1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangınla mücadele ekibi eğitimi

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Aykut DURUKAN tarafından 5 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Aykut DURUKAN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba;
  yönetmelikte diyor ki;
  İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
  Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

  MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

  a) Arama, kurtarma ve tahliye,

  b) Yangınla mücadele,

  konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.'''''' diyor.

  Peki; yangınla mücadele eğitimini kim verir? kaç saat verir? yasal dayanağı nedir?
  örneğin,ilk yardım yönetmeliği var ve eğitim süresi 16 saat diye açıkca belirtiyor. Yangınla mücadele eğitiminde bu süre nedir?
 2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba
  " 1. Seviye yangın eğitici eğitimi " eğitimi alan İGU tarafından da verilebilmektedir.
  Eğitim süresinde ise zorunlu bir süre bulunmamaktadır.
 3. Aykut DURUKAN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Fatih Bey ilginiz için teşekkür ederim.
  peki; 1. Seviye yangın eğitici eğitimimiz var ise belgelendirme işini de temel iş güvenliği eğitimi belgesinde olduğu gibi kendimiz hazırlayabiliriz sanırım. Sizin görüşünüz nedir?
 4. uğur uğurlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

  Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitim


  MADDE 15 – (1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.

  (2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır.

  (3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

  MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

  a) Arama, kurtarma ve tahliye,

  b) Yangınla mücadele,

  konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

  (2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.(Çok tehlikeli sıınıfta her 10 kişiye, tehlikeli sınıfta her 15 kişiye az tehlikeli sınıfta her 20 kişiye 1 sertifikalı ilkyardımcı görevlendirilecek.)

  (3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.

  (4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.

  (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

  Çalışmakta olduğum işyerinde; Arama, kurtarma ve tahliye,Yangınla mücadele,için görevlendirdiğimiz çalışanların eğitimlerini işyeri hekimi ile birlikte verdik.(4 Saat) ve aynı İSG eğitim katılım belgesi gibi eğitim katılım belgesi hazırladık(Katılım belgesi: hekim- uzman ve işveren imzalı) ayrıca yıl içerisinde yaptığımız ve bu ay içerinde yapacağımız tatbikatlara İl AFAD müdürlüğünden personel istedik önce Acil durum ekiplerindeki çalışanlarımız arasından belirlediğimiz kişilere eğitim verdiriyoruz eğitim sonunda tüm ekip üyeleri ile birlikte yangın söndürme ve tahliye tatbikatları yapıyoruz . Sizde imkanlarınız ölçüsünde bu şekilde yapabilir veya eğitimleri sadece kendiniz(igu-hekim) verip tatbikatları da kendiniz yapabilirsiniz. (resmi bir kuruluştan (İtfaiye- AFAD) Tatbikatlarda yardım almak onları da tatbikat sonrası hazırlanacak raporda imzalarının olması iyi olacaktır)
  iyi çalışmalar. kazasız günler
 5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba Aykut Bey
  Şirketimizde şu şekilde bir uygulamamız bulunmaktadır.
  - Yangın tatbikatı / acil durum tatbikatları yeterlilikleri ( yangın tatbikatı düzenleyebilmek için ) için İGU arkadaşlarımız 1. Seviye Yangın eğitici eğitimi belgesi alıyoruz. ( üniversiteden almıştık. )
  - Sonra Yangın tatbikatlarını ve eğitimlerini gerçekleştirerek Destek elemanlarına katılım belgelerini veriyoruz.

  Sahada farklı uygulamalarda söz konusu olabilir.
 6. Aykut DURUKAN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  Teşekkür ederim Uğur Bey. Cevap okuduğum yönetmeliğin içinde, daha dikkatli okumalıyım.
 7. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  DOKUZUNCU KISIM
  Yangın Güvenliği Sorumluluğu, Ekipler, Eğitim,Denetim, İşbirliği, Ödenek ve İç Düzenlemeler

  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
  Eğitim
  Genel eğitim
  MADDE 129- (1) Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin
  sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım
  faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, mahalli itfaiye ve sivil
  savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir
  ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri artırılır.
  Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl
  kullanılacağı ve en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbikî eğitimden geçirilir.
  Binada senede en az 1 kez söndürme ve tahliye tatbikatı yapılır.  MADDE 126- (1) Yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden
  fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla
  kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum ekipleri oluşturulur.
  a) Söndürme ekibi,
  b) Kurtarma ekibi,
  c) Koruma ekibi,
  ç) İlk yardım ekibi.

  a) Söndürme ekibi yangın yerinin altındaki, üstündeki ve yanlarındaki odalarda gereken tertibatı alır, yangının genişlemesini önlemeye ve söndürmeye çalışırlar.

