1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın tüpleri 2011 yılı itibari ile [emniyet ventilli tetik] kullanımını zorunlu hale getirilmiştir

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Lale Nazmiye YILMAZ tarafından 16 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Marka Yangın
    Yangın tüpleri bulunduğu ortamlar da aşırı nem, sıcak ve soğuğa maruz kaldıysa sacın yıpranmasına neden olur. Periyodik bakımları yapılmayan Yangın tüpünün patlaması sonucu bir çok kişi yaralanmış veya hayatını kaybetmiştir. Can ve mal güvenliğini koruması gereken yangın tüpleri 18 bar basınçla N2 azot gazı ile doldurulur bulunduğu ortamlar da hava şartlarının yarattığı etki ile bu basınç 25 bara kadar çıkar ve gövde de şişme meydana gelir eğer uzman biri tarafından müdahale edilmezse tehlike arz eder.
    Bu gibi yaralanma ve ölüm vakalarına engel olmak için Sanayi Bakanlığı 01/10/2011 tarihinden itibaren Emniyet Ventilli Tetik kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Emniyet Ventilli Tetik kullanılmadığı tespit edilen her bir cihaz başına, hem dolum yapan firmaya hemde bulunduran firmaya ciddi rakamlar da para cezası kesilmektedir.

Ekli Dosyalar:

2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sanayi ve Ticaret Bakanlığı : Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği (97/23/AT) gereği,

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından 19.12.2007 tarihinde çıkarılan ve 09.09.2009 tarihinde revize edilip 27344 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 99. maddesi gereği söndürücülerin dolum süreleri 4 yıla çıkarılmıştır.
    Yangın söndürücülerin dolumdan ve satıştan sonraki yıllık bakımları ise bu yönetmelik gereği TS ISO 11602-2’ye uygun olarak (6 aydan kısa 1 yıldan uzun olmayan aralıklarda) yapılması gerekmektedir. Söndürücülerin aylık muayenelerinin ise 30 günlük aralıklarla kullanıcı tarafından yapılması gerekmektedir.
    Standardın ilgili bölümü gereği :
    22.03.2011 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren TS 11827 Mart 2011 standardının4.2.12 maddesinde “İş yeri tarafından hizmet verilen yangın söndürme cihazlarına TS ISO 11602-2’ye uygun olarak periyodik bakım, dolum, test, onarım, periyodik muayene ve bakım hizmetleri verilmeli, bu hizmetlerle ilgili veriler kayıt altına alınarak yapılan işlemleri gösteren bakım formlarının bir örneği müşteriye teslim edilmelidir”
    Söz konusu standardın 4.2.14 maddesinde ise “İş yeri, cihazların bakım ve dolum hizmetini yazılı sözleşme esasına göre verebilecek yapıda olmalı,kullanıcı ile bakım sözleşmesi yapmalı..” denilmektedir.
    Aynı standardın 4.2.20 maddesinde de “…kullanıcılar tarafından yıllık bakımları yaptırılmayan söndürücülerde oluşabilecek olumsuzluklardan dolayı iş yeri sorumlu tutulmamalıdır” denilmektedir.
    Ayrıca, yangın söndürücüler Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliğine göre üretilmesi gereken ürünlerdir. 2004 yılından itibaren Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği (97/23/AT) uygulanması zorunlu olarak yürürlüğe girmiştir.
    Aşırı basınç yükselmesinde söndürücünün içindeki basıncı tahliye edebilmesi için, tetik tertibatı üzerinde “Yüksek Basınç Emniyet Ventili nin” bulunması zorunludur.
    Teklif ettiğimiz yeni söndürücüler üzerinde bahsedilen özellikte tetik tertibatı kullanılmaktadır.

Not : Elinizde mevcut Cihazlarda bu özellik yok ise dolum yapılmamaktadır. Dolum yapılsa dahi denetimlerden geçmediği gibi toplatılmaktadır. Mağduriyet yaşanmaması açısından “herhangi bir yangın olayında yüksek basınç sırasında patlamayarak hazne içerisinde bulunan gazı boşaltma amaçlı” bu özelliğin kullandığınız tüm cihazlarda olmasına özen gösteriniz.

KAYNAK
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Tam olarak zorunluluğu belirten mevzuat maddesini bulamadım ben? Yol gösterebilecek olan var mı?
  5. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Marka Yangın
    İyi akşamlar, umarım işinize yarar

Ekli Dosyalar:

6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iş ekipmanları yönetmeliğinde yangın ekipmanları periyodik bakımlarında TSE ye atıfta bulunulmuştur..

Yangın Söndürme cihazı

TS ISO 11602-2 standardında belirtilen sürelerde

TS ISO 11602-2 standardında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği (İlgili Konu)
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Biliyorum çok oluyorum ama o standardın ilgili maddesi lazım bana :oops: TS ISO 11602-2 standardı periyodik kontrollerin nasıl yapılacağı ile ilgili çünkü... Emniyet ventilinin tüplerde zorunluluğuna dair Ankara Valiliği'nin yazısı ilgili yönetmeliğin tanımlar kısmındaki Emniyetli Aksesuarları ile ilgili tanımdan yola çıkarak kendine vazife çıkartıp yayınladığı bir genelge Türkiye'yi bağlamaz sadece Ankara'yı bağlar...
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sanayi ve Ticaret Bakanlığı : Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği (97/23/AT) gereği,
    Ayrıca, yangın söndürücüler Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliğine göre üretilmesi gereken ürünlerdir. 2004 yılından itibaren Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği (97/23/AT) uygulanması zorunlu olarak yürürlüğe girmiştir.
    Aşırı basınç yükselmesinde söndürücünün içindeki basıncı tahliye edebilmesi için, tetik tertibatı üzerinde “Yüksek Basınç Emniyet Ventili nin” bulunması zorunludur.
    Teklif ettiğimiz yeni söndürücüler üzerinde bahsedilen özellikte tetik tertibatı kullanılmaktadır.
  9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sanırım kendimi ifade edemiyorum :) Yangın tüplerinde emniyet ventilinin bulunması zorunludur cümlesi hangi mevzuatın hangi maddesinde geçiyor ? :)

Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliğinde yok çünkü. Ya da ben körüm bulamadım :(
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Ağustos 2014, Orijinal tarih: 16 Ağustos 2014 ---
    Yorum Yok deyip kaçma :) valla bulamadım ya iş olsun diye sormuyorum...
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yarın araştırırım dönerim sana,sağlam kafayla...
  11. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Marka Yangın
    Talha Bey
    ben size Yönetmeliği yarın gönderecegim

22 Ocak 2007 PAZARTESİ
    Resmî Gazete
    Sayı : 26411
    YÖNETMELİK
    Sanayi ve Ticaret Bakanlığından:
    BASINÇLI EKİPMANLAR YÖNETMELİĞİ
    (97/23/AT)
    BİRİNCİ BÖLÜM
    Amaç, Kapsam, Dayanakve Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
    a) Akışkanlar: Süspansiyon halinde katı içerenler de dahil olmak üzere, hem saf halde gazları, sıvıları ve buharları, hem de bunların karışımlarını,
    b) Bakanlık: Sanayi ve Ticaret Bakanlığını,
    c) Basınç: Vakumun bir negatif değer olarakbelirtildiği, gösterge basıncı olarak da ifade edilen, atmosfer basıncına göre basıncı,
    ç) Basınçlı aksesuarlar: İşlevsel fonksiyona ve basınç taşıyıcı hazneye sahip cihazları,
    d) Basınçlı ekipman: Kaplar, borular, emniyet ve basınç aksesuarları, uygulaması varsa basınçlı ekipmanın basınç içeren kısımlarına bağlı flanş, nozul, kaplin, destekler, kaldırma kulpları vb. elemanları,
    e) Boru donanımı: Özellikle bir boru veya boru sistemini, bağlantıları, genişletme eklerini, hortumları veya başka uygun olan basınç altında bulunan parçaları içeren borular ve boru donanımı olarak kabul edilen havayı soğutmak veya ısıtmak amacıyla borulardan oluşan ısı değiştiricilerini de kapsayacak şekilde basınçlı bir sisteme bağlanma durumunda, akışkanların taşınması amaçlı boru bileşenleri,
    f) Donanımlar: Bir imalatçı tarafından, tamamlanmış fonksiyonel bir bütün oluşturması için birleştirilen basınçlı ekipmanın çeşitli parçalarını,
    g) Emniyet aksesuarları: Emniyet vanası, patlama diskli emniyet aletleri, bel verme çubukları, kontrollü basınç düşürme emniyet sistemleri gibi doğrudan basınç sınırlandırma aletleri ile basınç ve sıcaklık anahtarları, akışkanseviyesi anahtarları ve emniyetle ilgili her türlü ölçme kontrol ve düzenleme cihazları gibi basınç düzeltme amacına yönelik ya da kapatma veya kapatmayla birlikte tamamen durdurmayı sağlayan sınırlayıcı cihazları da kapsayacak şekilde, basınçlı ekipmanları izin verilen limitlerin aşılmasına karşı korumak için tasarımlanmış cihazları,
    ğ) İzin verilen maksimum basınç (PS): Koruyucu ya da sınırlama cihazının bağlantı noktasında veya ekipmanın en üstünde, bu yerlerin uygun olmaması halinde imalatçı tarafından belirlenen herhangi bir uygun noktada tanımlanmış olan, imalatçı tarafından belirlenen ve ekipmanın tasarlandığı maksimum basıncı,
  12. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Lale hanım bu yönetmeliği defalarca okudum dünden bu yana.

Emniyet Aksesuarları kısmındaki tanımı da okudum.

Bakın halen daha kendimi net ifade edemediğimi zannettiriyorsunuz bana :)

"Yangın Söndürme Cihazlarında emniyet ventili kullanımı zorunludur." yahut benzeri bir ifade yazan yeri aramaktayım ben. Böyle bir ifade yokken yönetmeliğin TANIMLAR kısmındaki bir tanımı yangın tüplerine atfedip bu zorunludur demek mesnetsiz bir zorunluluk oluyor.
  13. Lale Nazmiye YILMAZ Yangın Güvenlik Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Marka Yangın
    Talha Bey,
    Pazartesi Sanayi Bakanlığı İl müdürlüğü ile bir görüşme sağlayacağım ve ordan alınmış net cevaplarla bilgi vereceğim
    Sanayi Bakanlığından denetime gelen arkadaşlar da emniyet ventilsiz tetik kullanırsanız cezaya maruz kalırsınız diye beyanda bulunuyorlar.
  14. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Talha Bey,

"Yangın Söndürme Cihazlarında emniyet ventili kullanımı zorunludur." diye direk atıfta bulunulmuş madde yok. Basınçlı ekipmanlar yönetmeliğini bir bütün olarak ele aldığımızda tüm basınclı kaplarda emniyet sübaplarının ( ventillerinin) bulunması zorunlu kılınmıştır. Yangın söndürme tüplerini de basınçlı kap olarak düşünürsek emniyet vanalarının zorunlu olduğu ortaya çıkıyor.