1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın tüpü kontrol ve bakımları

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve efecan tarafından 9 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. İPEK KARABABA İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  128131
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yangın söndürme tüpü alırken firmalarla sözleşme yapıp orda kkt için map oranını belirtirseniz analiz sonucunda istenenden düşük çıktıgında bedel ödemeyeceğinizi ve sorumluluğu kendilerine yükleyip rasgele sectiğiniz bir tüpün kimyasal analizini yaptırıp içeriğindeki monaamonyum fosfat oranına bakabilirsiniz. Böylelikle yaptığını sözleşme ve analiz raporunuz ile anlaştıgınız firmanın ve kendi firmanızın güvenliği konusunda rahat edersiniz.
 2. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
  tüpler için %45 toz oranı gayet idealdir bilginize.
 3. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Marka Yangın
  Yangın Söndürme cihazlarınıza dolum yaptıracağınız Yangın firmalarının TSE, CE veya İSO belgeli olması veya bilinen bir marka olması onun gerçek toz kullandığını beyan etmez, doluma vereceğiniz cihazlarınızı, personellere cihazın nasıl kullanıldığını göstermek amaçlı küçük bir eğitim de kullanabilir hem tüpü boş verir, hemde eğitim de kullanmış olursunuz.
 4. Fatih BAĞCI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92836
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar işyerimizdeki yangın söndürme tüplerinin periyodik 6 aylık dolumları ve 4 yılı doldurmuş olanların hidrostatik test ve toz değişimlerinin yaptıracağız.

  Ancak TS 11827 (Nisan-2014) madde 4.2.19 der ki "İş yeri bakım ve dolum hizmeti vereceği yangın söndürme cihazlarının imalatçı/ithalatçı firması ile sözleşme yapmalı, sözleşme yapmadığı firmanın/firmaların cihazlarına bakım ve dolum hizmeti vermemelidir" der ve madde 4.5. de de "Belgelendirme işlemi esnasında düzenlenecek Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi (HYB) ne bakım, onarım ve dolum hizmeti veren iş yerinin hizmet verdiği ana firmanın/firmaların tescilli unvanı/unvanları ile hizmet markaları açıkça yazılmalıdır" diyor.

  Şimdi burdan şunu mu anlamalıyız eğer elimizde karbosan marka cihaz varsa Hizmet Yeterlilik Belgesinde karbosandan yetki almış firmalara mı dolum ve bakım işleri yaptırılmalı? Eğer Hizmet Yeterlilik Belgesinde karbosan yazmıyorsa veya firma sadece BKS marka cihazın yetkisini almışsa karbosan ın bakım ve dolumunu yaptıramaz mıyız?
 5. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Marka Yangın
  Merhabalar Fatih Bey,
  Öncelikle cihazın üstünde ki etiket değil soğuk damgayı dikkate almanız gerekir. soğuk damga da Karbosan yazıyorsa ona veya onun yetki vermiş olduğu bayilerine dolum yaptırabilirsiniz.
  Veya başka bir firmaya dolum yaptırabilmek için, Gövde kasasının değişmesi gerekir.
  Örnek; X firmadan dolum fiyatı alacaksınız, ama gövdede ki soğuk damga Z firmasına ait, bunun için de X firması kendi soğuk damgalı kasasını belirli bir ücret karşılığın da size değiştirerek dolum yapar. Dolum sonucun da gövde kasalarınız yenilenmiş olur ve 5 yıl daha hidrostatik teste gerek kalmaz.

  Eğer yukarıda belirttiğim şekil de işlem yapılmazsa Sanayi Bakanlığı denetim esnasın da hem dolum yapan firmaya hemde yaptıran firmaya tüp başı 27 bin TL ceza kesiyor.

  Bilgilerinize
 6. Fatih BAĞCI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92836
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yani şimdi bizde on farklı firmanın yangın tüpü var toplam 276 adet ve devlet kurumu burası ihale yapıcaz.
  Herbirini kendi firmasına dolum yaptırmak lazım yani doğru mu anlıyorum? Böyle de olursa büyük sıkıntı olur teklif formumuz her marka her kg her cins tüp için ayrı ayrı olmalı veya malatya için düşünürsek zaten iki firma var bunlarında tüm bu marka tüplerin yetkilerini alıp almadıklarını bilmiyorum???
  Büyük sıkıntı olacak böyle...
 7. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Marka Yangın
  Fatih Bey,
  Benim kanaatimce, ihale çıkaracaksanız birebir değişim şeklin de çıkartın derim.
  hem tüm cihazlar değişir sıfır olur, hem de tüm cihazlar tek marka olur.
 8. Fatih BAĞCI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92836
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  evet hepsinin değiştirebilsek daha iyi ama yangın tüpleri demirbaş olarak geçiyor devlet kurumlarında ve yenisini almak için önce mevcut olanları kal etmek gerekiyor kal etmek için ise kullanılamayacak durumda olmaları lazım. ayrıca mevcut olanları kal etmek için izinler alınması gerekiyor o işin mevzuatı daha zor.
  bu sebeple mevcutların bakımını yaptırmamız lazım ama bu defa da bahsettiğim yetkili servis olması lazım bakalım nasıl çözecez. her bir marka yangın tüpünü yeterlilik belgesi almış firmaya yaptırmak lazım o daha ayrıca karışık olacak.

  teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
 9. Abdulkadir. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 10. İsmail KÜÇÜKÇOBAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37746
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MEB
  Yangın söndürme cihazlarının kontrol ve bakımları ile ilgili talimat ve formları içeren bir yazı!

