1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yanlış iş kazası bildirimi

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 31 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,
    Geçen yaşadığım olayı sizinle paylaşmak istiyorum.
    Geçen cumartesi günü maillerime baktığımda fabrikanın personeli bir kişinin 6 ay içinde 2 defa iş kazası geçirdiğini bu kişiye eğitim verilmesi gerektiğini bana bildirmiş. Kazanın çarşamba günü gerçekleştiğini ve kendisine bilgi gelmediğini bununla ilgili tutanak tutmamı istediğini beyan etti. Ben tam zamanlı çalışıyorum ve fabrikada olup bitenleri sürekli takipteyim. İş kazası olduğunda da insan kaynakları ve bölüm müdürleri ile irtibat halindeyiz ancak son olan kazadan benim haberim yok. Süresi son gün diye de personel SGK ya bildirmiş iş kazasını. Olayı araştırmaya gittiğimde çalışanın, iş kazası geçirilen günde işletmede olmadığı, kendisinin evde sinirlenmesi sonucunda cama yumruk attığı, ertesi gün eli sarılı bir şekilde fabrikaya gelip raporunu bıraktığı, tüm çalışma arkadaşlarını da evde kaza geçirdiğini söylediğini kısacası olayın iş kazası olmadığı bilgisine ulaştım. Ancak doktor raporunda kaza vakası iş kazası olarak adlandırıldığı için doktora ulaştım ve kendisi bir yanıt veremediği için hastayı tekrar görmek istediğini söyledi. Çalışanın ifadesini aldığımızda direk acile gittiğini iş kazası olarak beyan etmediğini acilde sıra beklediğini polisin ifade almadığını ya da tutanak tutulmadığını beyan etti.
    2 durum söz konusu. Birincisi ya çalışan yalan beyanda bulundu, iş kazası geçirdim diye. Ya da doktor sisteme yanlış giriş yaptı. Çünkü doktor kayıtlarında çalışanın önceden de iş kazası geçirdiği bilgileri bulunmaktaydı.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Çözüme ulaşabiliriz mi acaba @Nilay Akkan hanım?
  3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sizde personelin o gün izinli olduğuna dair bir belge var mı? Yoksa diğer türlü düşünürsek iş kazası geçiripte evde kaza geçirdim dedirtip karlı çıkacağını sanan bir sürü uyanık var.
  4. merve kaynar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    şuan aktif olan ve bana yardımcı olabilecek uzman var mı acaba mesaj atarsanız çok sevinice acil yardıma ihtiyacım var..
  5. ömer faruk özaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48130
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nilay hanım eğer hastane yanlışlıkla iş kazası bildirdi ise hastane SGK ile görüşüp iş kazasını düzelte biliyor.Biraz zahmetli ama düzeltirler.
    Eğer çalışan yalan beyanda bulundu ise kart hareketleri ve şahitleriniz olduğu için gerekli cezayı çalışana uygulaya bilirsiniz.