1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangın uyarı sisteminin periyodik muayenesi var mı? hortumların muayenesi yıllık mı yapılıyor?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Sevgi Dİkici tarafından 16 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. Sevgi Dİkici İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yangın uyarı sisteminin periyodik muayenesi var mı? hortumların muayenesi yıllık mı yapılıyor
  2. seniso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Duman sensörleri ile ilgili müfettişler rapor istiyor. Yılda bir yapılmalı. tesisatı yapan firmayı çağırıp detektörleri kontrol ettirebilirsiniz. Bir rapor yazsınlar.
    iş ekipmanları yönetmeliğinde Yangın Tesisatı ve Hortumlar, Motopomplar, Boru Tesisatı için yılda bir yapılır şeklinde belirtmiş.
  3. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bunu hangi kurum kuruluşa yaptıracaz . benim firmam her işi kendi hallediyor yani tesisatımızı kendimiz düzenledik . sprink sistemini , yangın dolaplarını firma kendisi kurup yerleştrdi . kontrollerini de yine periyodik olarak yapıyoruz ama . raporu resmi olarak kimden alacaz .
  4. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    12845 standardına göre yapılır haftalık aylık 3 aylık şeklinde gider bu konuda bende araştırma yapıyorum ilk hazırlanacak raporu bu işi daha önceden yapmış bir firmaya yaptırmak daha sonrada kendim devam ettirmek istiyorum. hangi firmalar bunu yapar bilemiyorum
  5. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Bu sistemlerin yılda bir zaten bakımı yapılması lazım. Bakıma gelen firmanın servis formu biraz ayrıntılı olursa hiç sorun olmuyor, muayene yerine geçiyor. Henüz "bu olmaz" diyen müfettiş olmadı yani.

Eğer bu bakımları firma kendi içinde yapıyorsa bu işlere bakan bir personeli eğitime gönderebilir. Örneğin bacalarla ilgili itfaiyenin verdiği bir sertifika var, bir personel bunu alırsa bina bacasını o kontrol edebiliyor. Yangın algılama sistemi için de böyle bir uygulama yapılabilir, araştırmak lazım.
  6. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayır müfettişlerin istediği 12845 e göre periyodik muayene bakım. yapılabilir demek te çok doğru olmaz
  7. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Özellikle 12845 standardına göre akredite kurum istiyorsa elbette kabul edilmez. Ancak dediğim gibi müfettişler muhtemelen bilgileri olmadığı için servis formlarını da kabul ediyorlar. Çalıştığım firmanın farklı birimlerine defalarca müfettiş geldi, henüz "bu olmaz akredite kuruma yaptırın" diyen çıkmadı.

Şirket içinden biri eğitime giderse yapılabilir derken bunun uygun olduğunu kast etmemiştim ayrıca, başka alanlarda benzer uygulamalar olduğundan bunun da olabileceği, araştırmak gerektiğini kast ettim. Zira olayın sadece resmi tarafı yok, bir de uygulama tarafı var. Bugün akredite olmuş firmaların verdiği uygunluk raporlarında çok ciddi çelişkiler ve tahmini yazılmış sonuçlar çıkabiliyor. Mevzuata uyum sağlıyorsunuz ancak gerçek anlamda doğru bir test sonucu alamıyorsunuz. Eğer imkan varsa firmaların kendi içlerinden birinin eğitimini alarak bu kontrolleri yapması daha sağlıklı olabilir. Tabi gerçekten kontrol edilmesi isteniyorsa :)
  8. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    12845 standardı yangın sisteminin periyodik bakımı ve kontrolleri ile alakalı yani kuruma verilecek bir akreditelik değil, o bahsettiğiniz formlar da bu standarta uygun hazırlanması gerekmektedir. Benim bahsettiğim bundan ibraettir
  9. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Bir firmanın bir ekipmanı muayene edip "uygundur" diyebilmesi için Türkak'tan akreditasyon şartı vardır. Akredite olan firmaların da akreditasyon kapsamı olur. Bir firmanın kapsamında TS 12845 standardı yoksa yangın uyarı sistemini muayene etmesi işe yaramaz, verdiği rapor geçersizdir. Muayene kuruluşlarına bakın, hepsinin farklı akreditasyon kapsamları vardır. Böyle bir firmada görevli olan arkadaşlar varsa daha ayrıntılı bilgi verirler.