  MADDE 130- (1) İtfaiye eğitim birimi bulunmayan belediye itfaiye teşkilatlarının yönetici
  personelinin; genel yangın bilgileri, sivil savunma ve ilk yardım konularını içeren temel eğitimleri
  İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nce yapılır. Bu personelin her türlü eğitim giderleri,
  kuruluşlarınca kendi bütçelerinden karşılanır. Belediye itfaiye teşkilatının yönetici personelinin teknik
  eğitimleri ile diğer personelin temel ve teknik eğitimleri, kendi teşkilâtlarınca yaptırılır.
  (2) Bünyesinde özel itfaiye birimi bulunduran kamu kurum ve kuruluşları ve özel kuruluşlar ile
  diğer yapı, bina ve işletmelerde itfaiye birimi personelinin eğitimi, kendi imkânları ile kendi
  kuruluşlarınca,
  gerekirse mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatından yararlanılarak yapılır. Bu
  kuruluşlar, ilgili mevzuatına uygun şekilde yangın eğitimi veren özel okul, kurs ve dershanelerden
  eğitim hizmeti alabilirler.


  1.sınıf,2.sınıf yangın eğitici eğitimi herhangi bir mevzuatta geçmiyor Yani ben bulamadım diyeyim.Bu eğitimi alan kişiler yangın eğitimi verebilir diye bir şeye hiç bir yerde rastlamadım Bilen arkadaşlar var ise bende öğrenmiş olurum.Mevzuat boşluğunda yararlanma diye düşünüyorum
 8. Aykut DURUKAN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Serkan Bey teşekkürler.

  konunun sonunda değindiğiniz konuda ayrıca araştırılmalı. Dün fabrikaya yangın eğiticisiyim diye biri geldi, ekiplerinize eğitim verelim dedi.kişi başı 175+kdv fiyat verdi. Nasıl eğitim veriyor, kendisi nasıl bir eğitim almış yada kaç saat eğitim görmüş, nasıl bir sınav yada değerlendirmeden geçip de eğitim verecek düzeye gelmiş hepsi muallak bu sorulara cevap veremiyor fakat cezası var eğitim almak zorundasınız diyor bir de bu fiyata başka yerden bulamazsınız diye ekliyor:):). kibarca kapıyı gösterdik, gülüp geçtik.
 9. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Haklısınız Aykut Bey.Ben kendi yazdığım yazının son cümlesinde aslında ironi yaptım.Hayatında yangın görmeyenlerin,1 litre benzinle tava içinde tüp kullanarak eğitim aldığını zannedenlerin verdiğim eğitimleri de biliyorum.Söylenecek bir şey yok Kendilerine kazasız eğitimler dilemekten başka.
 10. kübra akın İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Sağlık Personeli
  belirttiğiniz gibi ilk yardım yönetmeliği çok net ..ilk yardım eğitimi kaç saat süreli ve kimler tarafından han gi şartlarda verilebilir.tane tane belirtilmiş ilk yardım yönetmeliğinde .Yangın eğitimi ile ilgili mevzuatta bir boşluk var.Bununla birlikte şu konu net bir şekilde bilinmektedir ki yangın eğitmeni diye bir kavram var.ve yangın eğitimleri yangın eğitmenleri tarafından verilebilir ve mevcut uygulamada o şekildedir.Özellikle İstanbul da yangın eğitimi almak isteyenler için önerim medlifecenter.com sitesini ziyaret etmeleridir. Çünkü site yangın eğitimi , ilk yardım eğitimi, hijyen eğitimi, mesleki eğitim belgesi vb konularında profesyonelce hazırlanmış.Hazırlayan arkadaşların ve çalışanlarının emeğine sağlık. www.medlifecenter.com
 11. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46434
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yangın eğitimini iş güvenlik uzmanları da verebilir, şeklinde yorumluyorum ben yönetmeliği. Ancak bazı denetmenler bunu kabul etmemekte. Ben de yangın eğitici eğitimini almış bulunmaktayım. Bir de yüksekte çalışma eğitici eğitimi aldım. Özel bir üniversiteye 2500TL +KDV ödedim ve özel denetmenlerin çenesinden kurtuldum diyelim. Ancak Serkan bey haklı bence
 12. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yangın eğitimi de bir iş güvenliği eğitimidir. Dolayısı ile bu konuda eğitimi olan kişilerce 4 saatten az olmamak kaydı ile verilmesi uygundur. (eğitimin etkinliği bir çok etkene bağlıdır. Geçerliliği için ise garanti olsun diyorsanız. En az MYO okullarının yangın veya sivil savunma bölümlerinden mezun kişilerden aldırmak mantıklı olanı)

  ÇİSGEUEH Yönetmelik ve Acil Durum Yönetmeliği ikisini birlikte değerlendirirsek daha doğru olur.
 13. eray3570 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  132234
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  merhaba,

  acil durum eğitimi ve yangın eğitimi verdikten sonra verilen katılım belgesi exeli olan var
 14. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  bu işinizi şimdilik görür diye düşünüyorum

  Ekli Dosyalar: