1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın tesisatı ( yangın dolapları , duman algılama sistemi vb. ) yaptırma zorunluluğu kime aittir ?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Fatih Ülker tarafından 4 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar.
    Yangın Tesisatının ( Yangın dolapları , Duman algılama dedektörleri , yangın alarm butonları vb. ) zorunlu olduğu işletmelerde bu tesisatların yapılması ve maliyetinin karşılanması ile ilgili olarak bilgi ve görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. @Serkan Aydemir , @Erkan Dündar , @Sait Aktaş ve diğer arkadaşlardan konu ile ilgili bilgi ve görüşleri öğrenebilir miyiz.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Özel sektöre ait yapı,bina,tesis ve işletmelerde Ödenek
    MADDE 135- (1) Yangınla mücadele için gerekli giderler bina sahibi, kat mülkiyetine tabi binalarda kat malikleri ve bina yöneticileri, diğer özel kurum ve kuruluşlarda işyeri sahipleri tarafından, tüzel kişiliklerde ise ana sermayeden karşılanır. Binaların yangından korunması için sarf olunması gerekli olan bu ödenekler başka bir amaçla kullanılamaz.

Yağmurlama sistemi, yangın dolabı ve itfaiye su alma ağzı
    MADDE 142- (1) Bu Yönetmelik hükümlerine göre binaya yağmurlama sistemi, yangın dolabı veya
    itfaiye su alma ağzı gibi sistemlerin yapılmasının şart olduğu hâllerde, su girişi ana hattı ve ana
    kolonlar
    bina sahibi veya kat malikleri tarafından yaptırılır.

Algılama veya uyarı sistemi
    MADDE 143- (1) Bu Yönetmelik hükümlerine göre binada algılama sistemi yapılmasının şart olduğu
    hâllerde, algılama veya uyarı sisteminin ana paneli binanın tamamına hizmet verecek şekilde, bina
    sahibi veya kat malikleri tarafından yaptırılır.

ibareleri belirtilmektedir.
    Şimdiden Teşekkürler arkadaşlar.
  2. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bizim fab. bölgemizdeki itfaiyeden tanıdıklar geldi neler eksik neler yapılmalı diye sıralama yaptılar.söylediklerini biz yaptırdık.binada zaten yangın dolabı vardı ama itfaiye su alma ağzı aparatı redüksiyon yoktu aldık takık.su borularına yangın hortumlarının bağlantısını yaptık.şimdi fab. yangın alarmı alıp elektrikçimize taktıracağız.hala yüksek sesli siren bulamadık.bulduğumuzda 300 euro filan.oda pahalı.atlama mesafesinden biraz yüksek kalan bir yerimize yangın merdiveni istenildi.şimdi gene std. ölçülere göre biz kendi bünyemizde yapıyoruz.yani ne kadarını kendi bünyeniz içerisinde yaptırabiliyorsanız maliyet o kadar düşüyor.
  3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın Oblomov
    Benim belirtmek istediğim nokta Binaların yangından korunması yönetmeliğinin ilgili maddesinde belirtildiği üzere bu tesisatın bazıları Mal sahipleri tarafından yapılması zorunluluğu. Sonuçta kiralık fabrika , depo tutan işletmelerde bu tesisatın ne kadarının , hangilerinin Mal sahipleri tarafından karşılanabileceğini öğrenmek istiyorum.
  4. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Fatih bey,
    en başta yazdığınız gibi yönetmelikte açık hüküm söz konusu.kiralık depo vb.yerler için mal sahipleri tarafından yangın güvenlik önlemlerin maliyetini karşılanmak zorunda.Sanırım tereddüte düşüren durum bunun ne kadarını karşılayacaklar.Tabiki burda önemli olan bu depo vb.gibi yerleri sizin kiralayarak ne amaçla kullanacağınızdır.Ama bu tür kiralık yerleri mal sahipleri kiralamaya vermeden önce asgari güvenlik önlemlerini yerine getirmelidir.Örneğin 1000 metrekareden büyük ise yangın dolapları koyma zorunluluğu,30,5 metreden yüksek ise sprinkler sistemi kurma zorunluluğu vb.. bulunmaktadır.zaten bu şartları yerine getirmeden kiraya veremez.Siz bu kiraladığınız yeri ne amaçla kullanacaksanız bu tedbirleri kendiniz arttırabilirsiniz
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    @Serkan Aydemir 'in söylediklerine katılıyorum.
    Bir bina sahibi binasının kiralamasında zaten bu asgari şartları sağlamış olmak zorundadır. Kendisi ayrıntısını bilemeden buraları hizmete açmış olsa dahi ( ki bu durumda belediye, yapı denetim firmalarının da gözlerinden kaçtığını! varsayabiliriz), eğer kiralayacak kişi/kurum bu durumu şartnamesine alarak mal sahibine durumu anlatır. Ya tamamını mal sahibine yaptırır, veya kendi yapıp kiradan düşer veya uzun dönemli kiralamalarda ortaklaşa da yaptırabilirler. Burada aslında bana göre söz konusu şey, o sistemlerin kullanım öncesi binaya yaptırılması.
    Etik olarak da zaten mal sahibinin yaptırması daha uygun gibi duruyor.
    Bir aracınızı satarken camı kırık satıyor muyuz? Veya araç kiralamalardan aldığımız aracın muayeneleri eksik ise bu bakımlarını biz mi yaptırıyoruz?
    Mevzuatta da bina sahibi veya kat malikleri diyerek bize yol gösterilmiş durumda.