1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yapılan teftiş ve denetimlerin değerlendirilmesi

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Mustafa Elide tarafından 19 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Zühal Bıyıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    marketler için denetim geciren arkadaslar ,teftişte nelere dikkat ettiklerini yazarsanız örnek olacaktır..
  2. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    az tehlikeli yerleri denetlemezler bence..
  3. Zühal Bıyıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş kazası olursa ne sterler o halde diye sorayım..
  4. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş kazası olursa normal prosedür işler hata kimdeyse cezasını çeker
    ya siz uzman olarak neler yapılması gerekiyorsa yaparsınız
    risk analizi, acil eylem planı, eğitim gibi
  5. sevgay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64972
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Eksikler elbetteki olacak. Kendim için hazırladığım ve bakanlığın kontrol edecekleri başlıklı konulardan yararlandığım bir doküman...Kendiniz ilavelerle genişletebilirsiniz...

Ekli Dosyalar:

6. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    paylaştığınız ekte, sayfa1 ile sayfa3 deki bilgiler çalıştığınız yerde gördüğünüz eksiklikler mi
  7. sevgay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64972
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hayır Murat Bey, aslında onları silmeliysim. mesajmda belirttiğim gibi bu listeyi birçok denetim geçirmiş arkadaşların bilgilerinden yararlanarak hazırladım...o sayfalarda iğer arkadaşlarda aldığım alt notlar kalmış. Dediğim gibi silmem gerekiyordu ama siz sadece ilk sayfayı dikkate alın...
  8. Mehmet Arslanbaba İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47692
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş teftiş kurulundan iki müfettiş geldi ve bizi denetledi. Denetleme 1,5 gün sürdü. Saha denetimi ve doküman denetimi sonunda bir takım eksiklikler belirlediler ve düzeltilmesi için 4 (dört) gün süre verdiler. 4 gün sonra tekrar gelerek yapılan ve yapılmayanlara tek tek baktılar. Sakın ben bilirim siz bu prosesi benden daha iyi bilemezsiniz havalarına girmeyin bu sefer bakmayacakları şeylere de bakmaya başlıyorlar. Bakanlığın belirlediği öncelikler doğrultusunda (yangın, patlama,makine koruyucuları) denetim yapıyorlar ve verdikleri sürelerde düzeltilmeyen maddeler için para cezası gönderiyorlar.
    İşin %75 i saha denetimi bunu unutmayın. Sayfalarca doküman da hazırlasanız saha uygun değilse orta ölçekli bir işletmeden 100 den fazla uygunsuzluk bulurlar ve 4-5 gün içerisinde uygun hale getirilmesini beklerler.
    • yangın tüplerini 90 cm asın ve etiketleyin, her bağımsız bölümde ve alanda yönetmeliğin tarif ettiği sayıda söndürücü olmasına, hidrofor ve yangın dolaplarının kontrolü ve önlerinde engel olmamasına dikkat edin. Forkliftlere küçük yangın tüpleri koyun. Acil çıkış kapılarınızı uygun hale getirin (dışa açılım olacak, içeriden her zmn açılacak) ve yönlendirme işaretlerini koydurun.
    • Par-Pat tüzüğünün ve diğer tüzüklerin dayanağı kalmadı dolayısyla par-pat tüzüğünde yazan kimyasalların sınır değerlerini kabul ederek ortam ölçüm raporlarınızda kullanmayın. Malzemenin MSDS inde yazan sınır değerleri göz önünde bulundurun (Burada var ise Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik sınır değerlerini de alabilirsiniz)
    • Patlaman korunma dokümanı için hesaplama istiyorlar ilgili standarda göre hesaplama yapmazsanız rapora uygunsuz oluyor.
    • İşyeri genelinde bulunan bütün kimyasal kaplarının etiketlenmesi gerekiyor. Bu konuda da çok hassas davranıyorlar
    • Tozuma yapan toz kaynaklarının kapalı hale getirilmesi gerekiyor (yoksa bir haftada bütün prosesi kapatmaya çalışırsınız zor olur)
    • Periyodik kontrol raporlarına azami önem gösteriyorlar (bu sitede fenni muayene raporları diye bir başlık var oaradaki formları beğendiler kullanabilirsiniz.)
    • Risk analizi dökümantasyonunun uygun olması ve işyerindeki bütün tehlikeleri kapsaması gerekiyor. (sadece önlem alınmamış tehlikeler değil önlem alınmışları da yazın kalabalık görünsün, bizim risk analizimizi çok beğendiler.)
    • Kaldırma araçlarındaki güvenlik önlemleri (sesli ve ışıklı ikaz sistemi, hareket kesici switch olması, acil stop butonunun çalışır halde olması, kapasite levhasının ve kanca emniyet madallarının tam olması isteniyor)
    • torna, freze, dikey matkap, yatay testere vb. aletlerin gövde topraklamaları, ayna mandren vs. koruyucuları, ayna emniyet switch i, acil durdurma butonları ve türkçe etiketli butonlarının olmasını istiyorlar
    • kaynak atölyesi lokal havalandırma (genel havalandırma kabul edilmiyor, işçi genel havalandırmadan önce dumana maruz kaldığından dolayı)
    • Raf bacakları, taşıyıcı kolonların diplerine 60-70 cm yüksekliğinde korugan (çarplara karşı koruyucu bariyer) istiyorlar ayrıca raf kapasitelerini gösterir levahalarda olacak
    • işletme genelinde yürüyüş yolları ve forklift yollarının ayrılması isteniyor
    • kayış kasnak vb dönen kısımları kesinlikle kapatın, aman efendim biz bunları kapatamayız çalışmamıza engel oluyor demeyin yazıyorlar.
    • Sağda solda LPG tüpleri asitel oksijen tüpleri bırakmayın lpg tüplerine bir yer yapın orada depolayın, diğer tüpleri de sabitleyin, tüplerin hepsini boş- dolu ayrı depolayın.
    • elektrik pano kapaklarının önüne malzeme koymayın. yalıtkan paspas koydurun
    • Seyyar merdiven ve platformların kokulukları olsun tekerlekli olanlara tekerlek stopu koydurun
    • Kimyasal malzeme MSDS leri Türkçe olacak ilgili bölüme asılacak ayrıca bizden kimyasal için özet tablolar yapmamız istendi hap şeklinde çalışanın anlayabileceği dilden.
    • tozlu ortamlarda bütün malzemeler etanj özellikte olacak
    ve daha bir sürü şey :) vaktim olmadığından daha fazla yazamadım. Vakit buldukça eklmeye devam ederim.

Bu yazıyı lütfen işveren veya vekillerinize gösteriniz. Benim yazdıklarım ve diğer denetimden geçmiş arkadaşların yazdıklarını müfettişler istyorlar ve düzeltilmeyen her bir kalem için ceza yazacaklarını söylediler... Bizden söylemesi...

Bizim denetimi soracak olursanız bir kaç uygunsuzluk harici ciddi bir durum olmadı insan isterse bir haftada yapamayacağı şey yok bunu da öğrenmiş olduk :)
  9. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    risk analizini paylaşmanız mümkün mü