1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangin söndürücüleri ve yangin söndürme kurallari

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ekoline.png

  Ekli Dosyalar:

 2. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  11423
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Mailime atılabilir yangın söndürücü ( http://www.bonexturkey.com/pdf/katalog.pdf) ilgili bir reklam gelmiş,nedir ne değildir bilgisi olan arkadaşlarımız var mı forumda ?bu cihazların ülkemiz genelinde kullanımı için herhangi bir bakanlıktan izin almaları gerekiyor mu ?
 3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Aygün hanım bu tür YSC ler kullanılmaktadır. Yangının ilk safhalarında kullanılan en yaygın olanı top halinde ve top şeklinde sprinkler olanlarıdır. Boya fabrikasında statik elektiriklenme sonucu cıkan lokal yagında kulanmıştık.Oldukça etkilidir.
 4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Fakat; ne yazık ki yangın topu diye geçen bu söndürücülerin hiç bir standardı yok. birinin aklına gelmiş yapmış. Bazen işe de yarıyor ama hiç bir dayanağı yok insan bir türlü güvenemiyor. Bizde de vardı daha önce, özellikle Sistem Odalarında. Söktürdük otomatik gazlı tüplerden taktırdık. Çok daha güvenilir.
 5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Bunu heryerde her sektörde kullanamazsınız. İyi bir değerlendirme yapmanız lazım. Özellikle lokal yanıcı parlayıcı ortamlarda borulardan sıvı ve gaz alımlarında yangın ilk safhasında çok etkili personele gerek kalmadan söndürülüyor. Özel denemelrin haricinde statik elektrik nedeniyle cıkan olayda etkinliğini görmüştüm.