1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın tüpü kontrol ve bakımları

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve efecan tarafından 9 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. İPEK KARABABA İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  128131
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yangın söndürme tüpü alırken firmalarla sözleşme yapıp orda kkt için map oranını belirtirseniz analiz sonucunda istenenden düşük çıktıgında bedel ödemeyeceğinizi ve sorumluluğu kendilerine yükleyip rasgele sectiğiniz bir tüpün kimyasal analizini yaptırıp içeriğindeki monaamonyum fosfat oranına bakabilirsiniz. Böylelikle yaptığını sözleşme ve analiz raporunuz ile anlaştıgınız firmanın ve kendi firmanızın güvenliği konusunda rahat edersiniz.
 2. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
  tüpler için %45 toz oranı gayet idealdir bilginize.
 3. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Marka Yangın
  Yangın Söndürme cihazlarınıza dolum yaptıracağınız Yangın firmalarının TSE, CE veya İSO belgeli olması veya bilinen bir marka olması onun gerçek toz kullandığını beyan etmez, doluma vereceğiniz cihazlarınızı, personellere cihazın nasıl kullanıldığını göstermek amaçlı küçük bir eğitim de kullanabilir hem tüpü boş verir, hemde eğitim de kullanmış olursunuz.
 4. Fatih BAĞCI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar işyerimizdeki yangın söndürme tüplerinin periyodik 6 aylık dolumları ve 4 yılı doldurmuş olanların hidrostatik test ve toz değişimlerinin yaptıracağız.

  Ancak TS 11827 (Nisan-2014) madde 4.2.19 der ki "İş yeri bakım ve dolum hizmeti vereceği yangın söndürme cihazlarının imalatçı/ithalatçı firması ile sözleşme yapmalı, sözleşme yapmadığı firmanın/firmaların cihazlarına bakım ve dolum hizmeti vermemelidir" der ve madde 4.5. de de "Belgelendirme işlemi esnasında düzenlenecek Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi (HYB) ne bakım, onarım ve dolum hizmeti veren iş yerinin hizmet verdiği ana firmanın/firmaların tescilli unvanı/unvanları ile hizmet markaları açıkça yazılmalıdır" diyor.

  Şimdi burdan şunu mu anlamalıyız eğer elimizde karbosan marka cihaz varsa Hizmet Yeterlilik Belgesinde karbosandan yetki almış firmalara mı dolum ve bakım işleri yaptırılmalı? Eğer Hizmet Yeterlilik Belgesinde karbosan yazmıyorsa veya firma sadece BKS marka cihazın yetkisini almışsa karbosan ın bakım ve dolumunu yaptıramaz mıyız?
 5. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Marka Yangın
  Merhabalar Fatih Bey,
  Öncelikle cihazın üstünde ki etiket değil soğuk damgayı dikkate almanız gerekir. soğuk damga da Karbosan yazıyorsa ona veya onun yetki vermiş olduğu bayilerine dolum yaptırabilirsiniz.
  Veya başka bir firmaya dolum yaptırabilmek için, Gövde kasasının değişmesi gerekir.
  Örnek; X firmadan dolum fiyatı alacaksınız, ama gövdede ki soğuk damga Z firmasına ait, bunun için de X firması kendi soğuk damgalı kasasını belirli bir ücret karşılığın da size değiştirerek dolum yapar. Dolum sonucun da gövde kasalarınız yenilenmiş olur ve 5 yıl daha hidrostatik teste gerek kalmaz.

  Eğer yukarıda belirttiğim şekil de işlem yapılmazsa Sanayi Bakanlığı denetim esnasın da hem dolum yapan firmaya hemde yaptıran firmaya tüp başı 27 bin TL ceza kesiyor.

  Bilgilerinize
 6. Fatih BAĞCI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yani şimdi bizde on farklı firmanın yangın tüpü var toplam 276 adet ve devlet kurumu burası ihale yapıcaz.
  Herbirini kendi firmasına dolum yaptırmak lazım yani doğru mu anlıyorum? Böyle de olursa büyük sıkıntı olur teklif formumuz her marka her kg her cins tüp için ayrı ayrı olmalı veya malatya için düşünürsek zaten iki firma var bunlarında tüm bu marka tüplerin yetkilerini alıp almadıklarını bilmiyorum???
  Büyük sıkıntı olacak böyle...
 7. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Marka Yangın
  Fatih Bey,
  Benim kanaatimce, ihale çıkaracaksanız birebir değişim şeklin de çıkartın derim.
  hem tüm cihazlar değişir sıfır olur, hem de tüm cihazlar tek marka olur.
 8. Fatih BAĞCI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  evet hepsinin değiştirebilsek daha iyi ama yangın tüpleri demirbaş olarak geçiyor devlet kurumlarında ve yenisini almak için önce mevcut olanları kal etmek gerekiyor kal etmek için ise kullanılamayacak durumda olmaları lazım. ayrıca mevcut olanları kal etmek için izinler alınması gerekiyor o işin mevzuatı daha zor.
  bu sebeple mevcutların bakımını yaptırmamız lazım ama bu defa da bahsettiğim yetkili servis olması lazım bakalım nasıl çözecez. her bir marka yangın tüpünü yeterlilik belgesi almış firmaya yaptırmak lazım o daha ayrıca karışık olacak.

  teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
 9. Abdulkadir. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman