1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın eğitmenliği ve yangın ekiplerinin eğitimi

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Tuğba Coşkun tarafından 13 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel

temel yangın eğitimini uzman verebilir,sertifikasyon istemesi müfettişle alakalı bir durum kanımca,neye göre geçersiz bulduklarını da öğrenirsek sevinirim.
  2. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    Tuğba Hn merhaba,
    Biz İş Güvenliği Uzmanı olarak tüm çalışanlara temel yangın eğitimlerini verebiliyoruz.
    Acil Durum Ekiplerine ilişkin özel eğitimleri Yangın Eğitici Sertifikası olanlar verebilir diyerek eğiticilerin bu konuda sertifikasyonunu sorguluyormuş müfettişler.Ben denetim geçiren uzman arkadaşların söylediklerini paylaşıyorum.
  3. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yeni yönetmelik uzmanda verebilir diyor eğitimleri.Bende yönetmelik çıkana kadar itfaiyeye verdiriyordum ekiplerin eğitimini, şimdi ise ben verebiliyorum.Bahsettiğiniz konu acil durumlar ile ilgili yönetmelik çıkmadan önceidi muhtemelen
  4. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Tuğba Hn denetlemeye giren arkadaşlar geçen hafta müfettişlerle birebir görüştüler.Sizin bahsettiğiniz yönetmelik 18 Haziran'da çıktı.Polemik yaratma gibi bir niyetim yok ben müfettişlerin sorguladıkları konuya yani mevcut durumda yaşanılanları sizlere aktarıyorum.
    Ayrıca bugün de İSG Mevzuat dersine giren hocamız da eğitimleri verenlerin yangın eğitici sertifikasının kesinlikle olması gerektiğini söyledi.
    Uygulayıp uygulamamak size kalmış.Kolay gelsin.
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    O zaman yönetmelik yalan oluyor..Bizler Yönetmelikler dairesinde hareket ederiz hatta Risk değerlendirmesi ışığında daha çok..Müfettişler ışığında hareket etmeyiz yani..Kanun ve Mezvuat ne derse o hükümler dairesinde çalışmalarımızı yürütürüz.peki ne diyo mevzuat;

e) Özellikle ilk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele konularında, işyeri dışındaki kuruluşlarla irtibatı sağlayacak gerekli düzenlemeleri yapar.

(3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

İşyerlerinde acil durumlar hakkinda yönetmelik (İlgili Konu)​
  6. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yangın eğitmenliğini ben daha çok donanıma sahip olayım diye istiyorum.Gerekli mi bence de gerekli zorunlu mu? dayanağı nedir?
  7. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bir zorunluluk yada yasal bir dayanak aramaktan daha çok kendiniz için yararlı olur kanaatindeyim
  8. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    arkadaşlar bu durumu ben uydurmuyorum teorik olarak mevzuat ışığında hareket ederiz size katılıyorum.Gel gör ki denetlemelerde bakanlığın iş müfettişleri bunu istiyor ve sorguluyorlar.Acil Durum Ekiplerinin eğitimlerine özel olarak hazırlanmadan eğitim verecek düzeyde değilim.
    Biz uzmanların iş müfettişi denetlemelerinde beklentisi nedir?

Aşağıda Sivil Savunma Bakanlığına ait geçerli bir yönetmelik mevcut.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM Eğitim

Genel eğitim
    MADDE 129- (1) Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri artırılır. Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl kullanılacağı ve en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbikî eğitimden geçirilir. Binada senede en az 1 kez söndürme ve tahliye tatbikatı yapılır.

Özel eğitim
    MADDE 130- (1) İtfaiye eğitim birimi bulunmayan belediye itfaiye teşkilatlarının yönetici personelinin; genel yangın bilgileri, sivil savunma ve ilk yardım konularını içeren temel eğitimleri İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nce yapılır. Bu personelin her türlü eğitim giderleri, kuruluşlarınca kendi bütçelerinden karşılanır. Belediye itfaiye teşkilatının yönetici personelinin teknik eğitimleri ile diğer personelin temel ve teknik eğitimleri, kendi teşkilâtlarınca yaptırılır. (2) Bünyesinde özel itfaiye birimi bulunduran kamu kurum ve kuruluşları ve özel kuruluşlar ile diğer yapı, bina ve işletmelerde itfaiye birimi personelinin eğitimi, kendi imkânları ile kendi kuruluşlarınca, gerekirse mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatından yararlanılarak yapılır. Bu kuruluşlar, ilgili mevzuatına uygun şekilde yangın eğitimi veren özel okul, kurs ve dershanelerden eğitim hizmeti alabilirler.

9. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Benim şahsi düşüncem işletmelerde zaten zamanımız kısıtlı.Her işe soyunmak yerine bazı işleri ehil personellere bırakmakta fayda var.Tüm çalışanlara Temel Yangın Eğitimi verebiliriz.Acil Durum Planı Eğitimi verebiliriz.İleri uzmanlık isteyen ekip eğitimlerini vermek ne derece doğru ve sağlıklı düşünmek gerek.
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yukardaki yönetmelik hükmüne, işyerlerinin acil durumları hakkında yönetmelikte aşağıdaki gibi atıf yapılmış gördüğünüz gibi.Kesin emredici bir ifade kullanmamış dikkate alınır diyor.yani işverenin insiyatifi,İSG profesyonellerinin insiyatifi,işyerinin durumu,işyerinin tehlike grubu gibi faktörler bu durumda belirleyici olacaktır.Eğer İşveren ve İSG uzmanı gerek görürlerse dışarıdan bu hizmetide talep etmemeliler diyor yönetmelik ve insiyatife bırakıyor dikkate al diyor.bana görede doğrudur.mesela büyük bir mobilya fabrikasında yüzlerce çalışanı olan bir işyeri için ben bu ekiplerden yangın,kurtarma ve ilkyardımcıları uzman kişilere teslim eder eğitim almasına ve sertifikalandırmasını sağlarım.Mobilya fabrikalarını denetleme fırsatım olduğu dönemlerde gördüm ki;

