1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yangin sondurme,havalandirma ve klima tesisati sistemi yillik periyodik kontrolleri

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve suat karakoç tarafından 25 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. suat karakoç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Is ekipmanlari yonetmeliginde belirtilen yıllık kontrollerin tamami disariya (mmo emo veya yetkili firmaisyeri ) yaptirilmak zorundamidir?bunyesindeki muhendisce ilgili standart dikkate alark kontrolu yapilabilir mi? Tum raporlar olcumler dahil disariya yaptirilmak zorunlulugu varmidir.boyle bir yasal dayanak var mi? Formlarda kontrolun baz alindigi standart belirtilmek zorundami? Is ekipmanlari yonetmeliginde gecen havalandirma ve klima tesisati projeye uygunlugu yilda bir kontrol ettirilir.Bu kontrolden kasit nedir?
 2. Serkan Kala İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10956
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
  1) Is ekipmanlari yonetmeliginde belirtilen yıllık kontrollerin tamami disariya (mmo emo veya yetkili firmaisyeri ) yaptirilmak zorundamidir?
  Cevap : Zorunda değildir kontrolü yapacak mühendis, yüksek tekniker ve teknikerde kayıt numarası aranmaz 25/4/2016 tarihine kadar. Elektrikle ilgili olan hususlarda emo dan yetkilendirilmiş olmalı.

  2) Bunyesindeki muhendisce ilgili standart dikkate alarak kontrolu yapilabilir mi?
  Cevap: TS 10689, TS EN 1757-2, TS ISO 5057, TS 10201 ISO 3184, TS ISO 6055, TS ISO 1074 ve FEM 4.004 gibi standartları biliyorsa yapar.

  3) Tum raporlar olcumler dahil disariya yaptirilmak zorunlulugu varmidir.boyle bir yasal dayanak var mi?
  Cevap: İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİ YAPAN LABORATUVARLAR HAKKINDA YÖNETMELİK kapsamında gürültü,titreşim, termal konfor vb. ölçümler yetkilendirilmiş laboratuvarlara yaptırılmalı

  4)Formlarda kontrolun baz alindigi standart belirtilmek zorundami?
  Cevap: Evet zorunda.

  5)Is ekipmanlari yonetmeliginde gecen havalandirma ve klima tesisati projeye uygunlugu yilda bir kontrol ettirilir.Bu kontrolden kasit nedir?Is ekipmanlari yonetmeliginde gecen havalandirma ve klima tesisati projeye uygunlugu yilda bir kontrol ettirilir.Bu kontrolden kasit nedir?
  Cevap: Havalandırma sistemi projede belirtilen kriterlere uygun olup olmadığının belirlenmesine yönelik olarak yapılan kontrollerdir. Örneğin projede verim %90 olarak hesaplanmıştır. 1 yıl içinde üretim yoğunluğu artmış (örn; kaynak makinesi 3 iken 5 olmuş) yada fanların emiş gücü azalırsa verim düşer. Kontroldan kasıt bu verimin yükseklerde tutulması için yapılacak çalışmaları belirlemek.( Örneğin ekstra fan gibi.)
  Klima ise bildiğimiz klimaların filtrelerinin yetkili firma tarafından yılda bir kere değiştirilmesi.
 3. suat karakoç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Cok cok ama cook tsjurler.Bir aydir bir gerizekaliya bunlari anlatana kdr cnm cikti nerdeyse bildigimi unutuyordu.Son olarak serkan bey kendi bunyesinde bu kontrolleri yapipda denetimde gecen firmaniz oldu mu? Müfettişin tavri ne oldu bu konuda?
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Şubat 2015 ---
  Olcum lavabatuarlaru temmuz 2015 kdr on yeterlilik belgeleriyle olcum yapabilirler yalniz
 4. Serkan Kala İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10956
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
  Hiçbir firmamda böyle cesur bir arkadaş çıkmadı :)
 5. suat karakoç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Anladim :)
  Serkan bey yangin sisteminin monopomplar, pompalar vs yillik kontrolunde nasil bir kontrol yaptigi ile ilgili bilginiz var mi?
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Şubat 2015 ---
  Boru tesisati dior boru tesisatinda nasil bir kontrol yapiliyor?
 6. Deniz K. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sizin yapacağınız bağlantılar konusunda gözle kontroldür sızıntı, akıntı istenmeyen durum var mı diye eğer ekipmanınız varsa hidrantları dolapların basınçlarını kontrol edebilirsiniz. bunun dışında yangın pompası için pompa servisinden periyodik bakım alsanız daha iyi olur
 7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  İş ekipmanları periyodik kontrolleri yapmak için makina mühendisi olmak yeterli değildir sadece standartları okumakda yeterli değildir bir süre periyodik kontrol yapan tecrübeli mühendislerin yanında çalıştıktan ve tecrübe kazandıktan sonra iş ekipmanları için periyodik kontroller yapmaya başlanabilir yoksa ben makina mühendisiyim çeklist bulayım işaretleyip imzalarım bu çok yanlış bir iş kazasının nedenlerinden biri olabilirsiniz hemde kendinizi yakarsınız.Klima ve havalandırma sistemlerini sormuşsunuz bu sistemler hakkında yeterli teknik bilgi yoksa kontrollerini yapmak doğru mu? ( debi ve partikül ölçümü kalibrasyonlu cihazlarınız var mı , nasıl kontrol yapacağınızı biliyormusunuz ?? ,sadece filtrasyon değil oda içi basınç ,hava değişimi,hava akımı yönü gibi kriterler var)
 8. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  bişey sormak istiorum,06.2015 tarihinden itibaren her türlü ölçümlerin sadece akreditasyon almış firmalar tarafından yapılacağı hakkında bilginiz varmı,elektrik,makine ve diğer ölçümler sadece bu kuruluşlar tarafından mı yapılabilcek 6. aydan sonra ?...
 9. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Endüstriyel( iş ) hijyeni ile ilgili ortam ölçümlerinin 21 /08/2015 den itibaren 17025 e göre akredite olmuş kuruluşlar tarafından yapılması gerekmektedir(iş ekipmanları ,basınçlı kaplar vs...periyodik muayeneleri için şu anda bir zorunluluk yok daha ileri tarihde 17020 zorunluluğu gelecek)

  17020 muayene kuruluşları için, 17025 ise iş hijyeni için laboratuvar akreditasyonu standartıdır
 10. ABDURRAHMAN YAVUZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69917
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  YAVUZLAR İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MERKEZİ