1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın tatbikatı ve yangın tüpü kullanma tatbikatları nasıl olmalı ,hangi formlar düzenlenmeli?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Tugba Doğan tarafından 15 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba
    yangın tatbikatında senoryayı yazdıktan sonra uygularken nereleri arıyoruz.yada aramamız gerekiyor mu.bununla ilgili yardımcı olurmusunuz.mesela 112 yada itfaiye filan aranıyormu gerçekten
  2. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    yok aramazsınız. sadece senaryoyu gerçekleştirin dışarı taşınması gereken yere taşıyın ararmış gibi yapsınlar tamamdır adresi filan biliyor mu onu kontrol edersiniz belki :)
  3. nilgün özbey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bölge itfaiyesinden destek alabilirsiniz.Yaptığınız çalışmayı fotoğraf ile belgeleyip tutanak tutmalısınız.
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    çok elzem bir durum değil. Önemli olan ekibin müdahale zamanı ve sirenden sonraki olay yerine geliş süresi vb. ince ayrıntılar.
  5. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eğer arzu ederseniz;
    Bölge itfaiyesini önceden ararsınız tatbikat yapacağız diye, onlar ona göre tatbikat olacağını bildiklerinden tek araç gönderirler. Yoksa birkaç tane itfaiye aracı gereksiz yere gelmiş olur... İtfaiyenin yapacağı bir bilgilendirmenin veya eğitiminde faydalı olacağı kanısındayım...
  6. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    Büyük bir ateş yakacaksanız itfaiye santraline sadece bilgilendirme yapabilirsiniz, böylece yanlış ihbar eden vatandaşın süprizi ile karşılaşmazsınız. Onun haricinde tahliye veya yangın söndürme tatbikatları için resmi kurumlara bilgi verenize gerek yoktur.

Çağrı listesi yapacak olan personelinizi görev paylaşımında mutlaka belirleyin. Tatbikat yapılırken gerçekte olması gerektiği gibi bir üst amirine itfaiye aranmıştır diye bilgilendirme yapsın, ama tabi ki aramasın ;) .

Bu arada tatbikatın bir parçası olarak adresin ve olayın tarifinin en doğru nasıl verilebileceği de çalışmanızda fayda var.

00:03 sularında Bir fabrikada çöp yangını ihbarı geldi. Sallana sallana gittik ben KKD bile giymedim.
    Olay yerine vardığımızda evet çöp yanıyordu fakat işçilerin yatakhanesinin içinde yanıyordu.

Sizin anlattığınız karşıdakinin anlayabildiği kadardır.
  7. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hasan bey size bir şey soracağım.yangın çıkışlarında atlama mesafesi kaç olmalı.ayrıca tlf arıyorum ulaşamıyorum.
  8. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    ne atlaması çoluğu var çocugu var, yaşlısı, engellisi var. atlama mesafesi mi olur. zemine kadar indireceksiniz.​
  9. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    günaydın hasan bey
    size tlf resimler gönderdim.mesele şu.bize itfaiye ruhsat vermek için teras tan bir acil çıkış yeri yapmamızı ve oraya merdiven koymamızı söylediler.patron herşeyi kendi bünyesinde yaptırmak istediği için ben onlara ölçüleri söyledim.basamaklar 25cm 80 cm olmalı açı 45 derece olmalı diye.sonra burası atlama mesafesini kurtarıyor diye merdiveni dört basamak şeklinde yapıp geri kalanı atlama mesafesi olarak bıraktı.bu doğrumudur.resimlere bakabildiyseniz bana yorum yaparmısınız.
  10. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    atlama mesafesinden kastınız 4 basamak - platform, 4 basamak - platform şeklinde bir şey mi acaba
  11. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benden önce buraya itfaiyeciler gelip rapor tutmuş neler yapılması gerektiğine dair.asma kat dediğimiz bir yer var mesela oaranın camının genişletilmesi istemişler ve yerden yüksekliği 2-2.5 metre olduğu için buraı atlama mesafesini kurtarır diye belirtmişler raporda.atlama mesafesi dediğim şey bu
  12. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Telefonum eski model olduğu için resimlere bakamadım ama anlattıklarınızdan itfaiye inisiyatif kullanmış gibi geldi. Bizim kıl ruhsatçılar olsa izin rapor vermezlerdi heralde.

Yönetmelikte atlama mesafesi diye bir şey yok. Kaçış yollarının tanımı olarakta yere kadar iniyor diyor. Bundan benm anladığım her yaş ve sağlık durumundaki insanların zemine kolaylıkla ulaşabilmesi gereğidir.

Kaçış Yolları

Genel

Madde 31 - Gerçek bir kaçış yolu, bir yapının herhangi bir noktasından yer seviyesindeki caddeye kadar olan devamlı ve engellenmemiş kaçış yolunun tamamıdır. Kaçış yolları kapsamına bir bütün olarak;
  13. onur_b İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bunlar iş güvenliği uzmanının görevleri değil, siz göreviniz hizmet verdiğiniz firmadan işyeri yerleşim planını istemek hepsi bu...
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    :rolleyes:

Ekli Dosyalar:

15. nilgün özbey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler Orkun Bey .Bilgilendirme amaçlı olarak çalışanlara gösterilecek bir video filmi.
  16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Ben her eğitimim de muhakkak gösteriyorum. NTV'de gösterilen 2 dakikada bilim programından alıntı ve o program iş güvenliği dışında bir çok konudaki püf noktaları anlatan faydalı bir program.
  17. tuğçe körkü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    1 hafta önce kadar itfaiyeyi ardım yangın tatbikatı için görüştük bizden 1200 + kdv talep ettiler var mı böyle birşey
  18. M__R__T İSGforum Üyesi

Var öyle bir şey. İtfaiye kişi başı fiyat verir 10-15 kişi arası bu kadar 15-50 falan şu kadar diye gider.
  19. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ilkyardım eğitimlerindeki gibi sabit bir fiyat belirlenmediği için osgbler,itfaiyeler,eğitim kurumları çok değişik fiyat uygulaması yapıyorlar.