1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın söndürücüler hangi sıklıkla doldurulmalıdır?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Osman ÖZ tarafından 26 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tüpün markasına bağlı dediğiniz marka nedir acaba? Bizde de KKT tüpler mevcut. Boşaltıp doldurma periyodunu ne olacak? Belirttiğiniz markasına göre 2 ya da 4 yıl neye istinaden söylenmiştir acaba? İşverenime gerekliliği net olarak sunmam gerekiyor o yüzden dayanakları lazım bana :/
  2. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Arkadaşlar. 2 veya 4 yıl'da bir tamamen boşaltılıp yenilenmesi gereklidir konusu aslında tüp içerisinde kullanılan köpük veya KKT maddesinin ömrü ile ilgilidir. O süre zarfı sonunda zaten bu maddeler ömürlerini tamamlamaktadır. Her firma farklı tüpler kullandığından bana göre 4 yıl, 5 yıl çok da önemli değil. Yönetmelikte geçen süre göz önüne alınarak, eğer benim tüpümün içeriğinin değişimi bu 4 yıldan kısa ise zamanı gelince değişimini sağlamak gerekmektedir.
    Şirketlerin de Şu kadar sürede bir bu hizmeti vereceğim vb. demesi sadece yönetmelikte geçen süreler dikkate alınarak söylenmiş sözlerdir. İlk kontrol sizin tarafınızdan yapılmalı, etiket üzerindeki bilgiler ışığında kullanım, test ve amaca uygunluğu ilk sizin tarafınızdan denetlenmeli ve aklınıza takılan en küçük bir sorun veya şüphede dahi ilgili yetkili kuruluşa veya firmaya bilgi verip bu konuda yardım almalısınız.
    Maaliyetler konusunda ise şöyle bir çalışma yapılabilir.
    İstenmeyen bir durum oluşması sonucunda kaybedeceğiniz bir insanın değeri ile tam kontrollü ekipmanla sadece küçük maddi kayıplı durumları düşünün. Kar zarar hesabınızı ona göre yapın ve ilgili sorumluya da o şekilde bilgi verin. Hangisi sizin için uygunsa onu seçin.

Saygılar.
  4. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Gelen müfettişler mevzuata göre hareket edecekleri kanaatindeyim. O yüzden markasına içeriğine göre değil yasal mevzuata uyulursa daha sağlıklı olur. Gelen adamların çokta teknik bilgiye sahip olacağına inanmıyorum siz açıklayana kadar göbeğiniz çatlar. tüzüğü baz alırsak bence hem hiyerarşik olarak hemde sağlama almak açısından daha iyi olur. işte işin en uyuz kısmı da bu çoğu şeyi cezadan kurtulmak adına yapmaya zorlanmamızdır. güneşli günler gelecek mi acaba ??? :)
  5. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Marka Yangın
    Yangın söndürücülerle ilgili Binaların Yangından Korunma Yönetmeliğin de 4 yıl olan garanti süresi için Sanayi Bakanlığının vermiş olduğu Garanti belgelerin de hiç bir Yangın firmasının 4 yıl onaylı garanti belgesi yoktur, sadece 2 yıl olarak belge verir, 4 yıllık garanti belgem var diyen firmalar da belge fotokopisi üstünde oynama yaptığı için 4 yıl olarak belge sunabilir.
    Firmalar kendi insiyatifine göre firma taahhüdü vererek 4 yıl garanti kapsamına alır cihazları.
  6. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    6 aylık veya 1 yıllık bakım yüklü maliyet çıkarttığından söz edilmiş. Bu aylık iş yeri tarafından gözle kontrol yapılmasının haricinde 6 ay 1 yıl da YSC firmaların ücretsiz olrak yapıyor zaten.
  7. Durmuş Ali Altıparmak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba Arkadaşlar,
    İlk defa yazmaya başladım inşallah doğru yerde ve doğru konuda yazmışımdır.
    Yangın Söndürme Cihazlarının Dolum ve bakımlar konusunda da benim sorum olacak sorumu sormadan önce bir konuda bildiğimi aktarmaya çalışayım.
    Yangın söndürme Cihazları Binaların Yangından Korunma Yönetmeliğine göre; Dolum Tarihinden itibaren 4 yıllık oluyor yılda bir Periyodik Bakım ve dördüncü yılda dolum bunun yanında Yangın söndürme Cihazın Gövdesinde Basınç testi(Hidrostatik) yapılır.
    Periyodik Bakım esnasında fiziksel muayene yapılır. Sözüm ona Periyodik Bakım. Neye bakılıyor????? Manometre sine mühür e ve stikir(Bandrol) yapıştırılıyor ve Devam bir yıl daha sağlam.... vatandaş da rahat rahat Periyodik Bakım yapıldı Yangın söndürme Cihazı Sağlam..... Acaba gerçekten Böylemi yangın söndürme Cihazı gerçekten sağlam mı????? bir yıl sonra Çalışır mı??????
    Ben bunun böyle olduğuna inanmak istiyorum ama inanmıyorum!!!.

