1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangin güvenliği sertifikasi

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 15 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba, firmamızda Amerikalı bir şirket tarafından ürün denetimi gerçekleşiyor. Denetimin çoğunluğu Health & Safety , Environment ile ilgili. Fire Safety Certificate dokumanı isteniyor. Yangın güvenliği sertifikası nedir, nereden alınır bir bilginiz var mı?
  Öğrendiğim bir bilgiye göre fabrika kurulurken mevcut bölgedeki itfaiye tarafından alınması gereken bir belge imiş. Doğru mudur?
 2. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  İtfaiyeler kuruluş aşamasında itfaiye ve uygunluk raporu verir.(binalarından yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre ) Böyle bir sertifika vermezler
 3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yani itfaiye fabrika kuruluşunda böyle bir rapor mu vermesi gerekiyor?
 4. Gizem Soykan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  87108
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BURTEM OSGB SORUMLU MÜDÜRÜ
  Nilay Hanım Merhaba;

  Özellikle Organize Sanayi Bölgelerinde bulunan tüm fabrikalarda 'Yangın Yeterlilik Belgesi' adı altında belge bulunması zorunludur. Yangın güvenliği olarak değilde;'Yangın Yeterlilik Belgesi' olarak geçiyor. Organize Sanayi Bölgesi itfaiyesine yangın yeterlilik belgesi almak istediğinize dair bir dilekçe veriyorsunuz. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik uyarınca, fabrikanızda olması gerekenler ile alakalı bir rapor hazırlıyorlar. Bunun içinde acil çıkış kapısı sayısı, yönlendirme işaretleri, metre kareye bağlı olarak yangın dolapları, yapılan işe bağlı olarak sprinker sistemleri vb. şeyleri isteyebilirler.İstenilen koşulları yerine getirmeniz durumunda bu belgeyi alabiliyorsunuz. İş müfettişleri de bu belgeyi sorguluyorlar. Belgeyi aldıktan sonra da her yıl tescil ettiriyorsunuz.
 5. seniso İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Organize sanayi bölgeleri uygulama yönetmeliğinde geçiyor ayrıca
  MADDE 128 – (1) OSB’ler sektörel yapıya, coğrafi konuma ve benzeri şartlara uygun olarak güvenlik, yangın ve afetlerden korunma gibi acil müdahale gerektiren durumlarda yapılacak iş ve işlemleri belirten yönergeleri hazırlar ve uygular. Ayrıca, 9/6/1958 tarihli ve 7126 sayılı Sivil Savunma Kanununun EK-9 uncu maddesi ve diğer ilgili mevzuata uygun olarak İtfaiye Teşkilatı kurabilir. Bu durumda yangın güvenlik ve yeterlilik uygulamaları kendi itfaiye gruplarınca yürütülür.

  (2) İtfaiye teşkilatı kurulmuş olan OSB’lerde işletmeler, itfaiye grubu tarafından istenen yangın ve patlamalara karşı alınacak tedbirleri uygulamak ve 19/12/2007 tarihli ve 26735 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ile ilgili hükümleri yerine getirmek zorundadır.

  (3) Her işletme, kendi bünyesinde her türlü ilk müdahaleyi yapabilecek şekilde önlemlerini alarak OSB’den “Yangın ve Patlamalara Karşı Yeterlilik Belgesi” almak zorundadır.

  (4) İşletmelerin çalışanlarına yangına ilk müdahale edebilmesi amacıyla yangın eğitimi ve tatbikatı varsa OSB itfaiye teşkilatınca yapılır ve sertifikalandırır. Ayrıca işletmeler; patlayıcı, parlayıcı, yanıcı ve kimyasallarının bulunduğu depolarını gösterir planı ve işletme bünyesinde oluşturulan “acil eylem planı”nın bir nüshasını OSB’ye teslim eder.
 6. Odatesi İSGforum Üyesi

  arkadaşlar yangın eğitimi vermek için sertifika olması gerekmesine yönelik direk bir mevzuat hükümü yok hatta binaların yangından korunması ve yürürlükten kalkan tüzük iş güvenliği uzmanının bu eğitimi verbileceğine işart ediyor:http://www.recepguner.com/wp/index.php/yangin-egitimi/