1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Yapi ruhsati alabilmek için 1 temmuz 2015'den sonra iskele projesi zorunlu tutulacak!!!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Özge Karamusaoğlu tarafından 26 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Özge Karamusaoğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KIRŞEHİR DESTEK OFİSİ
  haber.jpg
  İskelelerden bahsedeyim biraz.Kullanılan iskelelerin birçoğu yapı işleri yönetmeliğine uygun iskele değil.Yeni tebliğ yayınlandı ve Temmuz 2015'de yürürlüğe girer dendi.O zamana kadar hiç kimse iskelesini değiştirmeyecek muhtemelen.Denetim olmayacak.İşçiler eski kara düzenlerine devam edecekler.Yani Türkiye de işler böyle yürüyor.Bu yüzden birazda zamana bırakmak lazım diye düşünüyorum. Bir şeyler olduğunda birbirimize topu atmaktansa çözüme nasıl ulaşılır onu düşünmek lazım.Yani Bakanın yaklaşımını da doğru buluyorum.En azından hükümet bir şeyler yapmaya çalışıyor.Evet önceden böyle bir şey mi vardı yoktu!Onlarda sistemi oturtmaya çalışıyorlar.Çok yeni arkadaşlar tabiki de eksiklikler aksaklıklar yanlışlıklar olacak.Sağ duyulu ve gerçekçi olmalıyız.Bu kültürü ülkeye kazandırmada bizimde katkımız büyük olacak.Herkes işine biraz daha sarılır işin önemini hem işverene hem çalışanlara işyeri ziyaretleri sırasında davranış ve bilgisiyle anlatırsa bence biraz başarmış sayılırız.Hükümetten beklentim ise bunun farkında olmaları,üzerimize bu yüzden çok yüklenmemeleri,geçmişten gelen iş güvenliği kültür eksikliğinin bedelini bizler gibi bu işe yeni atılmış genç beyinlerinden çıkarmamalı.Bunun vebali de büyüktür.Bilmelerini isterim.
 2. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Bahsettiğiniz tebliğ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlandı. Dayanağı da Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ve Plansız Alanlar İmar Yönetmeliklerinin Yapı Ruhsatı İşleri maddeleri. Bu tebliğin amaç ve kapsamı şu şekilde açıklanmış:

  Yapılan işin niteliği veya iş yeri alanının çevresel özelliklerinden dolayı imalatların dış cephede yapılmasının zaruri ve çalışanların yüksekten düşme riskinin olduğu bina inşaatlarının dış cephelerinde gerçekleştirilen; duvar, sıva, ısı-ses-su yalıtımı, kaplama, boya, montaj işleri, restorasyon, yıkım-söküm ve benzeri yapım işleri ile onarım ve güçlendirme işleri için kullanılan ahşap ile ön yapımlı çelik ve alüminyum alaşımlı bileşenlerden oluşan dış cephe iş iskelelerinin detay çizimlerinin yapılması ile ruhsat eki statik projeler dâhilinde idareye sunulmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

  Yani tebliğin yürürlüğe gireceği 1.7.2015 tarihinden itibaren yapı ruhsatı alabilmek için inşaata kullanılacak iskelelerin çizimleri ve statik projeleri de belediyeye verilmek zorundadır. Bunlar olmadan yapı ruhsatı alınamayacaktır. (Tabii iskeleler de otomatik olarak tebliğ ekine uygun olmak zorunda.)

  Diğer taraftan 5.10.2013 tarihli Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği'nin EK 4B bölümünde açıklanan Yapı Alanlarındaki Özel Asgari Şartlar'a ait 17. madde, iskelelerin TSE EN 12810-1, TS EN 12810-2, TS EN 12811-1, TS EN 12811-2, TS EN 12811-3'e uygun olması gerektiğini şart koşmaktadır. (Bu standartlara yukarıdaki tebliğde de atıf yapılmıştır.)
  Bu yönetmelik yayım tarihi olan 5.10.2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  Bu sebeple yapı işlerinde kullanılacak olan iskelelerin TSE EN 12810-1, TS EN 12810-2, TS EN 12811-1, TS EN 12811-2, TS EN 12811-3'e uygunluğunun Temmuz 2015'de başlayacağı gibi yanlış bir kanıya kapılmamak gerekir, Temmuz 2015'de başlayacak olan Yapı Ruhsatı almak için bunlara ait çizim ve statik projelerin diğer belgelerle birlikte verilme zorunluluğudur.

