1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın merdiveni yaptırma sorumluluğu bina sahibinde mi yoksa kiracı işverende midir?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Sema Seymen tarafından 15 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Sema Seymen İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  61536
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yangın merdiveni yaptırma sorumluluğu bina sahibinde mi yoksa kiracı işverende midir? Çok eski 4 katlı bir bina ve işveren bu binanın sadece iki katında kiracı. İkisi de topu birbirine atmakta.
 2. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Yapı sahibi ile anlaşmaya baglı. Kullnııc masraf yapar kiradan düşer.
 3. Hazar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  67703
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Benim sorum şu olacak ; binada kiracı olarak iş yapan bi şirkette yasaya göre binaya 2. bir acil çıkış kapısı yapılması gerekiyor.
  Bu durum bina sahibine iletildiğinde ne gerekiyorsa yapın cevabı geliyor.
  Bu cevabın üzerine belediye ye gidilince belediyeden imar izni alınamıyor ruhsat verilmiyor.
  Yani acil çıkış kapısı yapıldığında kaçak olacak.
  Yapılmassa bu acil çıkış kapısının olmamasından kaynaklı olarak bir kaza yaşanırsa bunun sorumlusu kim olacak ?
 4. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İş kazası halinde acil çıkış kapısı yapılmaması nedeniyle bir sorun yaşandığında, elbette işveren ve bu eksikliği yazılı olarak işverene bildirmeyen iş güvenliği uzmanı sorumlu olacaktır. İş güvenliği uzmanı bu durumu onaylı deftere yazarak işverene yazılı olarak tebliğ ettiği halde sorun çözüme kavuşmadıysa, iş güvenliği uzmanı bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmekle yetkilendirilmiştir.

  İş güvenliği uzmanlarının yetkileri
  MADDE 10 – (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:
  a) İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin, iş güvenliği uzmanı tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek.


  İş kazası durumunda gerekli acil çıkış kapısı olmaması nedeniyle karşılaşılacak olumsuz sonuçların yanında, acil çıkış kapısının kaçak olarak yapılması halinde belediye tarafından kesilecek muhtemel bir para cezası önemsiz kalacaktır.
 5. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  bina sahibi mi kiracı mı kısmı aslında uygulamada sizi ilgilendirmeyen bir kısım bence. He işverene yardımcı olmak adına soruyorsanız eğer bu durumu arkadaşların da dediği gibi kiracı yapar bina sahibi öder.. Ama her halükarda sizin işvereninize bu durumu halletmesi için bildirim ve uyarı yapmalısınız. sonrasını bırakın o çözsün..
 6. ibrahim genç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  39554
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  eğer bina yüksekliği 21 metrenin altındaysa yangın merdivenine gerek yoktur. normal merdivenler yangın merdiveni , kaçış merdiveni olarak kabul ediliyor. Eğer bina 21 m nin üzerindeyse yağın merdiveni zorunlu
 7. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yangın tesisatına ait ( yangın dolapları , duman dedektörü vb. ) gibi giderler mal sahibine aittir ve Binaların yangından korunması hakkında yönetmeliğinde de bu şekilde belirtilir. Bunların içerisine Yangın merdivenlerini de dahil edebiliriz ki bu yapının ayrılmaz parçası olmasından dolayı mal sahibinin yükümlülüğüne girmelidir.