1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaldırıldı Yapı işlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Erhan Güneş tarafından 8 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Fatih Bozoklar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    70898
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    BOZOKLAR A.Ş.
    Aldığım bilgi İş hukuku konusunda profesör olan bir hocadandır;
    Halihazırda danıştay onayından geçirilip zaman kaybedilmesin diye bilerek tüzük çıkarılmamaktadır. Danıştayla bakanlık anlaşmazlık halindedir.
    2006 yılında İş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğini danıştay iptal etmiş. Aslında 2012 de çıkan kanun bu yönetmeliğin aynısıdır. Sırf danıştay iptal etmesin diye kanun olarak çıkarılmıştır.
  2. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
  3. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Talha Bey yazıyı düzelttik ok... Aceleyle yazdığımız için atlamışız. Tabiki doğru bilgiler vermek gerekir...
  4. Burak Tuna İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Talha Bey,
    22.08.2013 tarihinde tüzüklerin yürürlükten kaldırılmasına dair tüzük taslaklarını okumadınız mı? Yarın tüzüklerin kaldırıldığına dair tüzük yayımlanırsa ne yapmayı düşünüyorsunuz? Sınavdan önce bu tüzükler Resmi Gazetede yayımlanacak zaten. O zaman ne olacak, tüzüklere çalışan arkadaşlara çalıştıklarınızı unutunmu diyeceksiniz? Fatih Beye katılıyorum şu an güncel yönetmelikler tüzüklerden önce geliyor ve tüzüklerin dayanağı kalmadığı için yürürlükte değiller. Benden söylemesi, tüzükten soru gelirse eğer iptal olur zaten aynı A sınavında 22 sorunun iptal olduğu gibi.

Kaynak : http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=IS_TUZ_KAL_TAS
  5. E.AYHAN BAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16654
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İLMER OSGB
    %de 100 katılıyorum. sonuçta her kez kendi bilir, az zaman kaldı her kese başarılar diliyorum.
  6. buket kani İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    114557
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg tüzüğü kalktı ama şimdi bu işyerlerinde kolidor,açık alanlar,kaba malzemelerin taşınması, ince işlerin yapılması vb. şu kadr lüks bu kadar lüks olcak diye bilgiler vardı tüzük kalktına gore bunlar çıkmayacak mı ve ya başka bı yonetmelkte varda ben mı kacıryorum bilgisi olan arkadaşlarım var mı ?? konuyla pek alakalı olmayabılır ama sorma gereği duydum. Ayrıca kaldırma makinası v.b güvenlik katsayıları falan bunlar da vardı yine tüzükte ezberledk okadar bunlar da tabı cıkmacak sanrm bunların karsılıgı yeni cıkan yönetmelkte var mı yanı sınavda cıkacaksa nasıl cıkacak yada hıc cıkmayacak mı anlamıs degılım?
  7. Buket Baytan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17543
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Selam, Ben de Buket. Sanırım yukarıda herkes diyeceğini demiş gerisi size kalmış durumu olmuş o yüzden sizin sorunuza cevap verilmemiş. Ben kendi anladığımı paylaşayım. Öncelikle bugünün tarihi itibarıyla (10 Aralık yani), tüzüklerin iptaline ilişkin yayınlanmış bir şey yok. İptal taslağı hala Taslak olarak duruyor. Yeni yayınlanan yönetmeliklerde bahsettiğiniz verilen değerler varsa onlar geçerli ancak onlarda belirtilmemiş ise Tüzüktekiler geçerli, Tüzük ile Yönetmelik çelişiyorsa bu durumda da Yönetmelik geçerlidir diye düşünüyorum. Benim naçizane fikrim bu yönde. Sağlıcakla kalın
  8. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Tüzüklerin dayanağı geçici 2. madde kalktığı için tüzüğün iptal edilmesine gerek yok, otomatikman iptal olmuş oluyor !!
  9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    3 haneli sertifika numarası olan uzmanı nihayet gördüm :D Levent bey hoşgeldiniz.

Tüzüklerin canı cehenneme :)
  10. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Hoş gördük :)
    Bakalım , haftaya neler olacak ?
  11. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜNÜN

YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINA DAİR TÜZÜK

MADDE 1 – 2/7/1974 tarih ve 7/8602 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Danıştayca incelenmiş olan bu Tüzük yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tüzük hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.