1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın söndürücüler hangi sıklıkla doldurulmalıdır?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Osman ÖZ tarafından 26 Şubat 2013 başlatılmıştır.

  1. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Arkadaşlar merhaba,

    Size iki adet kolay sorum olacak.

    1. Yangın söndürücüler hangi sıklıkla kontrol edilmelidir?
    2. Yangın söndürücüler hangi sıklıkla doldurulmalıdır?

    Saygılarımla.
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

    • Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Cevap 1 - 6 Ayda bir kontrol edilmeli,
    Cevap 2 - Senede 1 kez boşaltılıp yeniden doldurulmalı.

    İSİG TÜZÜĞÜ
    Madde 128 – Seyyar yangın söndürme cihazları, en az 6 ayda bir defa kontrol edilecek ve kontrol tarihleri, cihazlar üzerine yazılacaktır.
    Köpüklü tip (Sodyum bikarbonat - asitli) yangın söndürme cihazları, en az senede bir defa tamamen boşaltılıp yeniden doldurulacaktır.
  3. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Şimdi ben olayı kısaca anlatayım;

    Yangın söndürücü dolumu yapan bir firma KKT yangın söndürücülerini 4 yılda bir dolum yapma sözü verdi. madde 128 de köpüklü tip yangın söndürücülerin en az senede bir defa tamamen boşaltılıp yeniden doldurulması gerektiği yazıyor. Bu durumda KKT yangın söndürücülerin 4 yıl boyunca sadece kontrol edilmeleri yeterli olur mu?

    Saygılarımla,
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

    • Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Osman bey İSİG Tüzüğü bu şekilde diyor. 6 Ayda bir bakım yapacaklar mı peki ?
  5. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    evet 6 ayda bir bakım yapacaklarmış.
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

    • Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Sıkı bir müfettişe denk gelirseniz canınızı bu 4 sene olayından yakabilirler haberiniz olsun. Genelde o kadar detaylı bakmıyorlar..
  7. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Teşekkür ederim Talha Bey,
  8. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

    • Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    4 yıl sonunda cihazın içindeki söndürücünün değiştirilmesi gerekir binaların yangından korunma yönetmeliğine göre
  9. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Demekki bana binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre cevap vermişler. Peki işyerleri için geçerliliği var mı?
  10. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

    • Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    bütün binalar için geçerlidir.Özeli değil geneli kapsar
  11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

    • Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  12. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

    • Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    2009 yeni yönetmeliğe bakın
  13. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

    • Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Yönetmeliğin tam ismi ile resmi gazete sayısını yazar mısınız ?
  14. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Binaların Yangından Korunma Yönetmeliği
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM : TAŞINABİLİR SÖNDÜRME CİHAZLARI
    TAŞINABİLİR SÖNDÜRME CİHAZLARI
    Madde 99- (Değişik madde: 10/08/2009 - 2009/15316 S.Yön./37. mad.)
    (7) Yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolü ve bakımı TS ISO 11602-2 standardına göre yapılır. Söndürme cihazlarının bakımını yapan üreticinin veya servis firmalarının dolum ve servis yeterlilik belgesine sahip olması gerekir. Servis veren firmalar, istenildiğinde müşterilerine belgelerini göstermek zorundadır. Söndürme cihazlarının standartlarda belirtilen hususlar doğrultusunda yılda bir kez yerinde genel kontrolleri yapılır ve dördüncü yılın sonunda içindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılır. Cihazlar dolum için alındığında, söndürme cihazlarının bulundukları yerleri tehlike altında bırakmamak için, servisi yapan firmalar, bakıma aldıkları yangın söndürme cihazlarının yerine, aldıkları söndürücü cihazın özelliğinde ve aynı sayıda kullanıma hazır yangın söndürme cihazlarını geçici olarak bırakmak zorundadır.
    Bu madde içindeki kimyasalın değiştirilmesinden ziyade tüpün basınç deneyleri ile ilgili arkadaşlar yanılıyor muyum?
    Ayrıca itfaiyeden öğrendiğim bir diğer konuda zeminde duran özellikle kuru kimyeviler zamanla zeminin yapısından etkilenerek püskürtme basıncıyla ilgili bazı sıkıntılar olmasını engellemek adına altlarına tahta malzemeden teması kesici malzeme konulması önerilmekteymiş.
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yasal gerekler kosundada paylasak
  16. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

    • Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Yönetmelikte yılda 1 bakım yapılır diyor Tüzükte 6 ayda 1 diyor...
    Yönetmelikte 4 senede 1 doldurulur diyor, Tüzükte senede 1 diyor...

    Tüzük yönetmelikten önce geldiğine göre tüzüğe göre mi hareket edeceğiz ?
  17. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İhmal etmemek, atlamamak adına bence en kısa zamanlıları seçmek bizim için daha iyi olacaktır diye düşünüyorum ki zaten tüzük makul zamanları seçmiş (süre kısalığı açısından) bu durumda kimse neden bunu böyle yaptınız diyemez inanışındayım
  18. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

    • Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    sorunuzu geç gördüm ama jesadilek hanım cevaplamış zaten ayrıntılı olarak
  19. kuru tozlu tüpler;
    6 ayda bir bakım için servise yönlendirilir
    her ay gözle basıncı ve tüpün durumu kullanıcı tarafından kontrol edilir
    2 yada 4 yılda (tüpün markasına bağlı olarak) tamamen boşaltılır hidrostatik deneyle kontrol edilir

    köpük tipi yangın söndürücüler
    her ay gözle tüpün durumu kontrol edilir
    yılda bir tamamen boşaltılır yeniden doldurulur
    2 yada 4 yılda (tüpün markasına bağlı olarak) tamamen boşaltılır hidrostatik deneyle kontrol edilir

    (HC) Halokarbon tüpler;


    6 ayda bir bakım için servise yönlendirilir
    her ay gözle basıncı ve tüpün durumu kullanıcı tarafından kontrol edilir
    2 yada 4 yılda (tüpün markasına bağlı olarak) tamamen boşaltılır hidrostatik deneyle kontrol edilir
  20. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yangın söndürücülerin bakımları için İSİG Tüzükte en az 6 ayda bir ibaresi olması sebebiyle Binaların Yangından Korunma Yönetmeliği ile eşleştirilerek yılda bir kez de yapılabilir mi? İş yerimizde çok fazla söndürücü var. Mağazalarla birlikte çok yüksek maliyetlere ulaşılıyor. Bu sebeple tüzük ve yönetmeliğin belirttiği süreleri kesiştirerek yılda bir yapılmasında sakınca olabilir mi?