Firma muayene etmeyecek sadece bakım yapacaksa hangi şartlara göre bakım yapacağını bilemem. Bakım sonuçta, standardı var ancak mevzuatı yok. Örnek olarak ; Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliğinde asansör bakımının kapsamı vardır ancak bir standarda atıf yapmaz. Teknik sınırlar veya akreditasyon şartı aranmamış ancak periyodik muayene yetkisini sadece akredite kuruluşlara vermiştir.

Bakım ve muayene konusunda kavram ayrılığı burada çıkıyor. Yukarıda da yazdığım gibi ben müfettişlerin "bakım formlarını" kabul ettiği uygulamalar gördüm. Mevzuat açısından kabul etmemeli çünkü muayene değil, sistem test edilmemiş sadece bakım yapılmış ancak kabul ediyor. Sizin söylediğiniz olayda müfettiş bakım mı istemiştir yoksa muayene mi ? İkisi farklı kavram. Bakım, dediğiniz gibi haftalık, 3 aylık gibi periyotlarla yapılabilir ancak muayene yılda en az 1 defa akredite olmuş kuruluş tarafından yapılma şartı vardır. Başlığı açan arkadaşın sorduğu konu periyodik muayene, periyodik bakım değil.
  10. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet bu yazıda muayene dememişim ama bir üsttekinde yazmışım yani haklısınız muayene ibaresini yanlış kullanmış olabilirim. Ancak bakımı 12845 e göre yapılmalıdır ve bunu müfettişler istemektedir. bunun için bir yeterlilik gerekmemektedir. Tabi bu standart muayeneyede atıf yapmış ve kimlerin yapacağını yazmamaış. herneyse;

Bu sistemlerin yılda bir zaten bakımı yapılması lazım. Bakıma gelen firmanın servis formu biraz ayrıntılı olursa hiç sorun olmuyor, muayene yerine geçiyor. Henüz "bu olmaz" diyen müfettiş olmadı yani.

Eğer bu bakımları firma kendi içinde yapıyorsa bu işlere bakan bir personeli eğitime gönderebilir. Örneğin bacalarla ilgili itfaiyenin verdiği bir sertifika var, bir personel bunu alırsa bina bacasını o kontrol edebiliyor. Yangın algılama sistemi için de böyle bir uygulama yapılabilir, araştırmak lazım.

yazınıza istinaden söylüyorum bakım=muayene değil yerine de hiç geçmez. söylediğiniz gibi muayeneyi akredite kurum kuruluş yapar bakımda zorunluluk yoktur akredite olamak için ve bakımı 12845 e göre yaptırmak zorundayız. bizlerde yapabiliriz ancak konu hakkında tecrübeye sahip olanlar yapabilir diye düşünüyorum. evet uzmanında işi bileni bilmeyeni olduğu gibi müfettişinde olabilir. geçen yılki denetimde hiçbirşey istemezlerken bu yıl yapılan denetimde bakımların 12845 e göre yapılmaması bir uygunsuzluk olarak ortaya çıktı ve bu standarta göre bakım yaptıracağım kurum, kişi, kuruluş kim varsa arayıştayım ve yaptırmak aynı zamanda öğrenmek istiyorum
  11. seniso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu iş için akredite bir kuruluş yok bildiğim kadarıyla müfettiş yangın dolapları için açın çalıştırın kendiniz bir rapor yazın dedi. biz de dolaplara numara verdik kontrol ettik ve rapor yazdık. Yangın firmasına da yaptırabilirsiniz. kendi firmanızda kontrolü yaparsa bir rapor yazsın ve yetkili kişi imzalasın. Sensörlerin kontrolünü elektrik firmasına yaptırmıştık. Temizlendi arızalı olanlar değiştirildi şeklinde bir rapor verdiler.Kabul ettiler.
  12. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    aynen öyle bakım = muayene değil, yerine de geçmez ancak belki de akredite kuruluş olmaması veya az olması nedeniyle bakım formunu muayene yerine sayan müfettişler var. Biz de bu şekilde bir çok denetim geçirdik ve sorun olmadı. Aynı şekilde klima ve kombilerin de servis formlarına bakıp geçiyorlar. Ancak size gelen müfettişin isteği bu yöndeyse araştırılmalı elbette.

Bir şeyin standardı varsa bunun bir eğitimi de olmalı mutlaka. Eğitim veren yer araştırılıp belki kendiniz yapabilirsiniz.