1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Yanlış aydınlatma göz sağlığını bozuyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 23 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Göz hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, ofislerde kullanılan bazı aydınlatma spotlarının gözlerde kuruluğa neden olabileceğin söyledi. Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, "Yanlış aydınlatılan ofislerde çalışanların göz sağlığı olumsuz etkileniyor" dedi.
  [​IMG]
  Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, ofis ve evde kullanılan aydınlatmaların göz sağlığı için çok önemli olduğunu belirtti. Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, "Bulunduğumuz ortamlardaki ışığın aynı şiddette homojen dağılım göstermesi ve parlak yüzeylerden kaçınılması gerekiyor. Ofis ortamlarında ve evlerde bu yüzden ışınların yansımasına neden olabilecek parlak yüzeylerden kaçınmak gerekir. Ofis ortamlarında ve evlerde kompakt floresan lambaları önemsiyoruz. Işınların direk göze gelmesi yerine baktığımız parlak olmayan objelere yönlenmesi uygundur" diye konuştu.

  Opr. Dr. Sakoğlu, çocukların bulunduğu ortamların ışığın ne çok az ne de çok aydınlık olması gerektiğine dikkat çekerek "Az ışıkta çok ışıkta gözü yormaktadır. Gözleri yorulan çocuğun çalışma verimi de düşmektedir. Masada çalışan çocuk aydınlatması fiziki şartlar mümkün olduğunca göze direkt gelmemesi yönünde ayarlanmalıdır" dedi. Ofislerde kullanılan bazı aydınlatma spotlarının ortama oldukça ısı yaydığını bu ısının da uzun süre içinde gözlerde kuruluğa neden olduğunu dile getiren Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, "Bu nedenle aydınlatmada seçtiğimiz spotların özellikleri de önemlidir. Kuru gözler çalışanlarda batma , yanma şikayetleri oluşturup konforu azaltmakta ve çalışma verimini düşürmektedir.

  Toplumda gün geçtikçe artan kontak lens kullanıcıları da bu ortamlardan daha fazla etkilenebilmektedir" diye konuştu.Opr. Dr. Sakoğlu, günümüz koşullarında bilgisayar kullanımın çok arttığını bilgisayar ekranlarının da bir ışık kaynağı gibi yorumlanabileceğini bu nedenle ya bilgisayar önünde koruyucu ya da koruyucu gözlük kullanılması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

  "İnsanların büyük zaman geçirdi televizyon odalarının ışıklandırmasının ne çok karanlık ne de çok fazla aydınlık olması gerekiyor. Her iki durumda da gözler yorulur. Televizyon odalarında dengeli gözü yormayacak ışıklar kullanılması gerekiyor. Günümüz teknolojisinde yeni nesil tasarruflu halojen lambalar piyasaya sürülmektedir. Eski Lambalarımızı yeni nesil teknolojik lambalar ile değiştirirken aydınlatma yönlerini de gözden geçilelim ve lambaların ışıklarını direk göze gelmesine engel olalım."

  KAYNAK-23.06.2013
  YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece zaman gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   23,9 KB
   Görüntüleme:
   31.636