1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın söndürme cihazı yerden yüksekliği

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Ferit Yılmaz tarafından 25 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar yangın söndürme cihazlarının yerden 90 cm yükseklikte asılması gerekli diye herkes tarafından biliniyor. Fakat kanuni dayanağını bir türlü bulamadım, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğe baktım, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne de baktım bulamadım?
    Birde yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolleri için İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde "
    TS ISO 11602-2 standardında belirtilen sürelerde" diyor, standartın içeriği hakkında bilgisi olan var mı?​
  2. ilhan-DEMİR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    taşınabilir söndürme sistemleri şeklinde arattığında bulabileceksin​
    Taşınabilir Söndürme Tüpleri​
    madde 99
  3. ilhan-DEMİR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    biraz eksik olmuş sanırım kusura bakma...
    yangın önleme ve söndürme yönergesinde bulabilirsin...
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2870
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tam bakamamışsın herhalde
    BYKY
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Taşınabilir Söndürme Cihazları
    MADDE 99
    (5) Taşınabilir söndürme cihazlarında söndürücünün duvara bağlantı asma halkası duvardan kolaylıkla alınabilecek şekilde yerleştirilir ve 4 kg’dan daha ağır ve 12 kg’dan hafif olan cihazların zeminden olan yüksekliği yaklaşık 90 cm’yi aşmayacak şekilde montaj yapılır.
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    gold-badge-with-red-ribbon_small.jpg
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Taşınabilir Söndürme Cihazları (1)
    TaĢınabilir söndürme cihazları (2)
    MADDE 99- (DeğiĢik: 10/8/2009-2009/15316 K.)
    (1) Taşınabilir söndürme cihazlarının tipi ve sayısı, mekânlarda var olan durum ve risklere göre belirlenir.
    Buna göre;
    a) A sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle çok maksatlı kuru kimyevi tozlu veya sulu,
    b) B sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu, karbondioksitli veya köpüklü,
    c) C sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu veya karbondioksitli,
    ç) D sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru metal tozlu,
    söndürme cihazları bulundurulur. Hastanelerde, huzurevlerinde, anaokullarında ve benzeri yerlerde sulu veya temiz gazlı söndürme cihazlarının tercih edilmesi gerekir.
    (2) Düşük tehlike sınıfında her 500 m2, orta tehlike ve yüksek tehlike sınıfında her 250 m2 yapı inşaat alanı için 1 adet olmak üzere, uygun tipte 6 kg’lık kuru kimyevî tozlu veya eşdeğeri gazlı yangın söndürme cihazları bulundurulması gerekir.
    (3) Otoparklarda, depolarda, tesisat dairelerinde ve benzeri yerlerde ayrıca tekerlekli tip söndürme cihazı bulundurulması mecburidir.
    (4) Söndürme cihazları dışarıya doğru, geçiş boşluklarının yakınına ve dengeli dağıtılarak, görülebilecek şekilde işaretlenir ve her durumda kolayca girilebilir yerlere, yangın dolaplarının içine veya yakınına yerleştirilir. Söndürme cihazlarına ulaşma mesafesi en fazla 25 m olur. Söndürme cihazlarının, kapı arkasında, yangın dolapları hariç kapalı dolaplarda ve derin duvar girintilerinde bulundurulmaması ve ısıtma cihazlarının üstüne veya yakınına konulmaması gerekir. Ancak, herhangi bir sebeple söndürme cihazlarının doğrudan görünmesini engelleyen yerlere konulması halinde, yerlerinin uygun fosforlu işaretler ile gösterilmesi şarttır.
    (5) Taşınabilir söndürme cihazlarında söndürücünün duvara bağlantı asma halkası duvardan kolaylıkla alınabilecek şekilde yerleştirilir ve 4 kg’dan daha ağır ve 12 kg’dan hafif olan cihazların zeminden olan yüksekliği yaklaşık 90 cm’yi aşmayacak şekilde montaj yapılır.
    (6) Arabalı yangın söndürme cihazlarının TS EN 1866 ve diğer taşınabilir yangın söndürme cihazlarının TS 862- EN 3 kalite belgeli olması şarttır.
    (7) Yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolü ve bakımı TS ISO 11602-2 standardına göre yapılır. Söndürme cihazlarının bakımını yapan üreticinin veya servis firmalarının dolum ve servis yeterlilik belgesine sahip olması gerekir. Servis veren firmalar, istenildiğinde müşterilerine belgelerini göstermek zorundadır. Söndürme cihazlarının standartlarda belirtilen hususlar doğrultusunda yılda bir kez yerinde genel kontrolleri yapılır ve dördüncü yılın sonunda içindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılır. Cihazlar dolum için alındığında, söndürme cihazlarının bulundukları yerleri tehlike altında bırakmamak için, servisi yapan firmalar, bakıma aldıkları yangın söndürme cihazlarının yerine, aldıkları söndürücü cihazın özelliğinde ve aynı sayıda kullanıma hazır yangın söndürme cihazlarını geçici olarak bırakmak zorundadır.
    (8) Binalara konulacak yangın söndürme cihazlarının cinsi, miktarı ve yerlerinin belirlenmesi konusunda, gerekirse mahalli itfaiye teşkilatının görüşü alınabilir.
    Isgnet | mevzuat kütüphanesi