Cihazlar Üretilirken Belli bir standartta üretilmesi gerekiyor (TSE 862 EN 1-7) Burada önemli olan Üretilen Cihazın kullanım şeklidir.(Köpüklü(Foam) yada KKT(Kuru Kimyevi Toz)) Eğer Köpüklü (Foam) olacaksa imalatta Cihazın is tarafı laklı olması gerekir çünkü Su ile temas halinde olduğu için korizyon daha fazladır. Ama Üretimde hiç bir üretici buna bakmıyor Üretilmiş olan Yangın Söndürme Cihaz gerçekte hem toz hemde Köpük için kullanıyor.
    Gelelim KKT' li Yangın söndürücülere Bunun içindeki kimyasal toz da belli standartlar çerçevesinde üretilmesi gerekiyor (Tabi ki Merdiven Altı üretimi görmezden gelirsek. Bunum birleşenlerini (MAP) Bildiğimizi var sayıyorum. Daha Öncenden Periyodik bakım 6 ayda bir idi süre içerisinde bile Kimyasal toz belli bir süre içinde oturma yapıyor yani Cihaz belli bir süre sonra almış olduğu nem den dolayı Cihazda terleme yapıyor ve toz Oturma yapıyor (Kısacası Nemi aldıkça Kesekleme yapıyor ve akışkanlığını yitirmeye başlıyor bu altı ayda oluyor hele birde yılda 1 Periyodik Bakım ardından 1yıl daha uzaltıldığında geri kalanını siz düşünün.

Fazla uzatmayayım Benim Sorum ise 2 yılda bir yangın söndürme tozu değişmesi gerekirken TOZUN İÇERİĞİN DE NE DEĞİŞTİ VEYA ÜRETİMDE NE İLAVE EDİLDİ DE TOZUN DEĞİŞTİRME SÜRESİ 4 YILA ÇIKARTILDI?????
    Buna cevap arıyorum, bu konuda bilgisi,Tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Saygılarımla,
    Durmuş Ali Altıparmak
  8. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Marka Yangın

Günaydın Durmuş Bey,
    Binaların yangından korunması yönetmeliğin de belirtilen garanti süresi 4 yıldır, her çıkan kanunda olduğu gibi malesef bunda da eksik düzenlemeler söz konusu olmuştur.
    4 Yıl garanti verilen cihazlar her yıl periyodik bakıma alınmalıdır buda yangın firmaları yerinde kontrol yaparak çözüm getirmeye çalışır ama doğru bir sistem değidir. Olması gereken yılda bir kez mevcut cihazlar yerinden alınıp yangın firmasına götürülür basıncı alınan cihazın içi açılır tozun kullanılıp kullanılamayacağı tespit edilir ve ona göre toz değişir yada değişmez. Bu tür kontroller maliyetli olmasıdan dolayı Firmalar maliyetlerini dibe çekmek için her yıl yapılan kontrollerde cihazları yerinde kontrol ister, bu durumda malesef sizin düşüncelerinizi haklı çıkarır.
    Köpüklü yangın söndürücüler de genelde piyasada kullanılan köpükler, Melanjör destekli itfaiye araçlarında yada köpük tanklarında kullanılmak üzere üretilen sentetik kimyasal köpüklerdir. Bu tür köpüklerin bileşimlerinde FLORÜR içeren yardımcı maddeler kullanılır ve buda cihazın gövdesinde yıpranma meydana getirir. Köpük kullanılan cihazların iç metal gövdeleri Korozyona karşı dirençli olması için THERMO PLASTİK malzemelerle mutlaka kaplama yapılması gerekir, Gerçi bir çok yangın firması bunun da hilesini bulmuş iç metali epoksi boya dediğimiz soba boyalarını kullanarak kaplama yaptım hesabına getirir ama malesef yetkili Bakanlık denetlemeler konusunda pek de sağlıklı çalışmadığından bu tür işlerde örtbas edilir.

Belirtiğiniz gibi tozun içerisin de değişen hiç bir şey yok, firmalar, fabrikalar vs. yerler en iyi denetimi kendileri yapar bu da 6 ayda bir yada yılda bir mevcut cihazlarla eğitim amaçlı yangın tatbikatı yapmalıdırlar.

