1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın eğitmenliği ve yangın ekiplerinin eğitimi

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Tuğba Coşkun tarafından 13 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Merhaba,
    Yangın eğiticisi olan,veya yangın konusunda eğitmenlik eğitimi gören var mı?
    Bu konuda kendini geliştirmek isteyenlere öneriniz nedir?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Temmuz 2013 ---
    Kocaeli Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde böyle bir eğitim var mesela ancak eğitimi almış olanlar var ise paylaşabilirler mi?
    http://sem.kocaeli.edu.tr/?p=2150
  2. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    İTFAİYE TEMEL EĞİTİM KURSU
    Kursun Amacı: İtfaiye teşkilatlarında görev yapan personelin; konuyla ilgili mevzuat, yanma ve yangın bilgisi, müdahalede kullanılan araç, gereç ve yöntemler, hafif kurtarma becerileri ile trafik kazaları gibi acil durumlara müdahale becerilerinin geliştirilerek başarılı bir itfaiyeci olarak göreve hazır olmalarını sağlamak.
    Hedef Kitle: Bünyesinde itfaiye birimi bulunan kamu ve özel sektör kuruluşlarının fiilen görev yapan personeli.
    Kursun Süresi: 90 Saati (15 iş günü)
    Ön Koşul: İtfaiye biriminde fiilen görev yapıyor olmak.
    Ölçme ve Değerlendirme: Ön test- son test ve sınav
    Sertifikasyon: Var
    Kursta Yer Alan Bazı Konular:
    Yanma ve yangın bilgisi,
    Çevre ve kişisel güvenlik,
    Müdahalede kullanılan araç gereç ve malzemeler, müdahale yöntemleri
    Trafik kazalarına müdahale ve araç kırım yöntemleri,
    Gaz ve duman dolu alanlarda hareket tarzı, yaralı taşıma yöntemler
    Tehlikeli maddeler ve KBRN bilgisi
    Tatbikat
    Kaynak: AFADEM “Temel İtfaiye Kursu” kitabı.
    http://www.afad.gov.tr/tr/HbIcerikDetay.aspx?ID=129&IcerikID=605
  3. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    İtfaiye biriminde fiilen görev yapmayanlar peki?
  4. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    Hedef Kitle: Bünyesinde itfaiye birimi bulunan kamu ve özel sektör kuruluşlarının fiilen görev yapan personeli.
  5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yangın eğitmenliğini ben istiyorum ama.
  6. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
  7. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Temel yangın eğitimini,acil durum eğitimini bende veriyorum.Ben daha fazla öğrenmek istiyorum. OSGB lerin verdiği eğitimi bende veririm.
  8. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    organize sanayi itfaiye müdürlüğü vermişti bu konuda odalar dan eğitim alınabilir yada sivil savunma müdürlüğünde verilebilir
  9. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Temel yangın eğitimi dışında daha fazla öğrenmek istediğiniz bir şey var ise ben size yardımcı olabilirim
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  11. Gökhan Öncü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ege üniversitesi
    merhaba,yangın eğitimi eğitmenliği için namık kemal üni.ve kocaeli ün.geçen yıl 1. seviye bir eğitim kursu açmışlar 6 günlük bir eğitimle bu sertifikayı vermişlerdir.EYLÜL ayında okullar başladığında EGE üniversitesinde YANGIN EĞİTİMİ EĞİTMENLİĞİ sertifika programı İçin çalışma yapacağım.5 yıllık aktif itfaiyeciler ve isg uzmanları bu programa katılabiliyor.Ancak program ücretlidir.saygılar
  12. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu / NKÜ Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü (NAKSEM) İletişim ve Ayrıntılı Bilgi Çerkezköy MYO Tel: 0282 250 36 08 / 36 22 Öğr.Gör.Özgün Geyiktepe: 0541 818 70 25 NAKSEM Tel: 0282 250 11 51 Web: http://sem.nku.edu.tr http://cerkezkoymyo.nku.edu.tr

fiyatı 1950 TL+ %8 kdv

Ekli Dosyalar:

13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Temel Yangın
    İleri Yangınla Mücadele
    İTÜ-DF SEM Fiyatları bilemem. Muhtemelen fazladır.
  14. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Teşekkürler..
  15. Orçun Kapçak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bekkiler Balıkesir
    Metal sanayi söndürme gereçleri ?
    Yangın söndürücü tüpler,
    Kuru Kimyevi Toz
    Ne kadar bulunmalı ve Atölye içinde aralarındaki mesafe ne olmalıdır ?

