1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın söndürme ekibinde olan çalışanlara isg uzmanı tarafından eğitim verilmesi yeterlimidir?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Nil Gün tarafından 8 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Günaydın herkese,
    Arkadaşlar benim bir sorum olacak. Yangın söndürme ekibinde olan çalışanlarımın iş güvenliği uzmanı tarafından acil durum eğitimleri alması yeterli midir? Yoksa Yangınla mücadele sertifikalı eğitimini mi almalıdır? İtfaiye vb. tarafından..
  2. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yangın ekibi yangına müdahale eğitimi almaları gerekmektedir .Acil durum ekiplerinden yangın ekibi, yani yangına ilk müdahalede bulunacak kişiler yetkilendirilmiş kişi yada kurumlardan eğitim almaları eğitim sonucu 1. seviye yangına müdahale eğitimi aldığına dair sertifika alınması gerekir. Sertifikayı verecek olan kişi 1. sınıf yangın eğitmenlik belgesi olan kişilerdir (benim gibi :D:D:D)
  3. Bununla ilgili dayanağınızı söylermisiniz , birde yüksekte çalışma eğitimi için aynı şey mi geçerli, teşekkür ederim
  4. Muzafferr YILMAZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İSG Uzmanının eğitim vermesi gerekiyor. Fakat sertifikalandırmak için İtfaiyenin eğitim vermesi gerkiyor..
  5. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜMEğitim

Genel eğitim
    MADDE 129-
    (1) Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri artırılır. Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl kullanılacağı ve en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbikî eğitimden geçirilir. Binada senede en az 1 kez söndürme ve tahliye tatbikatı yapılır.

Özel eğitim
    MADDE 130- (1) İtfaiye eğitim birimi bulunmayan belediye itfaiye teşkilatlarının yönetici personelinin; genel yangın bilgileri, sivil savunma ve ilk yardım konularını içeren temel eğitimleri İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nce yapılır. Bu personelin her türlü eğitim giderleri, kuruluşlarınca kendi bütçelerinden karşılanır. Belediye itfaiye teşkilatının yönetici personelinin teknik eğitimleri ile diğer personelin temel ve teknik eğitimleri, kendi teşkilâtlarınca yaptırılır.
    (2) Bünyesinde özel itfaiye birimi bulunduran kamu kurum ve kuruluşları ve özel kuruluşlar ile diğer yapı, bina ve işletmelerde itfaiye birimi personelinin eğitimi, kendi imkânları ile kendi kuruluşlarınca, gerekirse mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatından yararlanılarak yapılır. Bu kuruluşlar, ilgili mevzuatına uygun şekilde yangın eğitimi veren özel okul, kurs ve dershanelerden eğitim hizmeti alabilirler.

UMARIM yardımcı olmuştur

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Mayıs 2015 ---
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜMEğitim

Genel eğitim
    MADDE 129- (1) Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri artırılır. Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl kullanılacağı ve en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbikî eğitimden geçirilir. Binada senede en az 1 kez söndürme ve tahliye tatbikatı yapılır.

Özel eğitim
    MADDE 130- (1) İtfaiye eğitim birimi bulunmayan belediye itfaiye teşkilatlarının yönetici personelinin; genel yangın bilgileri, sivil savunma ve ilk yardım konularını içeren temel eğitimleri İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nce yapılır. Bu personelin her türlü eğitim giderleri, kuruluşlarınca kendi bütçelerinden karşılanır. Belediye itfaiye teşkilatının yönetici personelinin teknik eğitimleri ile diğer personelin temel ve teknik eğitimleri, kendi teşkilâtlarınca yaptırılır.
    (2) Bünyesinde özel itfaiye birimi bulunduran kamu kurum ve kuruluşları ve özel kuruluşlar ile diğer yapı, bina ve işletmelerde itfaiye birimi personelinin eğitimi, kendi imkânları ile kendi kuruluşlarınca, gerekirse mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatından yararlanılarak yapılır. Bu kuruluşlar, ilgili mevzuatına uygun şekilde yangın eğitimi veren özel okul, kurs ve dershanelerden eğitim hizmeti alabilirler.
  6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

1. sınıf, 2. sınıf ya xn+1 diye yangın eğitimleri dıye akrediye ve mevzuata gecen egıtım konuları yoktur. Bunlar tamamıyla bu eğitimleri veren kurumların para tuzağı. Yukarıda bahsi geçen yönetmelik maddelerinde açıkça belirtildiği gibi acil durum ekiplerinin eğitimi itfaiye ve mahali iadarelerce karsılanır. Bu kurum dışında 1.2. veya 3. yangın eğitimi alan eğiticiler tarafından verilir anlamı çıkmamaktadır.

madde 130 ise itfaiye birimi bulunan ve bulunmayan kuruluslardakı gorevlılerın egtımlerının nasıl karsılanacagından bahseder.

Ancak;

Acil durum yönetmeliğinde çok farklıdır Özel olarak görevlendirilen ekiplerinin eğitimi uzman ve hekım tarafından verilmesi halinde bu durum işveren ve eğitim verenlerle imzalanarak belgelendirilir. Burada hekım ve uzmanların bu eğitimi verebilecekleri anlaşılmaktadır. Yalnız aynı yönetmeliğin muhdahele ve tahliye yontemlerı konusunda Yangın yönetmeliğini refere etmiştir.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendiri,

Acil durum müdahale ve tahliye yöntemleri oluşturulurken 27/11/2007 tarihli ve 2007/12937 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümleri dikkate alınır.

e) Özellikle ilk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele konularında, işyeri dışındaki kuruluşlarla irtibatı sağlayacak gerekli düzenlemeleri yapar.

Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitim

MADDE 15 – (1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.

(2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır.

(3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

sonuç olarak eğitimleri iş güvenliği uzmanları verebilir aynı zamanda işveren özel düzenleme ile dış kaynaklı özel ve tüzel kişiliklerden de bu eğitimleri alabilir.Bu hususta yangın,tahliye ve arama kurtarma gibi eğitim ve tatbikatların alanında uzman firmalarca yaptırılması önem arzetmektedir.

yangın eğitimine gelince iş güvenliği uzmanı rahatlıkla eğitimi verebilir tatbikat dahil..
  8. ipek-evrim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65193
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalıştığım şirkette yangın eğitimi verilmiş sertifika verilmemiş sıkıntı olur mu?
  9. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Neylee ğitim aldıklarını belgeleyeceksizniz
  10. denizözgür İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Konuyla ilgili olarak; Tehlikeli sınıfta bir çalışan bir de işveren varsa (tornacı gibi) ekiplerin kurulması nasıl yapılacak? Konuyu sitede araştırdım ama bulamadım.
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Abi bu konu hakkında 50 tane konu açıldı 50 konuda da aynı şeyi yazdım. İş yerinde görevli uzman ve hekim işeverenin de imzalaması halinde sertifika verebilir diyor. Yönetmeliği kopyala yapıştır yapmayacağım yukarıda @Erkan Dündar bey yazmış zaten. Tabiki istenirse dış kuruluşlardan da eğitim alınabilir. Fakat kimse uzman veremez diyemez.
  12. Odatesi İSGforum Üyesi

Burada esas olan eğitimin farkındalık yaratması ve amacına hizmet etmesidir. Sorunuza gelince kanaatimce itfaiyeden alınan eğitim yeterlidir. Hatta sizin konu hakkında gerekli eğitimleri almanız durumun da siz bile verebilirsiniz. http://www.recepguner.com/wp/index.php/yangin-egitimi/