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   77 KB
   Görüntüleme:
   45
 3. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97127
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  yapı işlerinde kullanılacak olan iskelelerin TSE EN 12810-1, TS EN 12810-2, TS EN 12811-1, TS EN 12811-2, TS EN 12811-3'e uygunluğunun Temmuz 2015'de başlayacağı gibi yanlış bir kanıya kapılmamak gerekir, Temmuz 2015'de başlayacak olan Yapı Ruhsatı almak için bunlara ait çizim ve statik projelerin diğer belgelerle birlikte verilme zorunluluğudur.
  Durum böyleyken iskelelerin hala standart disi olmasi denetimsizligin göstergesidir. Bir de proje zorunlulugunun Temmuz 2015 te yururluge girecek olmasi iskelelerin hala keyfi kurulmasina neden olmaktadir.
 4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yapı ruhsatı alınmadan önce şantiyelerde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi isg katip sözleşmesi istenmesi şartını neden koymuyorlar. Sokak aralarında binlerce inşaat uzmansız çalışmıyor mu?
 5. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  1. Ruhsat başvuru dilekçesi.

  2. Tapu.

  3. İmar durumu (Belediyeden alınacak).

  4. Aplikasyon belgesi (Kadastro Müdürlüğü'nden alınacak).

  5. Mimari proje (Oda onaylı).

  6. Mimarlar Odası'ndan sicil belgesi.

  7. Betonerme statik proje (Oda onaylı).

  8. İnşaat Mühendisi Oda sicil belgesi.

  9. Elektrik tesisatı projesi (Oda onaylı).

  10. Elektrik Mühendisi Oda sicil belgesi.

  11. Sıhhi tesisat projesi (oda onaylı).

  12. Makine Mühendisi Oda sicil belgesi.

  13. Zemin etüd raporu.

  14. Harita uygulama sorumlusu ve evrakları.

  15. Yapı Müteahhidi ile ilgili belgeler. Müteahhitli inşaat sahibi ya da inşaat yapmaya yetkili başka bir müteahhit üstlenecek.

  16. Yapı denetim sözleşmesi ve yapı denetim şirketinin belgeleri.

  17. Yapıya ilişkin bilgi formu.

  18. Yapı denetim şirketi ücretinin %20'lik kısmını yatırdığını gösterir banka dekontu.

  19. Şantiye şefi sözleşmesi.

  20. İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli sözleşmesi (Eğer samimi iseler bu madde eklenmeli)
 6. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97127
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Yapi denetim icin sözlesme yapip Ücretleme %20 sini yatirma zorunlulugu olmasi yapi denetim isinin ciddiye alindigini, isg icin hicbir maddenin olmamasi verilen önemi! Gösteriyor
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  AHŞAP VE ÖN YAPIMLI ÇELİK İLE ALÜMİNYUM ALAŞIMLI BİLEŞENLERDEN OLUŞAN DIŞ CEPHE İŞ İSKELELERİNE DAİR TEBLİĞ

  Amaç ve kapsam

  MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı; yapılan işin niteliği veya iş yeri alanının çevresel özelliklerinden dolayı imalatların dış cephede yapılmasının zaruri ve çalışanların yüksekten düşme riskinin olduğu bina inşaatlarının dış cephelerinde gerçekleştirilen; duvar, sıva, ısı-ses-su yalıtımı, kaplama, boya, montaj işleri, restorasyon, yıkım-söküm ve benzeri yapım işleri ile onarım ve güçlendirme işleri için kullanılan ahşap ile ön yapımlı çelik ve alüminyum alaşımlı bileşenlerden oluşan dış cephe iş iskelelerinin detay çizimlerinin yapılması ile ruhsat eki statik projeler dâhilinde idareye sunulmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

  (2) Bu Tebliğ 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununa göre yapı ruhsatına tabi bina inşaatlarındaki dış cephe iş iskelelerini kapsar.

