1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yapi sektörü iş güvenliği el kitabı

Konusu 'Faydalı Yayınlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ÖNSÖZ
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak temel amacımız, kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak çalışma barışının ve sosyal güvenliğin sağlanması yolunda sunduğumuz hizmetlerin uluslararası normlara, iş hayatının gereklerine ve değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve sürekli iyileştirilmesidir. Bu bağlamda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma hayatını denetlemeye yetkili birimi olan ve çalışma barışının tesisi ve çalışanların sağlık ve güvenliğinin sağlanması amacıyla görev yapan İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, çalışanların sağlık ve güvenlik koşullarının iyileştirilmesi ve iş kazaları ile meslek hastalıklarının önlenmesi için programlar dahilinde denetim, bilinçlendirme ve eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.
  Yapı işyerleri , iş sağlığı ve güvenliği açısından çalışanların yaşamı için önemli riskler taşımaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu İstatistiklerine göre, ülkemizde yapı işyerlerinde 2009 yılında işlemi tamamlanan 64316 iş kazasının 6877’si ( % 10,7 ) yapı işyerlerinde meydana gelmiş olup, bu iş kazalarından 156’sı ölümle, 239 ‘u ise sürekli iş göremezlikle sonuçlanmıştır. Yapı işyerlerinde ölümle sonuçlanan iş kazası sayısı ülkemizde ölümle sonuçlanan toplam iş kazaları sayısının % 13,3’ü gibi bir oranını teşkil etmektedir. Yapı işyerlerinde önleme politikalarının geliştirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulması, kalıcı ve sistematik iyileşme sağlanması, ilgili taraflara rehberlik edilmesi, iş sağlığı ve güvenliği yönünden yeni yaklaşımın etkin kılınması amacıyla yapı işyerlerinde genel iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine yönelik bu el kitabı hazırlanmıştır.
  Yapı işyerlerinde işveren ve çalışanlarımızın başvuru kaynağı olarak kullanacağını düşündüğümüz bu el kitabının hazırlanmasında görev alan ve katkıda bulunan İş Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Necdet ÇARIKÇI’ya, Baş İş Müfettişleri Tevfik PAÇACI ve Mustafa Cengiz AYNA’ya, İş Müfettişi İbrahim Gökhan KORKUTAN’a, İş Müfettişi Yardımcısı Songül KÜL’e, Almanya İnşaat İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları Sigortası’na (BGBAU), Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Gökhan ARSLAN’a ve katılımı olan tüm taraflara teşekkür ederim.
  Mehmet TEZEL
  İş Teftiş Kurulu Başkanı

  Ekli Dosyalar: