1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın tatbikatı hakkında

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve yusufhayriye tarafından 19 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. yusufhayriye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EKOGLOBAL İŞ VE ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ
    Arkadaşlar merhaba.

Yangın tatbikatını kimlerin yapacağı herhangi bir mevzuatta geçiyor mu?

Şimdiden teşekkürler...
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    acil durumlarda İş sağlığı ve kanunu 6331...
  3. yusufhayriye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EKOGLOBAL İŞ VE ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ
    İşveren yaptırır diyor. Sorun şu ki tatbikatı kimin yapacağı belli değil. Yetkilendirilmiş yangın firmaları mı, itfaiye mi bu belli değil. Biz uzman olarak tatbikat yapabilir miyiz asıl soru bu.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yetkili sen sin ve varsa sivil savunma uzmanı da yanında bulunsun..ben tatbikat yapmadan şunları yapıyorum;

1-yangın acil durum eylem planı ve yangın tüpü kullanma eğitimi veriyorum-sunum yap

2-arama kurtarma ekiplerini belirle eğitim ver-sunum yap

3-acil durum tatbikat senaryosu hazırla eğitim ver

4-tatbikat senaryosunda kullanılacak ekipman,kkdler ve tedbirleri belirle,

5-tüm tedbirler alınmış ve kişisel koruyucular üzerinde arkadaşlarla tatbikatı yap

6-tatbikat raporunu hazırla başarılı mı yoksa başarısız mı oldun derecelendir sonuçlandır

7-yangın olması dahilinde acil kaçış ve acil söndürme tatbikatı da yaptır..

8-bulunduğunuz yerde yangın tüplerini numaranlandırın,bakımlarını yaptırın,kimyasal bilgi formlarını isteyin,haftalık kontrol edin..

itfaiyeci bunları yapabilirmi..?
  5. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Eğitmen itfaiyeciler yapar
  6. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    yangın tüplerinin dolumunu yaptırdığımız firma ile görüştüm, hem dolumu yapacaklar hemde beraber tatbikat yapacağız... tatbikat için ayrıca para almıyorlar, kullanılan YS malzemenin parasını alıyorlarmış sadece......
  7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    bu arada yangın için eğitim sunumu arıyorum... elimde var ama farklı sunumlar aryorum... yardımcı olur musunuz?
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  9. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey'in dediği gibi acil durum planları hazırlanıp eğitim verildikten ve ekipler oluşturulduktan sonra tatbikatı itfaiye ye bırakmayı düşünüyorum.itfaiye ile görüşmenizi yapın bence.ortaklaşa yapmak daha yararlı olacaktır
  10. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tatbikatlar 6 ayda bir yapılacak diye hatırlıyorum.
  11. mustafa kanat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    miracle resort hotel
    yangın eğitiminde iç işleri bakanlığı yönetmeliğinde itfaiye verir eğitimi eğer itfaiye yoksa sivil savunma biriminden alınabilir der. çsgb yönetmeliğinde ise ig uzmanı eğitim verebilir der. eğitim verebilirsiniz tatbikatta yapabilirsiniz ama erkan beyin dediği gibi önce kimin ne görev yapacağını bilmesi gerekir. bunun içinde acil durum eylem planı oluşturmak gerekir.

benim farklı bir sorum olacak: işletmelerde bulunan yangın dolaplarında olması gereken malzemeler nelerdir? yangın elbisesi hava tüplü maske atlama çarşafı bulunması zorunlumudur? Ben yönetmelikte bununla ilgili bir zorunluluk göremedim. tek bildiğim valilik denetimlerinde soruyorlar ve olmadığı hallerde ceza kesebiliyorlar.
  12. çok uygulanmıyor ama http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/5115.html iş güvenliği tüzüğünde geçer madde 131

tatbikatta alarm düğmelerini de dedektörleri de (ki bunlar İG departmanının sorumluluğunda) kontrol etmen gerektiğinden puro yak çaldır alarmı :)
  13. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tatbikat için izin alınması gerekli kurumlar varmı? veya haber verilmesi gereken kurumlar?
  14. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Genel anlamda şunları söyliyeyim yangın eğitimlerini itfaiye yada sivil savunma biriminden alınma zorunluluğu yok.Bina içi yangın dolaplarında bulunması gereken malzemeler yangın cihazı( dolabın yakınında da olabilir),çıkrık hortum,lans yeterlidir.Yangın dolabının ve yangın söndürme cihazının kontrol etiketide üzerinde bulunmak zorundadır.

Yangın Eğitmeni
    İtfaiye Amiri
    05447419236
  15. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    601377_245601452206407_563764310_n.jpg
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Allah ım bunlarıda görüdük ya yangın tüplerinin dili olsada konuşsalar...herhalde derki Allah ım ben dünyaya niye geldim..
  17. erkan_ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  18. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    her şeyin başı eğitim :)
  19. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

Başarılı bir uygulama ama :)
  20. ngkazak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yangın konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan biri yetkili kurum veya kişiler diye acil durum yönetmelikte bahsediyor. eğitim ve sertifikalandırma. Bu kurum ve kişiler itfaiye afad sivil savunma uzmanları ve yangın eğiticileri . Ayrıca bu eğitimi almayan bir uzman sakın şu hataya düşmesin ben yapabilirim. Göründüğü kadar kolay değil . Bazen itfaiye memurları bile kendi çıkardığı yangınları söndüremiyor unutmayın uzman her şeyi yapar diye bir şey yok eğitimini alın eğitici olun belki ondan sonra pratiklik kazanırsanız bu tatbikatları yaparsınız.