1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yapılan teftiş ve denetimlerin değerlendirilmesi

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Mustafa Elide tarafından 19 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Herkese Merhaba,

teftiş geçiren işletmelerde çalışan arkadaşlar bu konu hakkında bilgi verebilir mi ?

Yani müfettişler nelere dikkat ediyor ? Risk analizinde yada işletmede ?

Bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum .
  2. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    pzt günü son kez gelip raporlarını yazacaklar bi firmamda.. öncelikle şunu söyleyeyim, müfettişten müfettişe değişio .. ılımsn insanlar isr cok sıkıntı yasamıyorsunuz.. 40 civarında maddeleri var.. o liste üzerinden gidiyorlar.. pzt ele gecırebılırsem paylaşırım burda.. risk analizi ve acil eylem planı ilk sıraları alıyor.. işyerinde kimyasallar var ise bunlar için n şekilde önlem alındıgına mutlka bakıorlar.. per. kontroll.. sağlık taramaları.. solvent kullanılıorsa kan testleri, iç ortam ölcumleri..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Temmuz 2013 ---
    destek elemanı ve calısan temsilcisi atama yazıları.. iş makınaları kullanım belgeleri, kazan var ise atesçi belgesi.. msds ler.. lokal havalandırmalar..
  3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    genel havalandırma ve lokal havalandırma diyelim Sercan Bey.
  4. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    genel havalandırma coğunlukla bulunuyor lokal az oldugu ıcın onu yazdım..
  5. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    ilave olarak etanj aydınlatma istiyorlar, tali panolar için kacak akım röleleri, buyuk makinalar için şase topraklamaları..paratoner etkin alan projesi.. isteklerinden aklıma gelenleri..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Temmuz 2013 ---
    kişisel koruyucu donanımlar ve zimmetlemeleri, yıllık egıtım planı ve yıllık calışma planı..
  6. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    basınçlı yangın hırdofotu istedıler..soyunma odaları , duş alanı, wc ve lavabolara dahi önem veriyorlar..
  7. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Slm arkadaş,dün bakanlık müfettişlerince denetlendim.Bakanlık müfettişleri öncelikle geliyor tüm işyerini geziyor,her makine,her sistemi tek tek inceliyor,notlarını alıyor.Bu gezi sonrası dökümanlara bakıyor(risk analizi ,uzman dr ataması,yıllık çalışma ve eğitim planı,acil durum planı) ve buna göre belirlediği eksiklikleri tamamlamak üzere 1 hafta süre veriyor.1 hafta sonra tespit edilen eksiklikler giderilmişse sorun yok;ama giderilmişse bunları yazıyor imzalıyor imzalatıyor. Yaklaşık 1 hafta sonra işkurdan detaylı rapor ve rapora göre ceza geliyor.Genel olarak bakacakları liste çok kabarık 55 madde ben şimdi bunlardan bizleri ilgilendirenleri tek tek yazacağım blg de yok döküman olarak var o yüzden hepsini yazamaya bilirim.Ancak sizler tavsiyem görevli olduğunuz iş yerinde makine koruyucuları,lokal-genel havalandırma,yangın söndürme sistemleri,( ki bu 3 ü iş durdurma gerekçesi olabiliyor)risk analizi (yönetmeliğe uygunluk esas yoksa risk analizinde eksiklikler var diye rapor ediyorlar) acil durum planları üzerinde iyi durun.
    1-Gürültülü işlerde çalışanların kulak odyogramları
    2-Yemekhane personlei portör muayenesi
    3-Gürültü ölçüm raporları
    4-Tozlu işlerde çalışanların gögüs filmleri
    5-Ortam analizi raporları
    6-Kan tahlilleri
    7-Metal işinde çalışanların tetanos aşısı
    8-İçme suyunun içilebilirliğine dair rapor
    9-Sağlık güvenlik birimi yıllık çalışma planı
    10-Sağlık güvenlik birimi yıllık değerlendirme raporu
    11-Uzman ve hekim sözleşmeleri
    12-Onaylı tavsiye defteri
    13-Kurul defteri yada tutanakları ve kurul iç yönetmeliği
    14-İş kazaları istatistiği(kazalar hakkında bilgi)
    15-Yıllık eğtim planı
    16-İlk yardım elemanı,hemşiresi,eğitim almış elemanların eğitim belgeleri
    17-Çalışanları isg eğitimi aldığına dair sertifika veya belge
    18-Aydınlatma dahil elektrik tesisatının kontrol belgesi
    19-Elk ile çalışan makinelerin topraklama kontrol belgesi
    20-Akaryakıt tanklarının statik elk. topraklama belgesi
    21-Paratonerin kontrol belgesi ve imalat yeterlilik belgesi
    22-Kazanların (sıcak su,buhar kazanı) kontrol belgesi
    23-Kazancıların ateşci belgesi
    24-Kazanların tse imalat yeterlilik belgesi
    25-Basınçlı gaz tüplerinin hidrolikbasınç,ağırlık,hacim deneyleri kontrol belgesi
    26-LPG ve LNC tanklarının TSE imalat yeterlilik belgesi
    27-Tank ve boru donanımlarının basınç test kontrol belgesi
    28-Yeraltı tanklarının katodik korumasını yapıldığına dair belge
    29-Diğer sınai gazların tank veya tüplerinin periyodik kontrol belgeleri
    30-Kaldırma araçlarının kontrol belgeleri
    31-İş makinesi kullananların operatör belgeleri
    32-Motopompların kontrol belgeleri
    33-Yangın alarm ve tahliye denemeleri
    34-Yangın söndürme cihazlarının kontrol belgeleri
    35-KKD lerin verildiğine dair zimmet belgeleri
    36-KKD lerin CE belgeleri
    37-Kimyasal maddelerin MSDS leri
    38- Acil eylem planı
    39-Risk analizi
    40-Patlamadan koruma dökümanı
    41-Emniyet valflerinin basınç test belgeleri
    42-Gaz dedektörlerinin kalibrasyon belgeleri
    43-Makinelerin talimatnameleri
    44-Çalışan temsilcisi atamaları

Daha 11 madde var ama bizleri ilgilendirenler bunlar. İşimiz zor anlayacağınız.Kopyala yapıştır imkanı olmadığı için yazımda hatalar olabilir,kusura kalmayın artık.Başka sorunuz olursa ben sabaha kadar buradayım.Hepinize kolay gelsin arkadaşlar.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Temmuz 2013 ---
    Kaynak makinesi varsa iş yerinde mutlaka istiyorlar lokal havakandırmayı;aslında gaz çıkaran bir süreç varsa lokal havalandırma kaçınılmaz.
  8. İsrafil Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15653
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sarmakina Sanayi ve Ticaret A.Ş
    işimiz yani evrak takibi gibi görünüyor genelde periyodik kontroller
  9. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    O işin bir kısmı elbette bakıyorlar ama aslolan sahada ki çalışmalar.Makine koruyucuları kkd ler yangın söndürücüler,iş yeri düzeni vs iyi ise fazla sorun çıkmıyor.Diğer evraklarda ufak tefek eksikleri görmeyebiliyorlar ama eğer bir makine koruyucusu yoksa onu es geçmiyorlar.

10. peki şöyle diyebilir miyiz ?

risk analizi ne kadar detaylı ve iyi olursa hepsi değilde çoğunluğu düzgün olacaktır bu maddelerin ? sonuçta risk analizinde bunların çoğunu belirtip ikaz edersek işvereni o zaman sorun olmayacaktır ?
  11. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Aslında doğru dediğiniz ama ben risk analizi yaptım,bir sürü risk belirledim bunlardan sonuçları yüksek olanlarda vardı ve hiç düzeltme yapılmadı.Benimde düzelttirme gibi ne bir görevim nede gücüm var.Sonuçta düzeltme olmadığı için de bakanlık müfettişleri risk analizini de eksik buldu.
  12. teoka İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende geçen hafta 450 çalışanı olan bi firmamda denetleme geçirdim. Benim evrakları risk analizini, acil durum eylem planlarını çok beğendiler. İlk geldiklerinde 3-4 madde vardı ( ben sölemiştim ama patron biraz zaman istemişti ) onları yaptık ve hiç eksik olmadan bitirdim çok şükür. Bizdeki eksiklikler ahtapot makinalarının sensörlerinde eksiklikler vardı,raylı kapının düşmesini engellemek için sistem istediler, göz duşu fln istediler hallettik bitirdik darısı başınıza arkadaşlar.... Bize gelen müfettişlerde iyiydiler çok güzel bir denetleme oldu benim için

13. hangi sistemi kullanıyorsunuz rd için ? sizden rica etsem yaptığınız analizin bir sayfasını yada formatını paylaşabilir misiniz ? eksiklik olarak dikkat ettikleri şeyleri de yazarsanız en azından işimizi daha iyi yapmamıza neden olur . Tabi uygunsa sizin içinde .

14. aslında düzeltme yetkimiz var gibi . ben yaptığım rd lerde söylüyorum doldurun bakın denetleyin kartım da bu eksik olursa yenileştirme olursa beni arayın birlikte bakalım diye . tabi ücret alamıyorum bu konuda :)
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    daha önce pek çok denetim geçirdim.
    Tüm o dokümanlar istenenler vb doğru
    önce risk analizini istiyorlar sonra sırayla tüm o dokümanları sonra saha turu.
    uygunsuzlukları yazıp süre veriyorlar ...
    Ekleyecek önemli bir konum var.
    müfettişlerin yaklaşımı ve sizin onlara yaklaşımınız.

unutmayın ki müfettişler yıllardır bu işin içinde. ben de öyleyim diyenler olacaktır ama müfettişler sizden çok fazla sayıda kaza inceliyor, çok fazla sayıda firma görüyor.

Onlardan öğrenebileceğimiz kadar çok şey öğrenmeye bakın. denetimleri size karşı saldırı ya da ceza yazmak için bahane bulmaya gelinmiş gibi düşünmeyin, onların bilgisinden yararlanın.

Mesela yaklaşık 1,5 yıl önce bize denetime geldikleri gün bir başka fabrikada bir işçinin kaza geçirmiş başı gövdesinden ayrılmıştı.çok göze batmayan ama tehlikesi olan bir durum buna neden olmuştu. Şans eseri bize gelen ekip, 1 hafta önce oraya gitmiş ve denetim raporunda o kaza geçirilen yerin çok tehlikeli olduğunu yazmış. düzeltmek için süre vermiş. eğer fabrika burayı düzeltmekte acele etseydi, o işçi kurtulabilirdi.
    (gelecek yorumları tahmin ediyorum. müfettişler durdursaymış konuşuna girmeyelim lütfen şu an ana konu o değil)

siz eğer bilgilerinden faydalanmak ve öğrenmek üzerine ilerlerseniz, onlar da size iyi niyetli ve öğretici şekilde yaklaşıyorlar.
    fabrikası benden güvenli bir arkadaşım o kadar ukala davranmış ki müfettiş bir sürü madde yazmış.
    bakan elbet bir uygunsuzluk çıkarır. çıkartamaz diyemeyiz.

karşılıklı öğrenme-öğretme bilinci ve iyi niyet çok önemli.

16. çok güzel söylemişsiniz . Dediğiniz gibi onlar çok fazla işletme görüp daha detaylı ve düzgün inceleme yapabiliyorlar . Onların bilgilerinden faydalanmak gerekli .

Keşke bu müfettişler eğitim amaçlı bir organizasyon düzenlese de herkes bilgilerinden faydalansa . . .
  17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    zaman zaman İzmir ve manisa dolaylarında böyle eğitimler düzenleniyor. bir konu başlığı oluyor ve bir derneğin ya da KKD tedarikçisinin düzenlediği organizasyonlarda müfettişler ve konunun uzmanları anlatıyor. Ama her ilde oluyor mu bilmiyorum
  18. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Konuyla alakası yok ama yazmakta fayda olabileceğini düşünüyorum: çevreden denetime geldiklerinde çalışanlara atıkları nerede biriktiriyorsunuz diye sorarlar. yetkiliye değil de direkt işçilere de sorabiliyorlar, kesinlikle çöpe atıyoruz dedirttirmeyelim. çok ağır cezaları var. yine aynı şekilde atıkları kesinlikle yaktırmayalım. onun da cezası çok ağır. kendi grubunda atık depolama alanında depoluyoruz ve akredite olmuş sözleşmeli firmalar aracılığıyla bertaraf ediyoruz şeklinde söylettirelim.
  19. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    bizim firmaya gelen müfettişlerin başlıca baktıkları konular.. kendilerinin yanlarında getirdiği kağıt..;)

Ekli Dosyalar:

• Scan67.jpg
      Scan67.jpg
      Dosya Boyutu:
      728 KB
      Görüntüleme:
      573

20. çok güzel bir paylaşım teşekkürler Sercan Bey.