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    12.jpg
    İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği (İlgili Konu)​
  7. zübeyde İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yangın söndürme tüpleri asılı olmalıdır evet ama acaba yönetmelikte böyle bişey istemiş olmalarının sebebi nedir acaba yerde olmasının nasıl bir zararı olabilir acaba
  8. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yerde olması ile takılıp düşmelere , yaralanmalara sebebiyet verebilir. Erişiminin engellenmesine sebebiyetler olunabiliyor.Diğer bir nokta ise acil durumlarda eğilip almalardan ziyade asılı olarak konulan tüplerin erişiminin daha kolay olabilmesi.
  9. yaşarsalur İSGforum Üyesi

arkadaşlar evet yönetmelik 90 cm der fakat mantık şu illa 90 cm diye milimetrik olmasına gerek yok ortalama bir insanın kolayca erişebileceği seviyede asabilirsin yani yangın anında yangın söndürücüyü en hızlı ve en kolay alabileceği mesafe olarak düşünebilirsiniz benim ki sadece yorum katmak olaya bazen yorum katmak elinizde herşeyi yönetmeliğe göre birebir yapmayın bazen yönetmelikde yazmayan önlemleride siz alabilirsiniz kanunlardada açıklar oluyor kanunlarda açık olmasa yönetmelikler yenilenmez sürekli zaten yorum yapmaya çalışın ....
  10. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2870
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ayrı
    ayrıca ergonomik değil
  12. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

