1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın söndürme ekipman dolabı

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Burcu Gökmen tarafından 27 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba,

yangın söndürme ekipman dolabında olması gereken malzemeler herhangi bir yerde tanımlı mı acaba, bilgisi olan var mı?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yangın söndürme ekipman dolabı:içinde hortum var başka ne olmalı olsa olsa bidene de yangın tüpü olur..
  3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Yangın dolapları. yangın söndürmede kullanılan ekipman yedekleri( flanş hortum kelepçe vs), itfaiye giysileri miğfer, yangın battaniyesi, anahtlar vs)
  4. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    mevzuatta yokmu detaylı banada lazım
  5. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sadece hortum ve tüp yeterli değil, yanmaz elbiseler, solunum cihazları yüz maskeleri vb. malzemeler de olmalı ama bi yerde tanımlı bi standardı var mı bilemiyorum, onu öğrenmek istemiştim aslında...
  6. İPEK KARABABA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    128131
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yangın istasyonlarından ( kurtarma adacığı ) bahsediyorsanız isteğe göre zenginleştirilebiliyor.Fabrika içerisinde birkaç noktaya bu istasyonlardan kurup içeriğinede sedye , ilkyardım dolabı,yangın battaniyesi,kullanma talimatı, acil cıkış şeması, ikaz butonu, bir kac tane yangın söndürücü tüp( koyduğunuz bölgeye uygun) ve telefon 110 dahiliyide verebilirsiniz güvenlik vs. arayıp ekipler arası iletişimi sağlar. Daha detaylı isterseniz maske , bot ve kıyafetleride eklersiniz.
  7. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    [​IMG][​IMG]

tesisimizdeki yangın istasyonu
  8. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Burcu hanım merhaba tesiste bulundurulacak yangın tüpler, yangın dolapları, yangın hortumları acil durum kapıları, yangın elbiseleri gibi malzemeler Binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte BYKHY bildirilmektedir. Yangın istasyonlarında bulundurulacak fikrasyon melanjör, yangın battaniyesi, nozul, lans gibi yedek ekipmanlar sizin tesisinizdeki olası olabilecek yangınlarda ne kadar ihtiyaç olacak ona göre bir risk değerlendirilmesi yapıp adetleri çıkartıp yedek olarak yangın istasyonunda bulundurmanız gerekir
  9. deniz k İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8730
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Malzeme dolabıyla ilgili zorunluluk, hangi şartlarda kaç tane bulundurulması ve içeriği hakkında bir yönetmelik bulamadık. Bu konunun geçtiği yönetmeliği bilen arkadaşımız var mı?
  10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  11. deniz k İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8730
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kendi sorumu cevaplıyım arkadaşlar, sizde bilgilenin:)

Yangın güvenlik ve sivil savunma malzeme dolabı ismiyle de geçiyor. Yangın söndürme cihazları üreten bir firmayı aradık, bu dolapları temin etmenin yasal bir zorunluluğu olmadığını, içindeki malzemelerin ne olacağını da karşı tarafın belirlediğini söyledi.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK'in 128. maddesi'nde şöyle geçiyor:

"
    Bina sahibi ve yöneticileri ile bina amirleri; ekiplerin, yapılarda meydana gelecek yangınlara müdahale etmeleri ve kurtarma işlemlerini yürütmelerinde kullanmaları için gereken malzemeleri bulundurmak zorundadırlar. Yapının büyüklüğüne, kullanım amacına, mevcut koruma sistemlerine ve oluşturulan ekip özelliklerine göre, mahalli itfaiye teşkilatı ve sivil savunma müdürlüğünün görüşü alınarak, gerekli ise gaz maskesi, teneffüs cihazı, yedek hortum, lans, hidrant anahtarı ve benzeri malzemeler bulundurulur. Bulundurulacak malzemeler, itfaiye teşkilatında kullanılan malzemelere uygun olmak zorundadır."
  12. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    Yangın söndürme cihazları ve tesisatını bykhy çok güzel belirtmiş. İster dolaba koyarsınız isterseniz gözönüne bunda bir zaruret yoktur.
  13. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    IMG_20140301_194044.jpg
  14. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Örnek olarak resimde size göstermek için bulduğum bu var. mevzuatta ne var bilmiyorum ama şöyle düşünün acil bir durumda hangilerine ihtiyacınız olurdu?? Sonuçta en büyük iş bizlere düşüyor.

Ekli Dosyalar:

15. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Nil Gün bu konu diğer başlıklarda defalarca konuşuldu onlardan da faydalanabilirsin. Örnek resimi konuşmaktan ziyade hangi tehlikeleri bahseden ne büyüklükte bir işyerinden bahsediyoruz o önemli. Örneğin kimyasal dökülme riski varsa kimyasala dayanıklı eldiven bulundurursunuz, 2 katlı bir bina ise katlanabilir merdiven bulundurursunuz, iç duvarların ekserisi ahşaptır balta bulundurursunuz.

Bence en ideali KKT ,gerekli ise 30 mt makarada sarılı lansı üzerinde hortum olması ve gene gerekli ise KKD ( Çizme Eldiven, Baret, Yağmurluk) . Fazla malzeme ile fazla işi profosyonel olmayan yapamıyacaktır.
  16. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Yangın Koruyucu donanımın dolap içerisine alınmasınada gerek yoktur. Temizleyip kurutulmuş elbisenizi keskin cisimlerden uzak, havadar ve güneş - floresan ışığından uzak her hangi bir yere koyabilirsiniz.

Ben 4000 lira para verdim illa dolaba koyacağım diyorsanız havalandırma delikleri bulunan ve camekanı olmayan kapalı dolap seçmeniz içine koyduğunuz malzemeler için en iyisidir.

KKD yi dolaba takım elbise gibi asarsanız elbiseleri ve donanımı itfaiye gelene kadar ancak giyersiniz. İtfaiye usulu olursa giyimi daha kolay olur.

Nomex sim;

20140830_134607.jpg 20140830_135601.jpg 20140830_135350.jpg 20140830_134831.jpg