  Dayanak

  MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ; İmar Kanununun 22 nci maddesi, 29/6/2011 tarihli ve 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesi, 2/11/1985 tarihli ve 18916 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin 57 nci maddesi ile 2/11/1985 tarihli ve 18916 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinin 36 ncı maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

  Genel esaslar

  MADDE 3 – (1) Ruhsata tabi yapılarda ve işlerde; bina inşaatlarının dış cephelerinde kullanılacak ahşap ve ön yapımlı çelik ve alüminyum alaşımlı bileşenlerden oluşan dış cephe iş iskelelerinin; performans ve tasarım gerekleri hesapları ile yatay ve dikey yaşam hatları için gerekli olan yapısal düzenlemelere ve bağlantı noktalarına dair detay çizimler, ilgili proje müellifince yapılır. Dış cephe iş iskelesine ait hesap ve detay çizimler yapı sahibi veya kanuni vekillerince yapı ruhsatiyesi almak için sunulan müracaat dilekçesi ekindeki ruhsat eki statik proje dâhilinde ilgili idareye teslim edilir.

  (2) Projelendirilen dış cephe iş iskelelerinde; 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve 5/10/2013 tarihli ve 28786 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği ile ilgili diğer yönetmelik ve standartlarda belirtilen asgari koşullar sağlanır. İş iskelelerinin tasarım ve uygulama kurallarına ilişkin bilgilendirme ve gösterim amaçlı genel açıklamalar, ek-1 ve ek-2’de verilmiştir.

  (3) Yüklenici tarafından TSE belgesine sahip konfigürasyonların kullanılacağının talep ve beyan edilmesi halinde, üretici firma tarafından yapılan hesap ve detay çizimler, proje müellifinin uygun görüşü alınmak koşulu ile ruhsat eki statik proje dâhilinde kabul edilebilir. Ancak bu durum yüklenicinin ve proje müellifinin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.

  (4) Bina dış cephelerinde yapılacak iş iskelelerinin hesap, proje, uygulama, söküm ve denetim dâhil tüm aşamaları İmar Kanunu ve 29/6/2001 tarihli ve 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanuna tabidir.

  (5) Dış cephe iş iskeleleri İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, İmar Kanunu ve Yapı Denetimi Hakkında Kanun uyarınca sorumlu teknik elemanların yönetim, gözetim ve denetimi altında, projesine ve malzeme gereklerine uygun olarak kurdurulur ve söktürülür.

  (6) Dış cephe iş iskele yüksekliğinin 13.50 m’yi aştığı hallerde inşa edilecek iskelenin tamamı çelik ve/veya alüminyum alaşım bileşenlerden oluşur.

  (7) Yapının bulunduğu parselin yola bakan cepheleriyle sınırlı olmak üzere; bina dış cephe iş iskelesinin yapı yaklaşma mesafesi içerisinde kurulan kısmının dış yüzeyinin tamamen çuval kumaşı, file, branda, levha veya aynı işlevi görebilecek benzeri iskele örtüsü ile kaplanması zorunludur.

  Geçiş hükümleri

  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; yapı ruhsatı verilen yapılar ve 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa tabi olarak ilanı veya yazılı olarak duyurusu yapılmış olan ihaleler için bu Tebliğ hükümleri uygulanmaz.

  Yürürlük

  MADDE 4 – (1) Bu Tebliğ 1/7/2015 tarihinde yürürlüğe girer.


  Yürütme

  MADDE 5 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütür.

  Ahşap Ve Ön Yapımlı Çelik İle Alüminyum Alaşımlı Bileşenlerden Oluşan Dış Cephe İş İskelelerine Dair Tebliğ (İlgili Konu)

  Ekli Dosyalar: