1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yapılan iş güvenliği hizmetlerini devralırken nelere dikkat etmeliyiz?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Ayten OLGUN tarafından 10 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Ayten OLGUN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43382
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar,
    Bir tekstil firmasının iş güvenliği uzmanından bugüne kadar ki yaptığı çalışmaları devralacağım. Bu işte yeni sayılırım. Eksik bir şeyler kalsın istemiyorum , acaba neler yapmam gerek ,neler sormam, neler öğrenmem gerek kendisinden. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
  2. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne zamandır o işi yapıyor ve neleri tamamlamış onları mutlaka kontrol edin,
    Öncelikli olarak organizasyon şeması, firmada bulunan makinelerin listesi, kurul tutanakları, tespit ve öneri defterini kontrol edin, iş kazaları olmuş mu ve bu tespit defterine yazılmış mı? Personel listeleri ve neler yaptıklarına dair bilgiler, personelin kadın-erkek-genç ve çocuk işçi olarak sayıları, hamile ve özürlü çalışanlar ve departmanları özellikle üretim içindeki konumları, stajyerler.
    İSG eğitimleri ve fotoğraflı kayıtları, eğitim verilmiş mi, 2013 eğitim yıllık planı oluşturulmuş mu? Yıllık çalışma planı hazırlanmış mı?
    Ve yapılanlar bu form üzerinde işlenmiş mi? Önemli emaillerin sizinle paylaşılmasını mutlaka isteyin.
    Risk analizi yapılmış mı? Saha çalışmaları yapılmış mı? Çıktıları ve uzman imzalı ve işveren imzalı çıktıları İSG dosyası içinde bulunmakta mı?
    Makinelerin kullanım kılavuzları hazırlanmış mı daha doğrusu talimatlar var mı oluşturulmuş mu? Asılmış mı? Personelin örneğin elektrikçinin uygun eğitimi almış olması, diplomaları..
    Çalışana KKD verilmiş mi verildiyse ortam ölçümleri tamam demektir, bunlar yapılmış mı?
    Periyodik kontroller var mı, neler eksik kalmış, yıllık çalışma planından kontrol edebilirsiniz.
    Şimdilik aklıma bunlar geldi, daha gelirse yazarım
  3. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    acil durum planları varmı güncelmi. sertifikalı ilkyardımcı sayısı yeterlimi gecerlilik süreleri kontrol ediliyormu.
  4. Ayten OLGUN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43382
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Haziran 2013 ---
    Dilek hanım zaman ayırdığınız için çok teşekkürler. Peki mesela eğitim yapmış ama fotoğraflandırmamışsa ya da buna benzer eksikliklerde ben mi mesul olacağım. 5X5 risk analizi yöntemini kullanıyorum ama o 3T kullanmış. Bu durumda ne yapmam gerek acaba?
  5. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Rica ederim umarım faydalı oluruz..
    Sorunuza gelince, olabilir fotoğraflar kalmamış olabilir, ama risk analizi en azından özellikle bildiğim kadarıyla 3T'de bölüm bölüm incelenme vardı, onun üzerinden siz kendi yorum ve yeni keşfettiklerinizle beraber bir risk analizi hazırlarsınız. Tavsiyem artık 5x5 değil de Kinney metoduna geçiş sağlamanız olacaktır. Ama karşılıyor derseniz yine de tabi ki kullanılabilir, ben sadece ofis ortamlarında mümkün olduğunca az 5x5 kullanıyorum. Kısacası unutmamak gereklidir ki risk analizi yaşayan bir sistem olmalıdır, sürekli gelişmeli ve risk değerleri de değişmelidir (tabi ki geliştirmeler sonucunda :), bence hangi yöntemi kullandığınız bulunduğunuz risk skalasına göre önem gösterir.