kesinlikle haklısınız Özellikle binaların yangından korunması hakkında yönetmeliğe hakim olup yorumlamayı iyi yapmak gerekir.kısacası bel hizası dersek yeterli olur.( bel hizası derken benim boyum 1.80 senin ki 1.60 onunki 170 gibi kıstaslara bakmayalım lütfen.:)
  13. ibrahim kol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    arkadaşlar ayrıca yerdeki tüp tabanından korozyona uğrar. titreşimle içindeki azot gazını kaybeder. devrilip yuvarlanabilir, slip trip fall hazard sebebidir, ve en önemlisi duvara monte edilmezse yürür :)
  14. Serkan Çokeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17884
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yerden yükseklik 90 cm ama tüpün alt kısmı mı üst kısmımı 90 cm yi geçmeyecek. :)
    Yönetmelikte yerden yüksekliği 90 cm yi geçmeyecek diyor ama yukarıdaki resimde üst seviye 90 cm de.
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Zeminden 90 cm olacak şekilde.
  16. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Erkan bey
    kafam karıştı yangın söndürme cihazının yerden yüksekliği olması gerekir
    neden derseniz yönetmelikte de dediği gibi
    4 kg’dan daha ağır ve 12 kg’dan hafif olan cihazların ZEMİNDEN OLAN YÜKSEKLİĞİ yaklaşık 90 cm’yi aşmayacak şekilde montaj yapılır
    ysc montaj.png
    resimde de görüleceği üzere daha mantıklı ve uygulanabilir
    acil durum anında eğilmeden vücut ergonomisini bozmadan alınabilecek yükseklik
  17. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Cihaz iş yerlerinde genellikle kuytu köşelerde ,genelde önünde farklı türden eşyalarla kapatılmış olur. Risk analizi yaptığım yerleriin birinde yangın tüpü hurda buzdolabının içinden çıktı. Devrilmeler,titreşimle içindeki azotun etkinliğini kaybetmesi,korozyon, ergonomi hepsi birer etkendir 90 cm den asılmasına ama asıl sebep herkezin rahatlıkla görebileceği ve farkedebileceği noktada olması gerekliliğidir. Hatta yangın tüpünün asıldığı kısmın kırmızı renkle boyanması acil durumlarda tüpü fark edilebilirliğini arttırmaktadır.
  18. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    90 cm yerden tüpün kafa hizası olan kısımdır, insan vucudunun ortalama bel boyu uzunlugunu baz alırsak tüpün kafa kısmı 90 cm den yuksek oldugunda tüpü monteli duvardan almak, kaldırmak zor oluyor, özellikle zayıf ve sıska kişiler için... erkan beyinde dediği gibi 90 cm yer-tüpün kafası arasındaki mesafedir..
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    benim boy 1,75 bel yüksekliği sanırım 95-100 cm civarıdır
    tüp 90 cm ye asılı iken kolumu dirsekten 90 derece açı yaptığımda tüpü tutamıyorum
    bir elimi tüpün mandalından
    diğer elimi de tüpün altından tutarak yükü kavramaya çalışıyorum ki
    yangın söndürme cihazını asılı olduğu yerden alabileyim
    dolayısıyla eğilmek zorunda kalıyorum ERGONOMİK olmuyor
    ama resimdeki gibi olursa tüpün alt kısmından yükü kavramak için kolum dirsekten 115 derece civarı açı yaparak
    ve belden eğilmeden vücudum dik vaziyette tüpü kavrayabiliyorum

yada biraz daha beyin fırtınası yapalım
    gerçi bu saatte beyin hücrelerim iflas eder kıvama geldi

şöyle bir örnek vereyim biraz yanlış bir benzetme olabilir

3 m yüksekte yapılan çalışmalarda paraşüt tipi emniyet kemeri takılması gerekli diyoruz
    bu 3 m kişinin baş hizası yüksekliği mi yoksa ayak tabanının tekabül ettiği yükseklik mi
    (((4 kg’dan daha ağır ve 12 kg’dan hafif olan cihazların ZEMİNDEN OLAN YÜKSEKLİĞİ yaklaşık 90 cm’yi aşmayacak şekilde montaj yapılır)))
  20. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benzetmeniz düz mantıkla düşünürsek doğru ama aradaki fark şu erdem bey, yüksekte çalışma konusunda ayak basılan yer, tüp konusunda tüpün kullanılan ve tututal kısmı yani baş kısmı esas alınıyor o yüzden benzetme olmadı :) sizde haklısınız dediğiniz şekilde belki kavramak sizin için daha kolay geliyordur ama bunu genel düşünmek lazım, inanın ben bel boyu değil insan boyu hizasında asılan tüp gördüm (keşke fotoğraflayıp paylaşma imkanım olsaydı burada) mantıkta şu: omuz desteğiyle tüpü almak daha kolay olurmuş :) çıkın şimdi işin içinden..