1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın merdivenleri resimdeki gibi mi olmalı yoksa döner merdivenler kabul ediliyor mu?

Konusu 'İyi Uygulamalar' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  yangın merdivenleri resimdeki gibi mi olmalı yoksa döner merdivenler kabul ediliyor mu? DSCN2574.JPG
 2. Ongun_OKAY İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Bence tiple alakası yok... kriterle uygun olması yeterli...
 3. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  yangın merdiveninin zemine kadar indirilmesi şarttır. buna dikkat etmek önemlidir
 4. Evren Dağ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  benim fikrim aslında bole merdıvenler daha az risk teşkil eder. . doner merdivenler, olası izdihamda düşülmesi sonucu ayağa kalkmak daha zor olacaktır. bu merdıvenler Z tipi merdivenler olarak geçiyor bu şekilde araştırırsanız daha fazla bilgiye sahip olursunuz.
 5. Merdivenlerin ne şekilde olacağını "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik" hükümleri belirler. Bu yönetmelik ise yeni binalar ve mevcut binalar için ayrı hükümler içerir. Mevcut yapılar yapı kullanım izin belgesindeki tarih 2007 aralık ayından önceki binaları kapsamaktadır. 2007 aralık ayından sonraki yapılar ise yeni hükümlere göre değerlendirilir. Dairesel merdivenler aşağıdaki şartları sağladıkları takdirde kullanılabilirler.  Yeni yapılarda;
  Dairesel merdiven
  MADDE 43-
  (1)
  Dairesel merdivenler; yanmaz malzemeden yapılmaları ve en az 100 cm geniĢlikte olmaları hâlinde, kullanıcı yükü 25 kiĢiyi aĢmayan herhangi bir kattan, ara kattan, veya balkonlardan zorunlu çıkıĢ olarak hizmet verebilir. Belirtilen Ģartları sağlamayan dairesel merdivenler, zorunlu çıkıĢ olarak kullanılamaz.

  (2)
  Dairesel merdivenler 9.50 m''den daha yüksek olamaz.


  (3)
  Basamağın kova merkezinden en fazla 50 cm uzaklıktaki basıĢ geniĢliği 250 mmden az olamaz.


  (4)
  Basamak yüksekliği 175 mm''den çok olamaz.


  (5)
  Ba kurtarma yüksekliği 2.50 m''den az olamaz.  Mevcut yapılarda;

  Dairesel merdiven
  MADDE 154
  -


  (1) Dairesel merdiven, kullanıcı sayısı 100 kiĢiyi aĢmayan herhangi bir kattan, ara kattan veya balkonlardan zorunlu çıkıĢ olarak hizmet verebilir.

  (2)
  Mevcut yapılarda dairesel merdivenlerin, yanmaz malzemeden yapılması ve en az 70 cm geniĢlikte olması gerekir. Dairesel merdivenin geniĢliği, bir kattaki kullanıcı sayısının 60 kiĢiden fazla olması hâlinde 80 cmden az olamaz.
  (3)
  Dairesel merdivenler, konutlarda 51.50 mden ve diğer yapılarda 30.50 mden yüksek olamaz.
  (4)
  Basamağın kova merkezinden 50 cm uzaklıktaki basamak geniĢliği 25 cmden az ve basamak yüksekliği 175 mmden fazla olamaz.
  (5)
  DıĢ kaçıĢ merdivenlerinin; korozyona karĢı korunması, yeterli dayanım ve taĢıma kapasitesine sahip olması ve acil durumlarda kullanılabilir olması gerekir.
  (6) (DeğiĢik: 09/09/2009 – 27344 R.G. / 52 md.)
  Yataklı sağlık hizmeti amaçlı binalarda, huzurevlerinde, anaokulu ve ilköğretim okullarında ve bir kattaki kullanıcı sayısı 50 kiĢiyi geçen eğlence yerlerinde dairesel merdivene izin verilmez.