1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın tesisatı basınç ölçme

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Burak Altın tarafından 31 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Burak Altın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar merhabalar,

Yangın tesisatı üzerinde özellikle yangın dolaplarında su basıncı ölçüm işlemini nasıl yapabilirim, hangi malzemelere ihtiyacım olur?
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    debimetre yeterlidir. tabi ufak bir montaj işi var onun.
  3. Burak Altın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    montaj işlemi derken, bu debimetreyi montajlayıp orada bırakmıyoruz değil mi? çünkü birden fazla dolap var.
  4. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çok detaylarını bilmiyorum ama illaki montajsız olanları da vardır araştırmak lazım senin ihtiyacın olan hortumun ucuna yakın bir yere bağlıcan (belki nozzle a bağlı) daha sonra nozzle ı değiştirerek tek tek ölçebilirsin debisini. Bunu satan firmalarla görüşsen bence daha iyi olur.
  5. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bu tür ölçümleri uygunluk raporu verebilen yetkili kişi ya da kuruluşların yapması gerekmez mi ?

Mesela ben bir dozimetre alsam(elektromanyetik noniyonizer radyasyon için), benim tespit ettiğim değerin geçerliliği olur mu ?
  6. Burak Altın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Geçerliliğini bilmiyorum ben sadece işyerimi güvende tutmak için bi nevi kendimi rahatlatmak için bu ölçümleri yapmak istiyorum. Ayrıca bir periyodik kontrol firmasıyla da anlaşacağım.
  7. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Debi Ölçer
    Üzerinde bulunduğu hattaki suyun debisinin ölçümü için yangın pompası performans testlerinde kullanılan cihazdır.
    Pompa yangın söndürme sistemlerinin en önemli ekipmanlarından biridir.
    Her pompa setinin durumu her yıl performans testi ile kontrol edilmelidir.
    Performans testlerinde debi okuması için debi ölçer kullanılır.
    Debi ölçer üzerinden okunan debi değerleri ve pompa basınç göstergelerinden okunan basınç değerleri saha test eğrisi olarak kaydedilir ve pompa karakteristik eğrisi veya bir önceki saha test eğrisi ile karşılaştırılır.
    Eğri kıyaslamasında görülen pompa performansındaki düşüşler, pompa çarkı veya emiş hattındaki tıkanıklar gibi pompada meydana gelen problemlerin göstergesi niteliğindedir.
    Debi ölçerin montajı ile ilgili mesafeler üretici kataloglarından alınmalı ve montajı tedarikçi talimatlarına uygun olarak yapılmalıdır. Debi ölçerin ölçüm aralığı, pompanın anma debisinin %175’inde ölçüm yapabilecek değerlerde olmalıdır.
    Test suyunun atılması için uygun bir tesisat sağlanmalıdır.
    Debi ölçer boşaltım hattı drenaja veya su deposuna geri gönderilir.
    Test hattı bağlantısı su deposunun minimum su seviyesi altından yapılıyorsa, hava problemi oluşmaz.
    Eğer su deposunun üzerinden yapılıyorsa, boşaltım hattının normal su seviyesinin altına uzatılmasıyla hava yapma problemi azaltılır.
    Debi ölçer donmaya maruz kalmayan bir alanda monte edilmelidir
  8. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    12 metre mesafeye su işleyebiliyorsan bu sana yeterlidir.
    Ayrıca yangın hortumlarına eklemek için debimetrelerde rekor oluyor.

Burda bir ince ayrıntı suyun vana çıkışından değil hortum azından çıkışını ölçmeniz. Bunun için en az 20 metrelik hortumla deneyiniz.