1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın tüpü kontrol ve bakımları

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve efecan tarafından 9 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. efecan İSGforum Üyesi

dsc09272y.jpg

Yukardaki Resim Yangın Tüpünün Ya Bozuk yada Boş olduğunu gösterir.

Aylık kontrol : genel durumu, emniyet sibobu, mühür ve pimi,hortum,lans ve tetiği kontrol edilir.
    Altı aylık kontrol : aylık kontrole ilaveten cihaz ve karbondioksit tüpü tartılır.
    Bir yıllık kontrol : Altı aylık kontrole ilaveten cihazın kapağı açılarak içindeki maddenin niteliğini kaybedip etmediği kontrol edilir.(firma teknik elamanı tarafından- iki yıllık garanti kapsamındayken)
    Beş ve on yıllık kontrol : Cihaz tamamen boşaltılarak tüpün niteliğini kaybedip etmediği su basınç testi ile kontrol edilir. (Yetkili Firma tarafından)

Yangın söndürme cihazları yangına iyi gelir, tabii periyodik kontrolü düzenli yapılıp; doğru kullanımı bilinirse !

YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARININ YERLEŞTİRİLMESİ

1-Taşınabilir söndürme tüplerinin tipi ve sayısı ,mekanlarda varolan durum ve risklere göre belirlenir.
    A Sınıfı Yangın çıkması muhtemel yerlerde ,çok maksatlı kuru kimyevi tozlu veya sulu,
    B Sınıfı Yangın çıkması muhtemel yerlerde ,kuru kimyevi tozlu ,karbondioksitli veya köpüklü,
    C Sınıfı Yangın çıkması muhtemel yerlerde ,kuru kimyevi tozlu veya karbondioksitli,
    D Sınıfı Yangın çıkması muhtemel yerlerde ,kuru metal tozlu,
    Söndürme tüpleri bulundurulur.

Ekli Dosyalar:

2. bilal tas İSGforum Üyesi

Teşekkürler
  3. efecan İSGforum Üyesi

4. İSGC İSGforum Üyesi

teşekkürler..
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  6. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    teşekkürler....
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dsc09272y.jpg

Serkan Aydemir yukardaki yangın tüpü basınç ölçerinden ne anlamalıyız.yada yangın tüplerini gözle muayene ve kontrolü yaparken yangın tüpünün arızalı mı yoksa basınç kaybı olmuş,çalışır mı çalışmaz mı nasıl anlarız.yardımcı olursanız sevinirim.
  8. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    resimdekine bakarak yorum yapacak olursak cihazın içindeki azot gazının seviyesi düşmüştür.Kullanımı gereksiniminde cihazdan çıkacak tozun basıncı az olacaktır.Cihazı hiç kullanmasak bile azot gazı kaçağı başlamıştır.Firmaya gönderip değişimi sağlanmalıdır
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    peki ibre üst kırmızı alanda olursa ne olur,yeşil alan içinde olursa ne oluyor...
  10. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yeşil alanda olursa azot gazının yeterli seviyede olduğunu gösterir.eğer yeşil kısmın sağ tarafına doğru ise fazla basınç olduğunu sol tarafında ise gazın eksildiğini belirtir.fazla basıncın bir zararı yoktur ama eksik ise değiştirilmelidir.Sonuç olarak manometre bize cihazın içinde toz olup olmadığını değil azot gazı olup olmadığını gösterir ve her zaman yeşilde olmalıdır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Temmuz 2013 ---
    Erkan Dündar başka aklınıza takılan soru var ise bilgim darcığında cevaplamaya çalışırım
  11. Kaya Tanyel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Helena Wood Art
    içinde azot gazı mı var? hangi tiplerde? kuru toz, köpük, CO2, vs...
    CO2 tiplerinde CO2 vardır mutlaka :)
  12. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

Köpük ve KKT cihazlarında azot bulunmaktadır.Karbondioksit tipi cihazlarda bellrttiğiniz gibi sadece kaarbondioksit gazı bulunmaktadır.Doğru mantık yani :)
  13. Orhan Arslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende yukarıdaki bilgilerin ışığında yeni hazırladığım Yangın Tüpü kontrol formunu sizlerle paylaşmak istedim
    faydalı olması dileğiyle.

Ekli Dosyalar:

14. ender şahin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99430
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    teşekkürler elinize sağlık
  15. irem topsoy İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler
  16. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Tarih kısmı açmışsınız zaten firmada tek tüp yok ki... Ocak şubat mart sırasında tüpleri numaralasanız, alt alta kaç tüp varsa, ve bir sütunada nerde bulunduğunu yazsanız. ayrıca cinsini (kkt, co2 vs.) daha iyi olur sanki.
    yada her tüp için bu formlardan bir tane kullanmak gerekir öylede olur tabi.
  17. Orhan Arslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bu formu her yangın tüpünün yanında kullanılması açısından düşündüm.
    Böylelikle herhangi bir inceleme durumunda, o tüpün yanına geldiğinizde tüp ne zaman ve kimin tarafından kontrol edilmiş kısa zamanda anlaşılabilir ve ona göre gerekli müdahale yapılabilir.
  18. Ahmet Özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Peki değerli arkadaşlarım abilerim. Ben tüplerin dolumunu yaptım bakımlarınıda aylık kontrollerle gelip bakıyorlar ama ben firmaların tüplerin içine başka maddeler koyduğunu duydum firmaları bu noktada nasıl test edebiliriz? var mıdır böyle bir kurum yada kuruluş?
  19. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    @Serkan Aydemir , Ahmet beyin sorusunun cevabını bende merak ediyorum. Dolum yaptırdığımız firmalara nasıl güveneceğiz, onlardan talep etmemiz gereken belgeler var mı? Atıyorum; yeterlilik belgeleri, sertifikaları vs. ? Bu firmalar ne sıklıkla denetleniyor?
    Sonuçta biz dolum yaptırdık diye içimiz rahat ama gerçekten rahat olmalı mıyız?

Dolumdan gelen tüpler içinden rastgele birini seçerek test etsek ve ödemenin deneme sonrası yapılacağını bildirsek firmanın böyle ucuz oyunlar oynamasını engellemiş olur muyuz acaba diye düşünüyorum. ;)
  20. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firmaların sanayi ve ticaret bakanlığından almış olduğu dolum belgesi ve yeterlilik belgesini isteyebilirsiniz.Bunları talep ettikten sonra ISO 9001 : 2000 Kalite Belgesi ve CE (Avrupa Standartlarına Uygunluk Belgesi ) Sertifikaları var ise kendinizi sağlama almış olursunuz Ayrıca sizin dediğiniz gibi teslim aşamasında herhangi bir cihaz seçip söndürme etkisine bakabilirsiniz