik. Kısacası Müfettişlerin konuyu yorumlamaları bu şekilde.

Saygılarımla.
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Müfettişler olayın farklı boyutunda bir çok arkadaşımdan duydum yaşadıklarınızı , iş güvenliğini denetleyenlerin önce öğrenmesi gerekiyor
  19. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar, ben işyerimdeki yangın ekibine daha önce itfaiyeden özel eğitim aldırdım, işyerindeki çalışanlara genel eğitim ve tatbikkatı yine itfaiyeden yaptırdım,; ancak bu yıldan itibaren eğitimleri İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK'e göre kendim vereceğim. Daha sonra müfettişlerle sorun yaşar mıyım diye yine de tereddütlerim var. Bu nedenle ÇSGB kurulundan gelecek cevabı paylaşırsanız çok sevinirim, teşekkürler...