Saygılarımla
  9. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Dolmabahçe sarayına kurulan ingiliz marka kkt li otomatik söndürme sistemini 25 yıl sonra test ediyorlar ve içerisindeki kkt nin oturmadığını sistemin 25 yıl sonra ilk günkü gibi faal görüyorlar. Emin olun 4 yıl çok uzun bir süre değil yeter ki itici gaz kaçmasın cihaz rahatlıkla işlem görecektir. Çünkü kapatılırken içerisinde ki nemi rezidanslı ısıtıcı ile kurutuyorlar imalathanenin nemini de hydrometreler ile takip ediyorlar . İtici gaz olarak zaten nemsiz karbondioksit tercih ediliyor.

Tabi içerisinden mermer tozu çıkan tüpleri söylemiyorum , güvenilir firmaları tesbit edip onlardan alın.
  10. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Marka Yangın
    Günaydın Hasan Bey,
    Siz de biliyorsunuz ki Türkiye de ki Ticaret zihniyeti çok farklı, ARGE çalışmalarına dehşet paralar harcayan Alman markalı yangın toz firmaları RUHL ve FUREKS adına Türkiye'de torba yaptırarak Eskişehir ve Bursada üretilen Kalsit tozlarını içine doldurup gerçekmiş gibi piyasaya sunan bir çok firma tespit edildi.
    Malesef ki öncelikle bunlara çözüm getirilmeli

Birde şu detaya dikkat edilmeli, yıllardır yangın sektörün de faliyet göstermiş sektörde iyi bir konuma yükselmiş firmalar da malesef artık bu işlere başlamış nasıl olsa ben bir marka yaratmışım, herkese bir güven olgusu vermişim mantığı da yatmaya başladı.
  11. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Lale hnm. yıllardır aldığım firmanın dana sucuğundan beyaz et çıktı bakanlık sitesinden duyurdu. Daha ne olsun.
  12. Durmuş Ali Altıparmak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba Hasan Bey,
    Özür diliyorum, sizin bilginiz daha fazla olduğu için size sormak istiyorum; Bu sizin Dolmabahçe sarayındaBahsetmiş oltuğunuz yangın söndürücü KKT MAP oranı kaçtır aceba bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Selamlar
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Aralık 2014 ---
    Merhaba Arkadaşlar,
    Benim merak ettiğim bir şey var; Neden Yangın söndürme Cihazlarında Azot kullanmak zorundayız????

Selamlar
  13. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Anlatığım anı Prof. Abdurrahman Kılıç'ın Taşınabilir Söndürme isimli makalesinden ben tabi ki bilemiyorum. Çok teknik söndürme yapmıyorsanız tüpün içerisinde ki Map oranına ( Etken Madde ) çokta takılmayın derim. itfaiye ihalelerinde %45 oranını koymuşlar teknik şartnameye.

2. sorunuza gelirsek tabi ki azotun karakteristiğinden ; Azot inert bir gaz. Kolay sıkıştırılıyor ve sıkıştırılınca sıvılaşmıyor.
  14. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Marka Yangın

En uygun Map Oranı %40 olmalıdır. %20 Map oranının söndürmede pekde etkili olduğu söylenemez, %90 Map aranı ciddi risk taşıyan genellikle askeri mühümmat depolarında kullanılan orandır.
  15. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Çok teşekkürler Lale hanım.
  16. Gozde Cengız İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129581
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba .. Seyyar yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrol süresi ne kadar ?? Bilgi veirrseniz sevinirim... 1 yıl mı ? 6 ay mı ?
  17. Durmuş Ali Altıparmak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba Arkadaşlar,
    Ben Bir Yangın Söndürme işletmesi ci olarak bizime ikilemler imiz var.
    Bizde bunları gidermek için uğraşıyoruz ama nasıl olacak bende anlamış değilim. Tabiki bunu sizlerle paylaşmak istedim
    1. TSE 11827 HYB Standardında olduğu gibi MAP (Monoamonyum fosfat) ve ana birleşenleri (%) ile gösterilir. MAP40%;MAP60% gibi.
    Yıllarca temel kural 2 yıl içerisinde 6 ayda bir Periyodik kontrol yapılır ve 2.yılda Söndürme Maddesi değişmek zorundadır.