Ofis için Atölye için farkları nelerdir ?
  16. Şule Demirok İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23536
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    BGN
    Merhabalar;

İşletmelerde verilmesi zorunlu eğitimlerden yangın eğitimi ile ilgili bilgi alabilir miyim? Yani hangi kuruluştan alınabilir ve kaç kişi bu eğitime gönderilmeli?
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yönetmelikte bu eğitimleri iş güvenliği uzmanı verebilir ve imzalı matbu evrak haline getirilmesini isteniyor.birde işveren eğitimleri özel düzenleme yaparak dışarıdan da bu hizmeti özel kuruluşlardan da alabilir diyor.bu doğrultuda eğitime esas olan eğitim konuları dışarıdan hizmet alınabilir yada uzman tarafından verilebilir.

Yangın Eğitimi ve tatbikatları
    ilk müdahale,İlkyardım ve tatbikatları
    Arama ve Kurtarma
    Deprem
    Acil durum Kaçış ve toplanma
    Elektrik çarpması ve ilk müdahale vb.
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İKİNCİ BÖLÜM​
    İşveren ve ÇalışanlarınYükümlülüğü​
    İşverenin yükümlülükleri

MADDE 5 – (1) İşverenin acil durumlara ilişkin yükümlülükleri aşağıda belirtilmiştir:
    a) Çalışma ortamı, kullanılan maddeler, iş ekipmanı ile çevre şartlarını dikkate alarak meydana gelebilecek ve çalışan ile çalışma çevresini etkileyecek acil durumlarıönceden değerlendirerek muhtemel acil durumları belirler.
    b) Acil durumların olumsuz etkilerini önleyici ve sınırlandırıcı tedbirleri alır.
    c) Acil durumların olumsuz etkilerinden korunmak üzere gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yapar.
    ç) Acil durum planlarını hazırlar ve tatbikatların yapılmasını sağlar.
    d) Acil durumlarla mücadele için işyerinin büyüklüğü ve taşıdığıözel tehlikeler, yapılan işin niteliği, çalışan sayısı ile işyerinde bulunan diğer kişileri dikkate alarak; önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda uygun donanıma sahip ve bu konularda eğitimli yeterli sayıda çalışanı görevlendirir ve her zaman hazır bulunmalarını sağlar.
    e) Özellikle ilk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele konularında, işyeri dışındaki kuruluşlarla irtibatı sağlayacak gerekli düzenlemeleri yapar.
    f) Acil durumlarda enerji kaynaklarının ve tehlike yaratabilecek sistemlerin olumsuz durumlar yaratmayacak ve koruyucu sistemleri etkilemeyecek şekilde devre dışı bırakılması ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapar.
    g) Varsa alt işveren ve geçici iş ilişkisi kurulan işverenin çalışanları ile müşteri ve ziyaretçi gibi işyerinde bulunan diğer kişileri acil durumlar konusunda bilgilendirir.
    (2) Acil durumlarla ilgili özel görevlendirilen çalışanların sorumlulukları işverenlerin konuya ilişkin yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.
    İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
    (2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
    (3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.
    (4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.
    (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitim

MADDE 15 – (1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.

(2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır.

(3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

İşyerlerinde acil durumlar hakkinda yönetmelik (İlgili Konu)
  19. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    Yangın eğitimleri veren iş güvenliği uzmanlarından iş güvenliği müfettişleri yangın eğiticiliği ile ilgili sertifikasyon bilgileri istiyormuş yani uzman olarak verilen eğitimleri geçersiz buluyorlarmış...bu konuda ne düşünüyorsunuz?