  Yangın Tüpü Bulunması Gereken Yerler
  Başta işyerleri olmak üzere, binalarda özellikle yangınların başlangıç aşamasında kontrol altına alınarak, büyümesine engel olmak için kullanılan araçların başında yangın söndürme cihazları (yangın tüpü) gelmektedir. Yangın tüplerinin binalarda kullanılan malzemeler, depolama alanlarının özellikleri, yapılan işlerin niteliklerine göre, uygun özellikte bulundurulması önemlidir. Taşınabilir söndürme tüplerinin tipi ve sayısı, mekânlarda var olan durum ve risklere göre belirlenir. Buna göre;

  a) A sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, çok maksatlı kuru kimyevi tozlu veya sulu,

  b) B sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, kuru kimyevi tozlu, karbondioksitli veya köpüklü,

  c) C sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, kuru kimyevi tozlu veya karbondioksitli,

  d) D sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, kuru metal tozlu, söndürme tüpleri bulundurulur.

  Genel olarak, her bağımsız bölüm için ayrı yangın söndürme cihazı bulundurmak önemlidir. Ayrıca, Düşük tehlike sınıfında her 500 m2, orta tehlike ve yüksek tehlike sınıfında her 250 m² yapı inşaat alanı için 1 adet olmak üzere, uygun tipte 6 kg’lık yangın söndürme tüpü bulundurulması gerekir.

  [​IMG]

  Otoparklarda, depolarda, tesisat dairelerinde ve benzeri yerlerde ayrıca tekerlekli tip söndürme tüpü bulundurulması mecburidir. Kazan dairesinde en az 1 adet 6 kg’lık çok maksatlı kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazı, Kat kaloriferi tesisatı bulunan veya gazyağı kullanan binalarda, en az 1 adet 6 kg’lık kuru ABC tozlu el yangın söndürme cihazı bulundurulması zorunludur.

  İlgili yönetmelik için tıklayınız.

  Binalarda bulunan yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrol, test ve bakımları bina sahibi, yöneticisi veya bunların yazılı olarak sorumluluklarını devrettiği bina yetkilisini sorumluluğundadır. Binalara konulacak yangın söndürme tüplerinin cinsi, miktarı ve yerlerinin belirlenmesi konusunda, gerekirse mahalli itfaiye teşkilatının görüşü alınabilir.

  Yangın Tüplerinin Aylık Kontrolleri
  Binalarda oluşturulan yangın söndürme ekiplerinde bulunan kişiler arasında yapılan görevlendirme ile bakım ve dolumu yapılarak uygun şekilde yerleştirilen tüplerin aylık olarak kontrol edilmesi ve kayıt oluşturulması önemlidir. Yapılan bu aylık kontroller ile tüplerin basınç göstergelerinin izlenmesi, herhangi bir deforme veya sızdırmanın tespiti ve önlem alınması mümkün olur. Ayrıca yangın tüpü uyarı işaretlemeleri, acil çıkış yönlendirme levhalarının kontrolü de aylık kontrol formunda bulunmalıdır.

  [​IMG]

  Yangın Tüplerinin Yıllık Bakımları
  Binadan sorumlu kişi tarafından yangın tüplerinin yılda bir kereden fazla ancak altı aydan az olmayacak sürede, yıllık periyodik bakımları için yetkili firma ile irtibatta olması gerekmektedir. Bu periyodik muayene bakımların, “TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi” almış firmalar tarafından yapılması, bakım konusunda uygunluk için önemlidir. TS 11827 standartlarına göre “TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi” bulunan firmalar, bu adresten (tıklayın) “Belge Tipi=HYB”, “TS NO=11827”, “İL=Bulunduğunuz İl” seçilerek, listelenebilir.

  Yangın Tüpü Kontrol ve Bakım Dosyası
  Binalarda bulunan yangın tüplerinin her an kullanılabilecek şekilde hazır tutulabilmesi, gerektiği zamanlarda çalışır durumda olduğunun bilinmesi için yapılan kontrollerin kayıt altına alınması önemlidir. Sorumlular tarafından görev paylaşımı için “Yangın söndürme cihazları Kontrol ve Bakım Talimatı” hazırlanmalıdır. Ayrıca Yangın söndürme ekip başkanları tarafından aylık olarak yapılacak kontroller ve yıllık bakımlar da formlara işlenmelidir. Bunun için de “Yangın Söndürme Cihazı Kontrol ve Bakım Formu” kullanılabilir.

  Yıllık olarak yapılan periyodik muayene bakımlar, 4 yılın sonunda tüpün tamamen boşaltılarak, yeniden dolum ve hidrostatik test uygulanması ile devam eder. 4 yılın sonunda gidecek olan yangın tüplerinin yapılacak bir tatbikat ile tamamen boşaltılması ve ardından dolum ve test için firmaya yönlendirilmesi de uygun bir faaliyet olabilir.

  Yangın Söndürme Cihazı Kontrol ve Bakım Talimatı indirmek için tıklayınız.

  Yangın Söndürme Cihazı Kontrol ve Bakım Formu indirmek için tıklayınız.

  Yangın Söndürme Cihazı Yerleşim Takip Formu indirmek için tıklayınız.

  Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!
  http://www.mebilgi.com/yangin-tupu-kontrol-bakimlari/
 11. miners İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  113010
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  binalarda ofis ortamındaki springler, hidrantlar, yangın tesisatı motopump v.b.gibi aylık kontrolü için kontrol formu varmıdır