-Kocaman Gürültü haritası oluşturulmuş ve ciddi koruyucu önlemler alınmış,
    -Yangın dolapları,yağmurlama sistemi ve alarm sistemi mevcut olduğunu gördüm,yangın tüpleri hakeza,
    -özel hazırda bekleyen itfaiye aracı olduğunu gördüm,
    -Paratoner var en az iki adet,
    -temizlik ve düzen,
    -Ekipler ciddi eğitilmiş ve ciddi kurumlar tarafından yapılmış. Bunlarda kendi denetimlerimde ciddi bir mobilya markasının fabrikasında gördüğüm iyi uygulamalar olarak paylaşmak istedim.

Acil durum müdahale ve tahliye yöntemleri

MADDE 10 – (1) İşverence acil durumların meydana gelmesi halinde uyarı verme, arama, kurtarma, tahliye, haberleşme, ilk yardım ve yangınla mücadele gibi uygulanması gereken acil durum müdahale yöntemleri belirlenir ve yazılı hale getirilir.

(2) Tahliye sonrası, işyeri dâhilinde kalmış olabilecek çalışanların belirlenmesi için sayım da dâhil olmak üzere gerekli kontroller yapılır.

(3) İşveren, işyerinde acil durumların meydana gelmesi halinde çalışanların bu durumun olumsuz etkilerinden korunması için bulundukları yerden güvenli bir yere gidebilmeleri amacıyla izlenebilecek uygun tahliye düzenlemelerini acil durum planında belirtir ve çalışanlara önceden gerekli talimatları verir.

(4) İşyerlerinde yaşlı, engelli, gebe veya kreş var ise çocuklara tahliye esnasında refakat edilmesi için tedbirler alınır.

(5) Acil durum müdahale ve tahliye yöntemleri oluşturulurken 27/11/2007 tarihli ve 2007/12937 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümleri dikkate alınır.

(6) Acil durum müdahale ve tahliye yöntemleri oluşturulurken çalışanlar dışında müşteri, ziyaretçi gibi işyerinde bulunması muhtemel diğer kişiler de göz önünde bulundurulur.
  11. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    yangın risk analizini yapmakta fayda vardır
  12. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Acil Durum Eylem Planlarında ekipler oluştururken kurtarma ilk yardım ekibine eğitim almış kişileri koyuyoruz ve Az tehlikelide çalışan sayısının % 10'u yeter diyor. peki Yangın ekibindekilerde çalışan sayısının %10 u mu alacağız yine?? yönetmeliklerde oran göremedin ben??
  13. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    az tehlikelide %20 si yangın eğitiminde belirli yüzde yok binaların yangından korunma yönetmeliğine göre ekipler ve sayıları belli tatbikat yapılır genel olarak ekiplere ayrı eğitim verilir iyi çalışmalar
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İlkyardım yönetmeliğine göre az tehlikeli yerler için 20 kişide 1 ,çok tehlikeli yerler için ise çalışanların %10 kadar ilkyardım sertifikalı olmalı diyor..
  15. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel

Merhaba Naçizane bir önerim ve dileğim var sizden,
    Biz uzmanlara uygulamalı yangın eğitimi vermeniz mümkün mü? Teoriyi hemen her uzman bilir,ancak uygulamada da yetişmeliyiz,dolayısı ile eksikliğimiz söz konusu.
  16. Yusuf C. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ücreti kdv siz 2 bin tl küsür.
  17. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    konu biraz dallanıp budaklandı ama bende bir soru sorayım. yeni yönetmelikte acil durum ekiplerinden bahsederken;

Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi
    MADDE 11 (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,

artı ilkyardım ekibinden bahsediyor.

yani doğrumu anlıyorum
    1- arama kurtarma ve tahliye
    2- yangınla mücadele
    3- ilk yardım

bu 3 ekipi oluşturmamız yetiyormu ?
  18. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Tabiki.Zamanı ve şartları denk getirirsek olur.Teorik olarak eksik noktalar ar ise onlarıda tamamlamaya gayret gösteririrm
  19. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bununla ilgili bir çalışma yapalım,ancak istanbul panelinden sonra yoğunlaşalım eylülden sonra
  20. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar herşeyden bahsetmişsiniz yalnız;arama-kurtarma ve yangınla mucadele ekiplerinin ilk eğitimleri dışarıdan hizmet alınıp sertifikalandırlır burası tamam fakat tekrar eğitimleri hangi periyotlarla verilmesi gerektiğiyle ilgili herhangi yönetmelik maddesi göremedim.(yada tekrar eğitimi alması gerek varmı?)
    Bunula ilgili zamanında eğitim kurumunda hocalıgımı yapmış bir A sınıfı uzman;tekrar eğitimlerini uzmanın kendisinin verebililecegini söyledi.Fakat hangi periyotlarla tekrar eğitimi verileceğini ve sefikasyon yapılmalımıdır gibi soruları sormayı unutmuşum bilgisi olan varmı.