zaman geldi geçti Binaların Yangından Korunma Yönetmeliği ne göre iş değişti ve Madde 99- (Değişik madde: 10/08/2009 - 2009/15316 S.Yön./37. mad.)
    (7) Yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolü ve bakımı TS ISO 11602-2 standardına göre yapılır. Söndürme cihazlarının bakımını yapan üreticinin veya servis firmalarının dolum ve servis yeterlilik belgesine sahip olması gerekir. Servis veren firmalar, istenildiğinde müşterilerine belgelerini göstermek zorundadır. Söndürme cihazlarının standartlarda belirtilen hususlar doğrultusunda yılda bir kez yerinde genel kontrolleri yapılır ve dördüncü yılın sonunda içindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılır. Cihazlar dolum için alındığında, söndürme cihazlarının bulundukları yerleri tehlike altında bırakmamak için, servisi yapan firmalar, bakıma aldıkları yangın söndürme cihazlarının yerine, aldıkları söndürücü cihazın özelliğinde ve aynı sayıda kullanıma hazır yangın söndürme cihazlarını geçici olarak bırakmak zorundadır.
    der.

Şimdide Cevap bulmamız gereken sorular.
    1. Yangın söndürme Tozu Cihazın yapısından dolayı ( İmalatçılarımız cihazı üretirken Maliyeti düşündükleri için demek istemiyorum ama Cihazların iç bölümünde izalasyon lak vb işlem yok yani cihazın iç bölümünde soğuk ve sıcak havalarda terleme oluyor ve bu nemi de Söndürme maddesi akışkan kalması içi silikon emiyor belli bir süre sonra iki yıl demeden Söndürme maddesi oturuyor ve kekleşme meydana geliyor belli bir süre sonra akışkanlığın olmadığı gibi söndürme tozu da sertleşiyor.

Cihaz görev yapıyor diyebilmek için Yangın söndürme tozun %90 nını itici gaz (AZOT) ile atması gerekir.
    Kekleşme den dolayı İtici gaz Sadece Akışkan olan Söndürücüyü atıyor, buda Nemin emme durumuna göre %40-%50 si demektir. buda arıza demektir.

2. Üretici Cihazı üretirken, Cihazın içinin Nem almayacak şekilde Laklanması veya buna benzer bir şekilde nemin Söndürücü ile temas etmemesi gerekir eğer böyle yapılırsa Söndürme cihazı İtici gazı kaçırmadığı sürece 10-15 yıl akışkan olarak kalır. Problem olmaz isterse yılda bir değil 4 yılda bir periyodik kontrol yapılsa da fak etmez.

3. Şimdi Söndürme tozu 2 yıl bile çalışır halini bozuyor ise neden Binaların Yangından Yönetmeliğinde 4 yılda bir toz değiştirilir deniyor.
    Çevresi,ilişkisi sağlam olan firmalar anlaşmalarını yaparak 4 yıl boyunca Rakip firmaya ve küçük ölçekli işletmenin yaşama sansını elinden alıp işletmeleri tedavülden kaldırarak pazarı kontrol altında tutmaktır.

4. Periyodik bakıma gelindiğinde Sadece Göz boyamaktan ibarettir. Servis geliyor manometre ye bakıyor (İbre yeşil içinde ise) Mühür kopmamışsa Tarih etiketini yapıştırıyor ve Cihaz periyodik kontrolü yapıldı. Oh ne ala İçindeki Yangın söndürme tozu oturdu hatta kekleşti kimin umurunda zaten Periyodik bakım hizmeti için çoğu ücret almıyor hatta ve hatta bazı servisler bırakın hizmet vermeyi sadece dolum zamanında gelip dolum için alıyorlar tabi ki sadece dolumdan ziyade sadece etiketi değiştirip de dolum yapıldı diyenleri de göz ardı etmemek gerek.

5.Köpüklü yangın söndürücüler de ayrı bir facia:
    Yangın söndürme cihazın içinde boya izolasyon olmadığına göre, Köpük su ile doldurulduğuna göre zamanla Sac koriziyon 'a uğruyor ve içinde ki köpük maddesi pas ile baş edemediği için 1 yıl bile sürmeden Rengi hemen değişiyor ve zamanla tortulaşıyor.

şimdilik başınızı ağrıttım özür dilerim ama yangın söndürme cihazları ile ilgili sorunuz olsa bana mail ile yazabilirsiniz.

saygılarımla,
  18. mehmet emin parlak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    TS ISO 11602-2 standardına göre yapılır. yapılırda standart yürürlükte değil
  19. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yılda bir kontrol 4. yılın sonunda dolumu yapılır
    İŞ EKİPMANLARI YÖNETMELİĞİ

Yangın Söndürme cihazı

TS ISO 11602-2 standardında belirtilen sürelerde

TS ISO 11602-2 standardında belirtilen kriterlereuygun olarak yapılır.
  20. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bu bilgi yeni 11602-2 de farklı