1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangin algilama ve uygulama sistemleri

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 26 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1. GİRİŞ
  Yangın, çok eski çağlardan bu yana insanlığı tehdit eden, zarara uğratan ve üzen doğal tehlikelerden biri olmuştur. Özellikle şehirleşmenin arttığı günümüzde çok katlı binalarda oluşan yangınlar, büyük mal ve can kayıplarına yol açabilmektedir. Modern endüstri de gelişip değiştikçe, yangın tehlikesini önleme işi daha zor ve karmaşık bir hale gelmiş, bütün yapıların ya da işletme organizasyonunun varlığını tehdit edebilecek kadar büyük hasarlara uğrama tehlikesi artmıştır. Bu tehlikeleri uygun sınırlar içerisinde tutabilmek ciddi bir yöneticilik ve tedbirlilik meselesidir.
  Günümüzde de doğal afet grubuna sokulan yangın insanoğlunu sürekli bir yangından korunma ve yangını önleme arayışı içine sokmuştur. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yangından korunma sistemlerinde de büyük gelişmeler olmuştur. Yangın algılama ve ihbar sistemleri, elektronik ve haberleşme teknolojilerindeki göz kamaştırıcı ilerlemelerden çok etkilenmiş ve son yıllarda çok gelişmişlerdir.
  Yangın emniyeti kendiliğinden oluşmaz. Ancak bir politika ve program sonucu oluşturulabilir. Açıkça belirlenmiş sorumluluklar ve yukarıdan aşağı dağıtılmış özel görevlerle, iyi bir organizasyon esastır.
  Yangın tehlikesini önleme programının ana hatları basitçe şöyle sıralanabilir: 1. Güvenlibinalar,çalışmayöntemlerivearaçlarıplanlamak,
  2. İhtiyaç olan yere yangından koruyucu cihazlar ve tesisler yerleştirmek, gelişmiş otomatik sprinkler ve diğer sabit koruma sistemlerini tedarik etmek,
  3. Donanımı heran harekete geçebilecek ve işlerliğini sürdürecek şekilde tutmak,
  4. Personeli,hasarları önleme ve acil durumlarda uygun hareket konusunda eğitmek.

  Ekli Dosyalar: